Fallet med det grova bedrägeriet inom Socialförvaltningen, som blev känt vid årsskiftet, kan ha pågått under en mycket längre tid än först befarat. Den interna revisionen har gått två år tillbaka i tiden för att undersöka den brottsmisstänkta avdelningschefens inköp.-Vi misstänker att det kan ha pågått länge och att den totala summan är ganska hög, kommenterar kommunchef Lennart Jansson.
Vad som drev avdelningschefen inom Socialförvaltningen till att göra personliga inköp, med skattebetalarnas pengar, är fortfarande en obesvarad fråga. Kommunledningen polisanmälde avdelningschefen sedan man upptäckt att ekonomiska oegentligheter pågått i fakturahanteringen och initialt talades det om att bedrägerierna pågått under hela 2010.
-Men vi har anledning att misstänka att det kan ha pågått mycket längre tid än så. Därför har revisorerna gått längre tillbaka i tiden och granskat fakturor från den aktuella avdelningens inköp, säger kommunchef Lennart Jansson.
Med anledning av att det parallellt pågår en förundersökning hos polisen, vill man inte gå in i detaljer. Dock berättar man att inköpen har varit av mycket stor variation.
-Det handlar om många, många småinköp som tillsammans under en längre tid har blivit en stor summa pengar. Vi talar om ett par hundra tusen kronor, kanske mer, som det ser ut så här långt i utredningen, säger Jansson.
Inköpen har varit allt från livsmedel till hemelektronik.
Vi ställer oss naturligtvis frågan hur det här kan ha pågått så länge, avslutar han.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.