Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när man under tisdagen redovisade resultatet för 2024. Tack vare ett överskott från tidigare års resultat, samt ökade utdelningar från bolagen, lyckades man slutligen få en nolla på sista raden.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sticka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
På tisdagseftermiddagen träffade den styrande minoriteten, M, SD och KD pressen för att redovisa 2024 års ekonomiska resultat. Det som länge såg ut att bli en brakförlust med omkring 100 miljoner kronor blev i slutändan en enkel nolla på sista raden.
– Vi lyckades genom stolpe in i vissa fall, till exempel vad gäller högre skatteintäkter. Men vi har även stolpe ut vad gäller bland annat befolkningstalen. Så det är inte läge att andas ut just nu, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman
Tack vare pengar från resultatutjämningsreserven från tidigare år, en större utdelning från bolagen, återbetalning från skatteverket, samt ett plusresultat för bland annat kommunstyrelsen kunde man slutligen jämna ut siffrorna och landa på ett nollresultat.
– Vi har fått en respit som är jättebra, men den här chansen får vi nog inte ett år till, så nu gäller det verkligen att steppa upp, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
– Det är både hårt jobb och mycket tur som gjorde att vi klarade resultatet, med inkomster vi inte hade räknat med. Nu är det stenhårt arbete som väntar, säger Markus Lundin (KD).
Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman
Trots nollresultatet gick merparten av nämnderna med ett minusresultat, där Barn- och utbildningsnämnden (-27,3 miljoner) och Socialnämnden (-73,3 miljoner) hade de tyngsta posterna. Nu väntar ännu stramare tyglar för dessa två nämnder, där Klockars inte utesluter att det blir aktuellt med fler besparingsåtgärder.
– Ja, det är jag säker på att det kommer. Det är nämnderna vi måste jobba hårt med under 2025, säger han.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sicka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
Nu väntar en tid med minimal budget för investeringar, men trots det har man budgeterat för ett överskott på 23,4 miljoner kronor för 2025.
– Med ett sådant här resultat har vi inga pengar till investeringar, mer än till det allra nödvändigaste. Vi kan inte fortsätta ligga på miniminivå vad gäller våra investeringar. Vi måste höja resultatet, säger Tomas Klockars (M).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...