Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när man under tisdagen redovisade resultatet för 2024. Tack vare ett överskott från tidigare års resultat, samt ökade utdelningar från bolagen, lyckades man slutligen få en nolla på sista raden.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sticka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
På tisdagseftermiddagen träffade den styrande minoriteten, M, SD och KD pressen för att redovisa 2024 års ekonomiska resultat. Det som länge såg ut att bli en brakförlust med omkring 100 miljoner kronor blev i slutändan en enkel nolla på sista raden.
– Vi lyckades genom stolpe in i vissa fall, till exempel vad gäller högre skatteintäkter. Men vi har även stolpe ut vad gäller bland annat befolkningstalen. Så det är inte läge att andas ut just nu, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman
Tack vare pengar från resultatutjämningsreserven från tidigare år, en större utdelning från bolagen, återbetalning från skatteverket, samt ett plusresultat för bland annat kommunstyrelsen kunde man slutligen jämna ut siffrorna och landa på ett nollresultat.
– Vi har fått en respit som är jättebra, men den här chansen får vi nog inte ett år till, så nu gäller det verkligen att steppa upp, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
– Det är både hårt jobb och mycket tur som gjorde att vi klarade resultatet, med inkomster vi inte hade räknat med. Nu är det stenhårt arbete som väntar, säger Markus Lundin (KD).
Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman
Trots nollresultatet gick merparten av nämnderna med ett minusresultat, där Barn- och utbildningsnämnden (-27,3 miljoner) och Socialnämnden (-73,3 miljoner) hade de tyngsta posterna. Nu väntar ännu stramare tyglar för dessa två nämnder, där Klockars inte utesluter att det blir aktuellt med fler besparingsåtgärder.
– Ja, det är jag säker på att det kommer. Det är nämnderna vi måste jobba hårt med under 2025, säger han.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sicka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
Nu väntar en tid med minimal budget för investeringar, men trots det har man budgeterat för ett överskott på 23,4 miljoner kronor för 2025.
– Med ett sådant här resultat har vi inga pengar till investeringar, mer än till det allra nödvändigaste. Vi kan inte fortsätta ligga på miniminivå vad gäller våra investeringar. Vi måste höja resultatet, säger Tomas Klockars (M).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...