En ung man greps natten till torsdag sedan han slagit sönder en rad fönsterrutor samt försökt att elda upp en bil i centrum. – Hans förklaring är ett missnöje mot samhället. Det var riktat mot verksamheten i den aktuella fastigheten, kommenterar Johan Wallenius, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Den misstänkte, en 28-årig man, hade fått ett beslut från Migrationsverket som han inte accepterade och skall ha tagit ut sin ilska mot samhället genom att ta sig in i Migrationsverket lokaler sent på kvällen. Där slog han sedan sönder ett flertalet fönsterrutor i trapphuset.
– Han skall även ha försökt att elda upp en bil i anslutning till den här platsen, säger vakthavande befäl, Johan Wallenius.
Det var vid Lindesbergs Stadshotell mannen försökte sätta eld på en bil.
– Han greps odramatiskt vid midnatt och anhölls av jouråklagare senare på natten. Han är fortsatt anhållen misstänkt för skadegörelse och försök till mordbrand, säger Wallenius.
Enligt uppgift är mannen känd av polisen sedan tidigare.
– Dock inte för oss i länet, han har vistats på annan ort tidigare. Här har han bara varit i ett dygn, kommenterar Johan Wallenius.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.