Många kunder har fått vända vid dörren och gått hem igen och Café Oscar har därför inte blivit den succé man hade hoppats på. Längre öppettider utlovades – men det löftet bröts redan från start.
Tidigare i år skrev Egeryds Fastigheter under ett hyreskontrakt med Lindesbergs kommun för att kunna ta över driften av kaféet. Per Egeryds ambition var redan från start att öppettiderna skulle justeras ordentligt och att det skulle vara kvällsöppet eftersom det i regel är då folk har tid att gå ut. Men trots detta brast planerna och kvällsstängt blev mer regel än undantag – precis som när kommunen drev kaféet.
-Jag ser allvarligt på hur det här har utvecklat sig, för det var verkligen inte så här det skulle bli. Både kaféet och hotellet måste skötas mycket bättre i framtiden, konstaterar Per Egeryd som idag hållit möte med Erik, Johan och Mårten som sköter driften.
Egeryds Fastigheter har påbörjat en omfattande rust av hotellet och under en treårsperiod innebär det en investering om mellan 6-7 miljoner kronor. Utöver den satsningen har cirka 300 000 kr investerats för att få Café Oscars fräscht och gästvänligt. Med så stora investeringar finns naturligtvis önskemål om att få igång de tidigare slumrande verksamheterna.
-Självklart, annars finns det ju ingen anledning att satsa, säger Per.
Med anledning av det blev han också väldigt förundrad när luncherna först startades upp med nya tag – för att sedan ta sommaruppehåll redan en månad innan semestern.
-Vi har pratat igenom det här idag och kommit överens om att det ska bli bättring. Man kan inte driva ett hotell utan en servering, och det gäller även sommartid. Det är OK att upphöra med ”dagens” under den så kallade industrisemestern, men då måste man åtminstone servera à la carte, säger Per.
Varför har det då blivit så här? Ja, under mötet idag framgick att Erik, Johan och Mårten har missuppfattat Per Egeryds riktlinjer.
-Men det känns mycket bättre nu, efter att vi fått sätta oss ner och prata ut om det här. Jag har varit tydlig med vad vi måste göra och jag känner att killarna verkligen har förstått allvaret. Det känns som att vi är överens i frågan, säger Per.
Överenskommelsen mellan fastighetsägaren och trion är följande:
Café Oscar ska vara öppet så länge det finns anledning till det. Vid händelse av regniga dagar och väldigt få kunder, då kan kaféet stängas med särskild hänvisning till hotellet där eventuella kunder kan få samma utbud som på kaféet.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.