Många kunder har fått vända vid dörren och gått hem igen och Café Oscar har därför inte blivit den succé man hade hoppats på. Längre öppettider utlovades – men det löftet bröts redan från start.
Tidigare i år skrev Egeryds Fastigheter under ett hyreskontrakt med Lindesbergs kommun för att kunna ta över driften av kaféet. Per Egeryds ambition var redan från start att öppettiderna skulle justeras ordentligt och att det skulle vara kvällsöppet eftersom det i regel är då folk har tid att gå ut. Men trots detta brast planerna och kvällsstängt blev mer regel än undantag – precis som när kommunen drev kaféet.
-Jag ser allvarligt på hur det här har utvecklat sig, för det var verkligen inte så här det skulle bli. Både kaféet och hotellet måste skötas mycket bättre i framtiden, konstaterar Per Egeryd som idag hållit möte med Erik, Johan och Mårten som sköter driften.
Egeryds Fastigheter har påbörjat en omfattande rust av hotellet och under en treårsperiod innebär det en investering om mellan 6-7 miljoner kronor. Utöver den satsningen har cirka 300 000 kr investerats för att få Café Oscars fräscht och gästvänligt. Med så stora investeringar finns naturligtvis önskemål om att få igång de tidigare slumrande verksamheterna.
-Självklart, annars finns det ju ingen anledning att satsa, säger Per.
Med anledning av det blev han också väldigt förundrad när luncherna först startades upp med nya tag – för att sedan ta sommaruppehåll redan en månad innan semestern.
-Vi har pratat igenom det här idag och kommit överens om att det ska bli bättring. Man kan inte driva ett hotell utan en servering, och det gäller även sommartid. Det är OK att upphöra med ”dagens” under den så kallade industrisemestern, men då måste man åtminstone servera à la carte, säger Per.
Varför har det då blivit så här? Ja, under mötet idag framgick att Erik, Johan och Mårten har missuppfattat Per Egeryds riktlinjer.
-Men det känns mycket bättre nu, efter att vi fått sätta oss ner och prata ut om det här. Jag har varit tydlig med vad vi måste göra och jag känner att killarna verkligen har förstått allvaret. Det känns som att vi är överens i frågan, säger Per.
Överenskommelsen mellan fastighetsägaren och trion är följande:
Café Oscar ska vara öppet så länge det finns anledning till det. Vid händelse av regniga dagar och väldigt få kunder, då kan kaféet stängas med särskild hänvisning till hotellet där eventuella kunder kan få samma utbud som på kaféet.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.