Organisationen Missing People Sweden söker nu deltagare till en skallgångskedja som skall gå på söndag i Lindesbergs kommun. Det är fallet med den försvunna Shima Hosaini som organisationen vill göra en insats på.
Shima anmäldes försvunnen i maj månad av sin make. Polis och åklagare misstänkte tidigt i utredningen att hon hade bragts om livet av maken och att kroppen har gömts någonstans i Guldsmedshyttans naturområden. Trots stora insatser hittades dock ingen kropp eller andra spår efter henne. Utredningen ligger idag på is i brist på uppslag.
Sedan i januari har organisationen Missing People Sweden specialiserat sig på att anordna skallgångar efter försvunna personer – med stor framgång dessutom. Deltagandet sker på ideell basis i nära samarbete med polismyndigheten samt anhöriga till den försvunna person som eftersöks.
-Ju fler vi blir desto större är chanserna att hitta en försvunnen människa varje gång vi samordnar en skallgång. Det är jätteroligt att så många ställer upp, säger Rolf Atterling som är en av flera hundra länsbor som engagerar sig aktivt.
Nu på söndag gör man alltså en insats i fallet med försvunna Shima Hosaini.
-Alla är välkomna att delta och vi vill mycket gärna få med så många ortsbor som möjligt eftersom de kan terrängen bäst. Det är ju i naturområdena vi skall söka, där det är bra att ha god lokalkännedom om det finns risker med t ex gamla gruvhål etc, påpekar Rolf Atterling.
Han understryker också det faktum att fallet Shima Hosaini är en pågående mordutredning, varför man måste ta hänsyn till det vid händelse av ett fynd.
Missing People Swedens framgångar har fått stort utrymme i massmedia den senaste tiden och det har satt extra mycket fart på tillväxten inom deras organisation. Ett av de mest omtalade fallen man har löst, var när en minderårig flicka nyligen bortrövades av en ung man i Göteborg. När Missing People fann flickan blev gensvaret från folket enormt, ett nästintill explosionsartat intresse har man beskrivit det som.
För mer information om söndagen: klicka här
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!