Ett av Centrumföreningens projekt kan stå klart redan nästa vecka.
Det är den efterlängtade minigolfbanan på Fingerboäng som nu återuppstår. Projektet kommer att delas upp i två steg. Steg ett blir att få ut alla banorna under nästa vecka, det blir helt vanliga minigolfbanor som nu finns på Loppholmarna. Steg två är ett större ingrepp som påbörjas först i höst. Då kommer banorna att plockas bort och ett äventyrsland kommer att byggas upp. Det är företaget Scandinavian Minigolf som fått i uppdrag att spetsa till den traditionella och lite tråkiga minigolfen. Det är alltså meningen att golfbanan ska bakas in i olika miljöer t ex gruvor, Bergsmansgårdar och allt som hör Bergslagen till. Jonny Nilsen heter mannen som fått i uppdrag att utveckla golfbanan.
–Det fanns helt enkelt inte tid att ordningställa äventyrsgolfen redan i år, därför delade vi upp det hela i två steg. Just nu pågår ett antal liknande projekt runt om i Sverige, bl a bygger vi en gigantiskt äventyrsgolfbana i Örebro som blir något utöver det vanliga. Exakt hur golfbanan i Lindesberg kommer att utvecklas är för tidigt att säga. Men det lär väl bli något som representerar Bergslagen, säger Jonny Nilsen.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.