Ett av Centrumföreningens projekt kan stå klart redan nästa vecka.
Det är den efterlängtade minigolfbanan på Fingerboäng som nu återuppstår. Projektet kommer att delas upp i två steg. Steg ett blir att få ut alla banorna under nästa vecka, det blir helt vanliga minigolfbanor som nu finns på Loppholmarna. Steg två är ett större ingrepp som påbörjas först i höst. Då kommer banorna att plockas bort och ett äventyrsland kommer att byggas upp. Det är företaget Scandinavian Minigolf som fått i uppdrag att spetsa till den traditionella och lite tråkiga minigolfen. Det är alltså meningen att golfbanan ska bakas in i olika miljöer t ex gruvor, Bergsmansgårdar och allt som hör Bergslagen till. Jonny Nilsen heter mannen som fått i uppdrag att utveckla golfbanan.
–Det fanns helt enkelt inte tid att ordningställa äventyrsgolfen redan i år, därför delade vi upp det hela i två steg. Just nu pågår ett antal liknande projekt runt om i Sverige, bl a bygger vi en gigantiskt äventyrsgolfbana i Örebro som blir något utöver det vanliga. Exakt hur golfbanan i Lindesberg kommer att utvecklas är för tidigt att säga. Men det lär väl bli något som representerar Bergslagen, säger Jonny Nilsen.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.