Utpressning – eller förhandling. Det beror på vem man frågar. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson förstår Miljöpartiets vilja att komma fram, men tycker att de ställer alldeles för orimliga krav. Att låta Helen Uliczka få en kommunalrådpost på halvtid är inget man ställer upp på. Detta är ett av kraven partiet satt upp för att inleda sammarbete med något av blocken.
Ja, Miljöpartiet har inte varit särskilt blyga när de skrivit sina krav på papper och överlämnas listan till de två blocken. Att som vågmästare ställa krav är befogat, men att köra med utpressning är något som Socialdemokraterna inte går med på. Här har Mp gått för långt, tycker Socialdemokraterna.
-De ställer orimligt höga krav och det är inget vi går med på. Vi tycker det vore fel att gå med på vad som helst för att få makten, det ställer vi inte upp på, förklarar Arnold Bengtsson.
Han tycker att Mp försöker med utpressning, men förstår samtidigt deras ambition.
-I min situation skulle jag vilja kalla det hela för utpressning, men hade jag varit miljöpartist skulle jag kalla det förhandling, säger han med ett leende.
Trygga de egna inkomsterna
Socialdemokraten Mats Lagerman tycker inte heller att Miljöpartiets krav är särskilt jordnära. Han tycker snarare att kravet handlar om att trygga de egna inkomsterna.
-Jag ser det så, att man vill trygga inkomsterna åt några i det egna partiet, och det är inte seriöst, säger han.
Förhandlingarna med blocken riskerar nu snarare bli en affär där den som säljer sig billigast vinner. Knappast så väldigt demokratiskt, anser sossarna.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.