Med start idag, måndag, åker representanter från Lindeskolan på turné till högstadieskolorna i den norra länsdelen. Med sig har de en lastbil fylld med informationsmaterial, och målet är att väcka intresse bland ungdomarna att utbilda sig inom vård- och omsorg och andra utbildningar på Lindeskolan.
Inför terminsstarten i höst var intresset att studera vid vård- och omsorgsprogammet lågt, något man nu vill försöka råda bot på. Inte minst med tanke på att det inom vård- och omsorgsyrkena framöver finns ett stort behov av nya medarbetare. Därför kommer man under veckan att besöka totalt fyra högstadieskolor med sin mobila gymnasieutställning.
Såväl lärare som elever deltar, liksom yrkesambassadörer och medarbetare från sjukvården. På skolgårdarna kommer dessa att finnas på plats för att berätta om de olika utbildningarna och vad de kan leda till för olika yrken.
– Vi vill på det här lite nya sättet marknadsföra utbildningarna, och vi tror att de som är bäst på att väcka intresset hos högstadieungdomarna är nuvarande och tidigare elever vid vård- och omsorgscollege, säger Åsa Viggeborn, studie- och yrkesvägledare på Lindeskolan i ett pressmeddelande.
Att turnébilen även har med sig några olika yrkesrepresentanter som kan berätta om vad olika program konkret kan leda till för arbete är ytterligare något som hon tror ska bidra till att väcka intresset.
– Att studera på vård- och omsorgscollege kan leda till så mycket mer än vad man normalt förknippar med utbildningen. Exempelvis kan det vara en väg mot polisyrket, exemplifierar Åsa Viggeborn.
Turnén bland kommunens högstadieskolor börjar under måndagen på Storåskolan, sedan följer Stadsskogsskolan i Lindesberg, Kyrkbacksskolan i Kopparberg, och man avslutar på Fröviskolan under torsdagen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.