Många kunder har fått vända vid dörren och gått hem igen och Café Oscar har därför inte blivit den succé man hade hoppats på. Längre öppettider utlovades – men det löftet bröts redan från start.
Tidigare i år skrev Egeryds Fastigheter under ett hyreskontrakt med Lindesbergs kommun för att kunna ta över driften av kaféet. Per Egeryds ambition var redan från start att öppettiderna skulle justeras ordentligt och att det skulle vara kvällsöppet eftersom det i regel är då folk har tid att gå ut. Men trots detta brast planerna och kvällsstängt blev mer regel än undantag – precis som när kommunen drev kaféet.
-Jag ser allvarligt på hur det här har utvecklat sig, för det var verkligen inte så här det skulle bli. Både kaféet och hotellet måste skötas mycket bättre i framtiden, konstaterar Per Egeryd som idag hållit möte med Erik, Johan och Mårten som sköter driften.
Egeryds Fastigheter har påbörjat en omfattande rust av hotellet och under en treårsperiod innebär det en investering om mellan 6-7 miljoner kronor. Utöver den satsningen har cirka 300 000 kr investerats för att få Café Oscars fräscht och gästvänligt. Med så stora investeringar finns naturligtvis önskemål om att få igång de tidigare slumrande verksamheterna.
-Självklart, annars finns det ju ingen anledning att satsa, säger Per.
Med anledning av det blev han också väldigt förundrad när luncherna först startades upp med nya tag – för att sedan ta sommaruppehåll redan en månad innan semestern.
-Vi har pratat igenom det här idag och kommit överens om att det ska bli bättring. Man kan inte driva ett hotell utan en servering, och det gäller även sommartid. Det är OK att upphöra med ”dagens” under den så kallade industrisemestern, men då måste man åtminstone servera à la carte, säger Per.
Varför har det då blivit så här? Ja, under mötet idag framgick att Erik, Johan och Mårten har missuppfattat Per Egeryds riktlinjer.
-Men det känns mycket bättre nu, efter att vi fått sätta oss ner och prata ut om det här. Jag har varit tydlig med vad vi måste göra och jag känner att killarna verkligen har förstått allvaret. Det känns som att vi är överens i frågan, säger Per.
Överenskommelsen mellan fastighetsägaren och trion är följande:
Café Oscar ska vara öppet så länge det finns anledning till det. Vid händelse av regniga dagar och väldigt få kunder, då kan kaféet stängas med särskild hänvisning till hotellet där eventuella kunder kan få samma utbud som på kaféet.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.