Utpressning – eller förhandling. Det beror på vem man frågar. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson förstår Miljöpartiets vilja att komma fram, men tycker att de ställer alldeles för orimliga krav. Att låta Helen Uliczka få en kommunalrådpost på halvtid är inget man ställer upp på. Detta är ett av kraven partiet satt upp för att inleda sammarbete med något av blocken.
Ja, Miljöpartiet har inte varit särskilt blyga när de skrivit sina krav på papper och överlämnas listan till de två blocken. Att som vågmästare ställa krav är befogat, men att köra med utpressning är något som Socialdemokraterna inte går med på. Här har Mp gått för långt, tycker Socialdemokraterna.
-De ställer orimligt höga krav och det är inget vi går med på. Vi tycker det vore fel att gå med på vad som helst för att få makten, det ställer vi inte upp på, förklarar Arnold Bengtsson.
Han tycker att Mp försöker med utpressning, men förstår samtidigt deras ambition.
-I min situation skulle jag vilja kalla det hela för utpressning, men hade jag varit miljöpartist skulle jag kalla det förhandling, säger han med ett leende.
Trygga de egna inkomsterna
Socialdemokraten Mats Lagerman tycker inte heller att Miljöpartiets krav är särskilt jordnära. Han tycker snarare att kravet handlar om att trygga de egna inkomsterna.
-Jag ser det så, att man vill trygga inkomsterna åt några i det egna partiet, och det är inte seriöst, säger han.
Förhandlingarna med blocken riskerar nu snarare bli en affär där den som säljer sig billigast vinner. Knappast så väldigt demokratiskt, anser sossarna.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.