Utpressning – eller förhandling. Det beror på vem man frågar. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson förstår Miljöpartiets vilja att komma fram, men tycker att de ställer alldeles för orimliga krav. Att låta Helen Uliczka få en kommunalrådpost på halvtid är inget man ställer upp på. Detta är ett av kraven partiet satt upp för att inleda sammarbete med något av blocken.
Ja, Miljöpartiet har inte varit särskilt blyga när de skrivit sina krav på papper och överlämnas listan till de två blocken. Att som vågmästare ställa krav är befogat, men att köra med utpressning är något som Socialdemokraterna inte går med på. Här har Mp gått för långt, tycker Socialdemokraterna.
-De ställer orimligt höga krav och det är inget vi går med på. Vi tycker det vore fel att gå med på vad som helst för att få makten, det ställer vi inte upp på, förklarar Arnold Bengtsson.
Han tycker att Mp försöker med utpressning, men förstår samtidigt deras ambition.
-I min situation skulle jag vilja kalla det hela för utpressning, men hade jag varit miljöpartist skulle jag kalla det förhandling, säger han med ett leende.
Trygga de egna inkomsterna
Socialdemokraten Mats Lagerman tycker inte heller att Miljöpartiets krav är särskilt jordnära. Han tycker snarare att kravet handlar om att trygga de egna inkomsterna.
-Jag ser det så, att man vill trygga inkomsterna åt några i det egna partiet, och det är inte seriöst, säger han.
Förhandlingarna med blocken riskerar nu snarare bli en affär där den som säljer sig billigast vinner. Knappast så väldigt demokratiskt, anser sossarna.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.