En mobiltelefon kan ha varit det som fick två ynglingar att brutalt misshandla en ung man i söndags morse. Det är ett tänkbart motiv till överfallet, menar polisen.
Den misshandlade och rånade unge mannen var helt ensam när han vid tretiden kom gåendes på Nyborgsgatan, pratandes i sin mobiltelefon. De två misstänkta uppehöll sig en bit ifrån honom, men satte genast fart när de fick syn på honom, enligt uppgifter från offret.
Så snart gärningsmännen sprungit ifatt sitt offer sparkade de omkull honom. Sedan fortsatte misshandeln med flera sparkar och slag mot både kroppen och huvudet. Efter att ha tagit hans mobil, plånbok och en ryggsäck försvann de från platsen samtidigt som de gjorde klart för den misshandlade att det skulle gå mycket illa för honom om han gick till polisen.
Personrån där gärningsmännen är ute efter mobiltelefoner är inget nytt. Dock har det mer eller mindre endast varit förekommande i storstäder. Dock utesluter inte polisen att det handlar om ett sådant rånfall, där man varit ute efter mobilen i första hand.
-Det förekommer ju i andra städer, så det är inte överraskande om det skulle ha kommit hit nu, kommenterar polisen.
Dock tycker närpolischefen inte invånarna ska gå runt och vara rädda att prata öppet i sina mobiltelefoner.
-Det här är tack och lov mycket ovanligt i Lindesberg, så det finns ingen anledning för folk att vara rädda att prata i sina mobiltelefoner när de är utomhus, säger Magnus Luhr.
På grund av personalbrist har polisen ännu inte kunnat genomföra dörrknackning i området där misshandeln och rånet ägde rum. Dock hoppas detta kunna göras senare denna vecka. I nuläget finns inget nytt som kan leda utredningen framåt. Tips från allmänheten är därför oerhört viktigt i detta skedet, menar polisen.
Tips kan lämnas via telefon 0581-875 60
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.