Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när man under tisdagen redovisade resultatet för 2024. Tack vare ett överskott från tidigare års resultat, samt ökade utdelningar från bolagen, lyckades man slutligen få en nolla på sista raden.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sticka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
På tisdagseftermiddagen träffade den styrande minoriteten, M, SD och KD pressen för att redovisa 2024 års ekonomiska resultat. Det som länge såg ut att bli en brakförlust med omkring 100 miljoner kronor blev i slutändan en enkel nolla på sista raden.
– Vi lyckades genom stolpe in i vissa fall, till exempel vad gäller högre skatteintäkter. Men vi har även stolpe ut vad gäller bland annat befolkningstalen. Så det är inte läge att andas ut just nu, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman
Tack vare pengar från resultatutjämningsreserven från tidigare år, en större utdelning från bolagen, återbetalning från skatteverket, samt ett plusresultat för bland annat kommunstyrelsen kunde man slutligen jämna ut siffrorna och landa på ett nollresultat.
– Vi har fått en respit som är jättebra, men den här chansen får vi nog inte ett år till, så nu gäller det verkligen att steppa upp, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
– Det är både hårt jobb och mycket tur som gjorde att vi klarade resultatet, med inkomster vi inte hade räknat med. Nu är det stenhårt arbete som väntar, säger Markus Lundin (KD).
Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman
Trots nollresultatet gick merparten av nämnderna med ett minusresultat, där Barn- och utbildningsnämnden (-27,3 miljoner) och Socialnämnden (-73,3 miljoner) hade de tyngsta posterna. Nu väntar ännu stramare tyglar för dessa två nämnder, där Klockars inte utesluter att det blir aktuellt med fler besparingsåtgärder.
– Ja, det är jag säker på att det kommer. Det är nämnderna vi måste jobba hårt med under 2025, säger han.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sicka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
Nu väntar en tid med minimal budget för investeringar, men trots det har man budgeterat för ett överskott på 23,4 miljoner kronor för 2025.
– Med ett sådant här resultat har vi inga pengar till investeringar, mer än till det allra nödvändigaste. Vi kan inte fortsätta ligga på miniminivå vad gäller våra investeringar. Vi måste höja resultatet, säger Tomas Klockars (M).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.