Med start idag, måndag, åker representanter från Lindeskolan på turné till högstadieskolorna i den norra länsdelen. Med sig har de en lastbil fylld med informationsmaterial, och målet är att väcka intresse bland ungdomarna att utbilda sig inom vård- och omsorg och andra utbildningar på Lindeskolan.
Inför terminsstarten i höst var intresset att studera vid vård- och omsorgsprogammet lågt, något man nu vill försöka råda bot på. Inte minst med tanke på att det inom vård- och omsorgsyrkena framöver finns ett stort behov av nya medarbetare. Därför kommer man under veckan att besöka totalt fyra högstadieskolor med sin mobila gymnasieutställning.
Såväl lärare som elever deltar, liksom yrkesambassadörer och medarbetare från sjukvården. På skolgårdarna kommer dessa att finnas på plats för att berätta om de olika utbildningarna och vad de kan leda till för olika yrken.
– Vi vill på det här lite nya sättet marknadsföra utbildningarna, och vi tror att de som är bäst på att väcka intresset hos högstadieungdomarna är nuvarande och tidigare elever vid vård- och omsorgscollege, säger Åsa Viggeborn, studie- och yrkesvägledare på Lindeskolan i ett pressmeddelande.
Att turnébilen även har med sig några olika yrkesrepresentanter som kan berätta om vad olika program konkret kan leda till för arbete är ytterligare något som hon tror ska bidra till att väcka intresset.
– Att studera på vård- och omsorgscollege kan leda till så mycket mer än vad man normalt förknippar med utbildningen. Exempelvis kan det vara en väg mot polisyrket, exemplifierar Åsa Viggeborn.
Turnén bland kommunens högstadieskolor börjar under måndagen på Storåskolan, sedan följer Stadsskogsskolan i Lindesberg, Kyrkbacksskolan i Kopparberg, och man avslutar på Fröviskolan under torsdagen.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.