Organisationen Missing People Sweden söker nu deltagare till en skallgångskedja som skall gå på söndag i Lindesbergs kommun. Det är fallet med den försvunna Shima Hosaini som organisationen vill göra en insats på.
Shima anmäldes försvunnen i maj månad av sin make. Polis och åklagare misstänkte tidigt i utredningen att hon hade bragts om livet av maken och att kroppen har gömts någonstans i Guldsmedshyttans naturområden. Trots stora insatser hittades dock ingen kropp eller andra spår efter henne. Utredningen ligger idag på is i brist på uppslag.
Sedan i januari har organisationen Missing People Sweden specialiserat sig på att anordna skallgångar efter försvunna personer – med stor framgång dessutom. Deltagandet sker på ideell basis i nära samarbete med polismyndigheten samt anhöriga till den försvunna person som eftersöks.
-Ju fler vi blir desto större är chanserna att hitta en försvunnen människa varje gång vi samordnar en skallgång. Det är jätteroligt att så många ställer upp, säger Rolf Atterling som är en av flera hundra länsbor som engagerar sig aktivt.
Nu på söndag gör man alltså en insats i fallet med försvunna Shima Hosaini.
-Alla är välkomna att delta och vi vill mycket gärna få med så många ortsbor som möjligt eftersom de kan terrängen bäst. Det är ju i naturområdena vi skall söka, där det är bra att ha god lokalkännedom om det finns risker med t ex gamla gruvhål etc, påpekar Rolf Atterling.
Han understryker också det faktum att fallet Shima Hosaini är en pågående mordutredning, varför man måste ta hänsyn till det vid händelse av ett fynd.
Missing People Swedens framgångar har fått stort utrymme i massmedia den senaste tiden och det har satt extra mycket fart på tillväxten inom deras organisation. Ett av de mest omtalade fallen man har löst, var när en minderårig flicka nyligen bortrövades av en ung man i Göteborg. När Missing People fann flickan blev gensvaret från folket enormt, ett nästintill explosionsartat intresse har man beskrivit det som.
För mer information om söndagen: klicka här
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.