En mobiltelefon kan ha varit det som fick två ynglingar att brutalt misshandla en ung man i söndags morse. Det är ett tänkbart motiv till överfallet, menar polisen.
Den misshandlade och rånade unge mannen var helt ensam när han vid tretiden kom gåendes på Nyborgsgatan, pratandes i sin mobiltelefon. De två misstänkta uppehöll sig en bit ifrån honom, men satte genast fart när de fick syn på honom, enligt uppgifter från offret.
Så snart gärningsmännen sprungit ifatt sitt offer sparkade de omkull honom. Sedan fortsatte misshandeln med flera sparkar och slag mot både kroppen och huvudet. Efter att ha tagit hans mobil, plånbok och en ryggsäck försvann de från platsen samtidigt som de gjorde klart för den misshandlade att det skulle gå mycket illa för honom om han gick till polisen.
Personrån där gärningsmännen är ute efter mobiltelefoner är inget nytt. Dock har det mer eller mindre endast varit förekommande i storstäder. Dock utesluter inte polisen att det handlar om ett sådant rånfall, där man varit ute efter mobilen i första hand.
-Det förekommer ju i andra städer, så det är inte överraskande om det skulle ha kommit hit nu, kommenterar polisen.
Dock tycker närpolischefen inte invånarna ska gå runt och vara rädda att prata öppet i sina mobiltelefoner.
-Det här är tack och lov mycket ovanligt i Lindesberg, så det finns ingen anledning för folk att vara rädda att prata i sina mobiltelefoner när de är utomhus, säger Magnus Luhr.
På grund av personalbrist har polisen ännu inte kunnat genomföra dörrknackning i området där misshandeln och rånet ägde rum. Dock hoppas detta kunna göras senare denna vecka. I nuläget finns inget nytt som kan leda utredningen framåt. Tips från allmänheten är därför oerhört viktigt i detta skedet, menar polisen.
Tips kan lämnas via telefon 0581-875 60
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.