Två män i 25-30-årsåldern kunde tack vare en övervakningskamera, gripas misstänkta för att ha försökt stjäla diesel från ett företag på industriområdet i Lindesberg.
Det var strax efter midnatt, natten till söndag, som ett vaktbolag larmade polisen om ett pågående inbrott vid ett företag. På företagets område finns en övervakningskamera som är direktlänkad till vaktbolaget.
– Man kunde via den här kameran se hur två personer klippte upp ett stängsel för att sedan ta sig in på området, kommenterar Kenneth Johannesson, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
När patrullen kom till platsen, flydde de två misstänkta personerna.
– De sprang från platsen och patrullen satte fart efter dem. De kunde snart gripas inte så långt därifrån, säger Johannesson.
De två männen är i 25-30-årsåldern och misstänks för stöld. De blev senare anhållna i väntan på att förhör skall hållas med dem.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad utanför Lindesberg.
– Bostaden är avspärrad och ärendet utreds som mord med anledning av att vi inte kunnat fastställa dödsorsaken ännu, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har man släckt det mesta och arbetar sig nu igenom fastigheten för att släcka glödbränder.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.