Fallet med det grova bedrägeriet inom Socialförvaltningen, som blev känt vid årsskiftet, kan ha pågått under en mycket längre tid än först befarat. Den interna revisionen har gått två år tillbaka i tiden för att undersöka den brottsmisstänkta avdelningschefens inköp.-Vi misstänker att det kan ha pågått länge och att den totala summan är ganska hög, kommenterar kommunchef Lennart Jansson.
Vad som drev avdelningschefen inom Socialförvaltningen till att göra personliga inköp, med skattebetalarnas pengar, är fortfarande en obesvarad fråga. Kommunledningen polisanmälde avdelningschefen sedan man upptäckt att ekonomiska oegentligheter pågått i fakturahanteringen och initialt talades det om att bedrägerierna pågått under hela 2010.
-Men vi har anledning att misstänka att det kan ha pågått mycket längre tid än så. Därför har revisorerna gått längre tillbaka i tiden och granskat fakturor från den aktuella avdelningens inköp, säger kommunchef Lennart Jansson.
Med anledning av att det parallellt pågår en förundersökning hos polisen, vill man inte gå in i detaljer. Dock berättar man att inköpen har varit av mycket stor variation.
-Det handlar om många, många småinköp som tillsammans under en längre tid har blivit en stor summa pengar. Vi talar om ett par hundra tusen kronor, kanske mer, som det ser ut så här långt i utredningen, säger Jansson.
Inköpen har varit allt från livsmedel till hemelektronik.
Vi ställer oss naturligtvis frågan hur det här kan ha pågått så länge, avslutar han.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.