Organisationen Missing People Sweden söker nu deltagare till en skallgångskedja som skall gå på söndag i Lindesbergs kommun. Det är fallet med den försvunna Shima Hosaini som organisationen vill göra en insats på.
Shima anmäldes försvunnen i maj månad av sin make. Polis och åklagare misstänkte tidigt i utredningen att hon hade bragts om livet av maken och att kroppen har gömts någonstans i Guldsmedshyttans naturområden. Trots stora insatser hittades dock ingen kropp eller andra spår efter henne. Utredningen ligger idag på is i brist på uppslag.
Sedan i januari har organisationen Missing People Sweden specialiserat sig på att anordna skallgångar efter försvunna personer – med stor framgång dessutom. Deltagandet sker på ideell basis i nära samarbete med polismyndigheten samt anhöriga till den försvunna person som eftersöks.
-Ju fler vi blir desto större är chanserna att hitta en försvunnen människa varje gång vi samordnar en skallgång. Det är jätteroligt att så många ställer upp, säger Rolf Atterling som är en av flera hundra länsbor som engagerar sig aktivt.
Nu på söndag gör man alltså en insats i fallet med försvunna Shima Hosaini.
-Alla är välkomna att delta och vi vill mycket gärna få med så många ortsbor som möjligt eftersom de kan terrängen bäst. Det är ju i naturområdena vi skall söka, där det är bra att ha god lokalkännedom om det finns risker med t ex gamla gruvhål etc, påpekar Rolf Atterling.
Han understryker också det faktum att fallet Shima Hosaini är en pågående mordutredning, varför man måste ta hänsyn till det vid händelse av ett fynd.
Missing People Swedens framgångar har fått stort utrymme i massmedia den senaste tiden och det har satt extra mycket fart på tillväxten inom deras organisation. Ett av de mest omtalade fallen man har löst, var när en minderårig flicka nyligen bortrövades av en ung man i Göteborg. När Missing People fann flickan blev gensvaret från folket enormt, ett nästintill explosionsartat intresse har man beskrivit det som.
För mer information om söndagen: klicka här
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!