Uppgifter till LindeNytt gör gällande att ungdomar i åldrarna 14-17 år får tag på alkohol genom kontakter med utstötta, alkoholiserade människor i Lindesberg. Polisen bekräftar uppgiften.-Det är inte jättevanligt men det har förekommit, berättar Henrik Andersson som arbetar med att hjälpa dessa ungdomar att bryta deras destruktiva leverne.
Sedan årsskiftet har polisen arbetat mycket intensivt med ett gäng ungdomar i Lindesberg som har hamnat snett i livet. Detta har resulterat i att flera av dem ”fångats upp” i tid och situationen överlag har lugnat ner sig. Tidigare fick polisen åka på flera ärenden i veckan relaterat till detta ungdomsgäng, bland annat skadegörelser, allmänt störande upptåg och stölder i affärer. Även om det värsta stöket har lagt sig och flera ungdomar numera får hjälp via polisen och socialtjänsten, finns det ett par individer kvar i detta gäng som vägrar bryta mönstret. Dessa har bara förvärrat sin situation med tiden.
Vid flera tillfällen har ungdomarna påträffats berusade nere i centrum. Enligt uppgift finns en koppling mellan ungdomarna och alkoholiserade människor som uppehåller sig i centrum.
-De här ungdomarna har fått kontakt med vissa enskilda missbrukare och har vid något eller några tillfällen fått tag på alkohol från dem. Det rör sig alltså om langning, kommenterar Henrik Andersson.
Enligt hans uppfattning är det inte jättevanligt att missbrukarna köper ut, men det gör inte saken mindre allvarlig för det. En gång är en gång för mycket.
-Vi är väldigt tacksamma för den hjälp vi kan få. Om någon skulle råka se att langning sker så är det viktigt att ringa och berätta det för oss, säger Henrik.
Ett vittne uppger för LindeNytt att dessa ungdomar sågs berusade på stan så sent som i slutet av förra veckan.
På Systembolaget i Lindesberg känner man till problemet och gör vad man kan för att stävja det. Willy Pettersson är butikschef där och berättar att man jobbar hårt mot langning överlag, inte bara i detta enskilda fall.
-Vi har stoppat ett försök till langning beträffade ungdomarna i fråga. Men vi jobbar mycket bredare än så, alla köp som sticker ut på något sätt ifrågasätts av vår personal. Kommer det in en ensam kund och lägger upp stora mängder alkohol på disken, så brukar vår personal ställa lite frågor för att vara säkra på att det inte handlar om langning, förklarar Willy Pettersson.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.