Många kunder har fått vända vid dörren och gått hem igen och Café Oscar har därför inte blivit den succé man hade hoppats på. Längre öppettider utlovades – men det löftet bröts redan från start.
Tidigare i år skrev Egeryds Fastigheter under ett hyreskontrakt med Lindesbergs kommun för att kunna ta över driften av kaféet. Per Egeryds ambition var redan från start att öppettiderna skulle justeras ordentligt och att det skulle vara kvällsöppet eftersom det i regel är då folk har tid att gå ut. Men trots detta brast planerna och kvällsstängt blev mer regel än undantag – precis som när kommunen drev kaféet.
-Jag ser allvarligt på hur det här har utvecklat sig, för det var verkligen inte så här det skulle bli. Både kaféet och hotellet måste skötas mycket bättre i framtiden, konstaterar Per Egeryd som idag hållit möte med Erik, Johan och Mårten som sköter driften.
Egeryds Fastigheter har påbörjat en omfattande rust av hotellet och under en treårsperiod innebär det en investering om mellan 6-7 miljoner kronor. Utöver den satsningen har cirka 300 000 kr investerats för att få Café Oscars fräscht och gästvänligt. Med så stora investeringar finns naturligtvis önskemål om att få igång de tidigare slumrande verksamheterna.
-Självklart, annars finns det ju ingen anledning att satsa, säger Per.
Med anledning av det blev han också väldigt förundrad när luncherna först startades upp med nya tag – för att sedan ta sommaruppehåll redan en månad innan semestern.
-Vi har pratat igenom det här idag och kommit överens om att det ska bli bättring. Man kan inte driva ett hotell utan en servering, och det gäller även sommartid. Det är OK att upphöra med ”dagens” under den så kallade industrisemestern, men då måste man åtminstone servera à la carte, säger Per.
Varför har det då blivit så här? Ja, under mötet idag framgick att Erik, Johan och Mårten har missuppfattat Per Egeryds riktlinjer.
-Men det känns mycket bättre nu, efter att vi fått sätta oss ner och prata ut om det här. Jag har varit tydlig med vad vi måste göra och jag känner att killarna verkligen har förstått allvaret. Det känns som att vi är överens i frågan, säger Per.
Överenskommelsen mellan fastighetsägaren och trion är följande:
Café Oscar ska vara öppet så länge det finns anledning till det. Vid händelse av regniga dagar och väldigt få kunder, då kan kaféet stängas med särskild hänvisning till hotellet där eventuella kunder kan få samma utbud som på kaféet.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.