Organisationen Missing People Sweden söker nu deltagare till en skallgångskedja som skall gå på söndag i Lindesbergs kommun. Det är fallet med den försvunna Shima Hosaini som organisationen vill göra en insats på.
Shima anmäldes försvunnen i maj månad av sin make. Polis och åklagare misstänkte tidigt i utredningen att hon hade bragts om livet av maken och att kroppen har gömts någonstans i Guldsmedshyttans naturområden. Trots stora insatser hittades dock ingen kropp eller andra spår efter henne. Utredningen ligger idag på is i brist på uppslag.
Sedan i januari har organisationen Missing People Sweden specialiserat sig på att anordna skallgångar efter försvunna personer – med stor framgång dessutom. Deltagandet sker på ideell basis i nära samarbete med polismyndigheten samt anhöriga till den försvunna person som eftersöks.
-Ju fler vi blir desto större är chanserna att hitta en försvunnen människa varje gång vi samordnar en skallgång. Det är jätteroligt att så många ställer upp, säger Rolf Atterling som är en av flera hundra länsbor som engagerar sig aktivt.
Nu på söndag gör man alltså en insats i fallet med försvunna Shima Hosaini.
-Alla är välkomna att delta och vi vill mycket gärna få med så många ortsbor som möjligt eftersom de kan terrängen bäst. Det är ju i naturområdena vi skall söka, där det är bra att ha god lokalkännedom om det finns risker med t ex gamla gruvhål etc, påpekar Rolf Atterling.
Han understryker också det faktum att fallet Shima Hosaini är en pågående mordutredning, varför man måste ta hänsyn till det vid händelse av ett fynd.
Missing People Swedens framgångar har fått stort utrymme i massmedia den senaste tiden och det har satt extra mycket fart på tillväxten inom deras organisation. Ett av de mest omtalade fallen man har löst, var när en minderårig flicka nyligen bortrövades av en ung man i Göteborg. När Missing People fann flickan blev gensvaret från folket enormt, ett nästintill explosionsartat intresse har man beskrivit det som.
För mer information om söndagen: klicka här
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.