Vår kära partikollega och vän Anniette Lindvall har hastigt lämnat oss och hon lämnar ett stort tomrum efter sig.
Anniette, född den 2 september 1938, var en stark kvinna med en obeveklig vilja att stå upp för det hon trodde på. Hon hade en unik förmåga att sprida glädje omkring sig och lyckades på ett naturligt sätt få andra att dela hennes engagemang. Som medlem av Moderaterna sedan 1989 var hon inte bara en del av partiet, hon var en kraft att räkna med, alltid redo att ta sig an nya utmaningar och aldrig rädd för att uttrycka sina åsikter.
Anniette tog plats, deltog vältaligt och förtjänstfullt i kommunfullmäktige i Lindesberg och i landstingsfullmäktige Örebro län, och hon brann särskilt för sociala frågor och jämställdhet. Under många år var hon en självklar del av Socialnämnden och Kommunstyrelsen och hon tog även på sig rollen som vikarierande oppositionsråd med stort intresse och engagemang. Ett annat uppdrag som låg henne mycket varmt om hjärtat var styrelsearbetet i det kommunala fastighetsbolaget.
I över 30 år var Anniette en del av den lokala partistyrelsen för moderaterna och hade uppdrag som både ordförande och vice ordförande. Hon var en person som alltid skapade en härlig stämning omkring sig med värme och omtanke som var smittsam.
Anniette var en livsnjutare som verkligen trivdes i sociala sammanhang, oavsett om det var fester, resor eller möten, så såg hon alltid till att sprida sin glädje och energi.
Anniette lämnar efter sig ett arv av äkta engagemang, omtanke och oförglömlig glädje. Hon kommer att saknas enormt av alla oss som hade förmånen att lära känna henne, både som vän och kollega.
Vila i frid, Anniette. Du lever vidare i våra hjärtan och i allt du har bidragit med.
Moderaterna i Lindesbergs kommun
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.