Med start idag, måndag, åker representanter från Lindeskolan på turné till högstadieskolorna i den norra länsdelen. Med sig har de en lastbil fylld med informationsmaterial, och målet är att väcka intresse bland ungdomarna att utbilda sig inom vård- och omsorg och andra utbildningar på Lindeskolan.
Inför terminsstarten i höst var intresset att studera vid vård- och omsorgsprogammet lågt, något man nu vill försöka råda bot på. Inte minst med tanke på att det inom vård- och omsorgsyrkena framöver finns ett stort behov av nya medarbetare. Därför kommer man under veckan att besöka totalt fyra högstadieskolor med sin mobila gymnasieutställning.
Såväl lärare som elever deltar, liksom yrkesambassadörer och medarbetare från sjukvården. På skolgårdarna kommer dessa att finnas på plats för att berätta om de olika utbildningarna och vad de kan leda till för olika yrken.
– Vi vill på det här lite nya sättet marknadsföra utbildningarna, och vi tror att de som är bäst på att väcka intresset hos högstadieungdomarna är nuvarande och tidigare elever vid vård- och omsorgscollege, säger Åsa Viggeborn, studie- och yrkesvägledare på Lindeskolan i ett pressmeddelande.
Att turnébilen även har med sig några olika yrkesrepresentanter som kan berätta om vad olika program konkret kan leda till för arbete är ytterligare något som hon tror ska bidra till att väcka intresset.
– Att studera på vård- och omsorgscollege kan leda till så mycket mer än vad man normalt förknippar med utbildningen. Exempelvis kan det vara en väg mot polisyrket, exemplifierar Åsa Viggeborn.
Turnén bland kommunens högstadieskolor börjar under måndagen på Storåskolan, sedan följer Stadsskogsskolan i Lindesberg, Kyrkbacksskolan i Kopparberg, och man avslutar på Fröviskolan under torsdagen.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.