Sent i lördags kväll kontrollerade en polispatrull en ung man i centrala Lindesberg. Detta resulterade sedermera i ett beslag av misstänkt narkotika till ett uppskattat gatuvärde av cirka 60 000 kronor.
Det var vid 23.30-tiden i lördags kväll som polisen gjorde kontrollen och följde upp med en husrannsakan i den misstänktes bostad – och då fann misstänkt hasch, amfetamin och ectasy. Mannen blev initialt frihetsberövad men släpptes efter förhör. Han är nu misstänkt för narkotikabrott genom innehav och eget bruk.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.