Idag kallade Lindesbergs kommun till en andra presskonferens med anledning av den misstänkta barnvåldtäkten på en förskola i Lindesberg. Inför pressen redogjordes bland annat för vilka förskolor den misstänkte, en 19-årig man hemmahörande i Lindesberg, har arbetat på sedan han anställdes hösten 2016.
Dagen efter avslöjandet om att en förskolevikarie sitter häktad på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt mot barn, börjar bilden klarna över vilka platser han arbetat på under sitt vikariat. På tisdagseftermiddagen kallade kommunen åter till presskonferens för att uppdatera om den senaste informationen.
– Den misstänkte mannen sökte tjänsten inom kommunen, gick sedan igenom en intervju, fick sina referenser kollade och kunde visa utdrag ur polisens belastningsregister. Därefter gjorde han sin introduktionsdag, och den gjorde han 5 september 2016.
Dagen efter jobbade han ett arbetspass på Kristinaskolan, och det är det enda som är utanför förskoleverksamheten.
Sedan dess har han arbetat på förskolan Björken vid 50 tillfällen, Kyrkberget vid 40 tillfällen, Tallbacken vid 16 tillfällen och Grönsiskan vid 11 tillfällen, informerade personalchef Carina Fyrpihl.
– Både föräldrar och personal vid dessa förskolor kommer att få information under morgondagen.
Men vi vill betona att personen inte är misstänkt för ytterligare brott, berättar förvaltningschef Henrik Arenvang.
För oroliga föräldrar och anhöriga har det nu öppnats ett journummer dit man kan vända sig dygnet runt för att få svar på sina frågor och funderingar. Numret är 070-265 37 93
Det kommer även öppnas ett stödcenter på Familjecentralen som håller öppet under torsdag och fredag denna vecka, under tiderna kl 13.00-17.00.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.