Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när man under tisdagen redovisade resultatet för 2024. Tack vare ett överskott från tidigare års resultat, samt ökade utdelningar från bolagen, lyckades man slutligen få en nolla på sista raden.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sticka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
På tisdagseftermiddagen träffade den styrande minoriteten, M, SD och KD pressen för att redovisa 2024 års ekonomiska resultat. Det som länge såg ut att bli en brakförlust med omkring 100 miljoner kronor blev i slutändan en enkel nolla på sista raden.
– Vi lyckades genom stolpe in i vissa fall, till exempel vad gäller högre skatteintäkter. Men vi har även stolpe ut vad gäller bland annat befolkningstalen. Så det är inte läge att andas ut just nu, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman
Tack vare pengar från resultatutjämningsreserven från tidigare år, en större utdelning från bolagen, återbetalning från skatteverket, samt ett plusresultat för bland annat kommunstyrelsen kunde man slutligen jämna ut siffrorna och landa på ett nollresultat.
– Vi har fått en respit som är jättebra, men den här chansen får vi nog inte ett år till, så nu gäller det verkligen att steppa upp, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
– Det är både hårt jobb och mycket tur som gjorde att vi klarade resultatet, med inkomster vi inte hade räknat med. Nu är det stenhårt arbete som väntar, säger Markus Lundin (KD).
Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman
Trots nollresultatet gick merparten av nämnderna med ett minusresultat, där Barn- och utbildningsnämnden (-27,3 miljoner) och Socialnämnden (-73,3 miljoner) hade de tyngsta posterna. Nu väntar ännu stramare tyglar för dessa två nämnder, där Klockars inte utesluter att det blir aktuellt med fler besparingsåtgärder.
– Ja, det är jag säker på att det kommer. Det är nämnderna vi måste jobba hårt med under 2025, säger han.
– Det återstår ett stort jobb för nämnderna att nå en budget i balans, och det är inget vi kan sicka under stol med, säger Markus Lundin (KD).
Nu väntar en tid med minimal budget för investeringar, men trots det har man budgeterat för ett överskott på 23,4 miljoner kronor för 2025.
– Med ett sådant här resultat har vi inga pengar till investeringar, mer än till det allra nödvändigaste. Vi kan inte fortsätta ligga på miniminivå vad gäller våra investeringar. Vi måste höja resultatet, säger Tomas Klockars (M).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.