Många kunder har fått vända vid dörren och gått hem igen och Café Oscar har därför inte blivit den succé man hade hoppats på. Längre öppettider utlovades – men det löftet bröts redan från start.
Tidigare i år skrev Egeryds Fastigheter under ett hyreskontrakt med Lindesbergs kommun för att kunna ta över driften av kaféet. Per Egeryds ambition var redan från start att öppettiderna skulle justeras ordentligt och att det skulle vara kvällsöppet eftersom det i regel är då folk har tid att gå ut. Men trots detta brast planerna och kvällsstängt blev mer regel än undantag – precis som när kommunen drev kaféet.
-Jag ser allvarligt på hur det här har utvecklat sig, för det var verkligen inte så här det skulle bli. Både kaféet och hotellet måste skötas mycket bättre i framtiden, konstaterar Per Egeryd som idag hållit möte med Erik, Johan och Mårten som sköter driften.
Egeryds Fastigheter har påbörjat en omfattande rust av hotellet och under en treårsperiod innebär det en investering om mellan 6-7 miljoner kronor. Utöver den satsningen har cirka 300 000 kr investerats för att få Café Oscars fräscht och gästvänligt. Med så stora investeringar finns naturligtvis önskemål om att få igång de tidigare slumrande verksamheterna.
-Självklart, annars finns det ju ingen anledning att satsa, säger Per.
Med anledning av det blev han också väldigt förundrad när luncherna först startades upp med nya tag – för att sedan ta sommaruppehåll redan en månad innan semestern.
-Vi har pratat igenom det här idag och kommit överens om att det ska bli bättring. Man kan inte driva ett hotell utan en servering, och det gäller även sommartid. Det är OK att upphöra med ”dagens” under den så kallade industrisemestern, men då måste man åtminstone servera à la carte, säger Per.
Varför har det då blivit så här? Ja, under mötet idag framgick att Erik, Johan och Mårten har missuppfattat Per Egeryds riktlinjer.
-Men det känns mycket bättre nu, efter att vi fått sätta oss ner och prata ut om det här. Jag har varit tydlig med vad vi måste göra och jag känner att killarna verkligen har förstått allvaret. Det känns som att vi är överens i frågan, säger Per.
Överenskommelsen mellan fastighetsägaren och trion är följande:
Café Oscar ska vara öppet så länge det finns anledning till det. Vid händelse av regniga dagar och väldigt få kunder, då kan kaféet stängas med särskild hänvisning till hotellet där eventuella kunder kan få samma utbud som på kaféet.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.