En mobiltelefon kan ha varit det som fick två ynglingar att brutalt misshandla en ung man i söndags morse. Det är ett tänkbart motiv till överfallet, menar polisen.
Den misshandlade och rånade unge mannen var helt ensam när han vid tretiden kom gåendes på Nyborgsgatan, pratandes i sin mobiltelefon. De två misstänkta uppehöll sig en bit ifrån honom, men satte genast fart när de fick syn på honom, enligt uppgifter från offret.
Så snart gärningsmännen sprungit ifatt sitt offer sparkade de omkull honom. Sedan fortsatte misshandeln med flera sparkar och slag mot både kroppen och huvudet. Efter att ha tagit hans mobil, plånbok och en ryggsäck försvann de från platsen samtidigt som de gjorde klart för den misshandlade att det skulle gå mycket illa för honom om han gick till polisen.
Personrån där gärningsmännen är ute efter mobiltelefoner är inget nytt. Dock har det mer eller mindre endast varit förekommande i storstäder. Dock utesluter inte polisen att det handlar om ett sådant rånfall, där man varit ute efter mobilen i första hand.
-Det förekommer ju i andra städer, så det är inte överraskande om det skulle ha kommit hit nu, kommenterar polisen.
Dock tycker närpolischefen inte invånarna ska gå runt och vara rädda att prata öppet i sina mobiltelefoner.
-Det här är tack och lov mycket ovanligt i Lindesberg, så det finns ingen anledning för folk att vara rädda att prata i sina mobiltelefoner när de är utomhus, säger Magnus Luhr.
På grund av personalbrist har polisen ännu inte kunnat genomföra dörrknackning i området där misshandeln och rånet ägde rum. Dock hoppas detta kunna göras senare denna vecka. I nuläget finns inget nytt som kan leda utredningen framåt. Tips från allmänheten är därför oerhört viktigt i detta skedet, menar polisen.
Tips kan lämnas via telefon 0581-875 60
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.