Med start idag, måndag, åker representanter från Lindeskolan på turné till högstadieskolorna i den norra länsdelen. Med sig har de en lastbil fylld med informationsmaterial, och målet är att väcka intresse bland ungdomarna att utbilda sig inom vård- och omsorg och andra utbildningar på Lindeskolan.
Inför terminsstarten i höst var intresset att studera vid vård- och omsorgsprogammet lågt, något man nu vill försöka råda bot på. Inte minst med tanke på att det inom vård- och omsorgsyrkena framöver finns ett stort behov av nya medarbetare. Därför kommer man under veckan att besöka totalt fyra högstadieskolor med sin mobila gymnasieutställning.
Såväl lärare som elever deltar, liksom yrkesambassadörer och medarbetare från sjukvården. På skolgårdarna kommer dessa att finnas på plats för att berätta om de olika utbildningarna och vad de kan leda till för olika yrken.
– Vi vill på det här lite nya sättet marknadsföra utbildningarna, och vi tror att de som är bäst på att väcka intresset hos högstadieungdomarna är nuvarande och tidigare elever vid vård- och omsorgscollege, säger Åsa Viggeborn, studie- och yrkesvägledare på Lindeskolan i ett pressmeddelande.
Att turnébilen även har med sig några olika yrkesrepresentanter som kan berätta om vad olika program konkret kan leda till för arbete är ytterligare något som hon tror ska bidra till att väcka intresset.
– Att studera på vård- och omsorgscollege kan leda till så mycket mer än vad man normalt förknippar med utbildningen. Exempelvis kan det vara en väg mot polisyrket, exemplifierar Åsa Viggeborn.
Turnén bland kommunens högstadieskolor börjar under måndagen på Storåskolan, sedan följer Stadsskogsskolan i Lindesberg, Kyrkbacksskolan i Kopparberg, och man avslutar på Fröviskolan under torsdagen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.