Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när man under tisdagen redovisade resultatet för 2024. Tack vare ett överskott från tidigare års resultat, samt ökade utdelningar från bolagen, lyckades man slutligen få en nolla på sista raden.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sticka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
På tisdagseftermiddagen träffade den styrande minoriteten, M, SD och KD pressen för att redovisa 2024 års ekonomiska resultat. Det som länge såg ut att bli en brakförlust med omkring 100 miljoner kronor blev i slutändan en enkel nolla på sista raden.
– Vi lyckades genom stolpe in i vissa fall, till exempel vad gäller högre skatteintäkter. Men vi har även stolpe ut vad gäller bland annat befolkningstalen. Så det är inte läge att andas ut just nu, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman
Tack vare pengar från resultatutjämningsreserven från tidigare år, en större utdelning från bolagen, återbetalning från skatteverket, samt ett plusresultat för bland annat kommunstyrelsen kunde man slutligen jämna ut siffrorna och landa på ett nollresultat.
– Vi har fått en respit som är jättebra, men den här chansen får vi nog inte ett år till, så nu gäller det verkligen att steppa upp, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
– Det är både hårt jobb och mycket tur som gjorde att vi klarade resultatet, med inkomster vi inte hade räknat med. Nu är det stenhårt arbete som väntar, säger Markus Lundin (KD).
Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman
Trots nollresultatet gick merparten av nämnderna med ett minusresultat, där Barn- och utbildningsnämnden (-27,3 miljoner) och Socialnämnden (-73,3 miljoner) hade de tyngsta posterna. Nu väntar ännu stramare tyglar för dessa två nämnder, där Klockars inte utesluter att det blir aktuellt med fler besparingsåtgärder.
– Ja, det är jag säker på att det kommer. Det är nämnderna vi måste jobba hårt med under 2025, säger han.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sicka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
Nu väntar en tid med minimal budget för investeringar, men trots det har man budgeterat för ett överskott på 23,4 miljoner kronor för 2025.
– Med ett sådant här resultat har vi inga pengar till investeringar, mer än till det allra nödvändigaste. Vi kan inte fortsätta ligga på miniminivå vad gäller våra investeringar. Vi måste höja resultatet, säger Tomas Klockars (M).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
Hur följer du valet? Uppdatera oss!
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med mä...
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
11 september 2026 klockan 09:20 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...