Moderaterna vill se längre öppettider på krogen. Ett förslag som även stöds av Lod. Frågan verkar dock inte väcka större intresse än så från politiskt håll. I kommunstyrelsen avstod två ledamöter, Sven-Erik Lundell (fp) och Kurt Scharnke (c), att rösta i frågan medan övriga tio röstade för att behålla de nuvarande bestämmelserna med servering till senast kl 01:00 på natten. Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet röstade nej medan Centern var kluven där en röstade nej och en avstod att rösta. Pär-Ove Lindqvist (m) menar att ungdomarna i Lindesberg med omnejd vill ha ett rikt nöjesliv och att en förlängning av öppettider är mycket viktigt. Det kan vara skillnaden på att man väljer att stanna kvar i stan eller flyttar till en större och mer nöjesinriktad stad.
Moderaternas motion:
Angående utökade öppettider för nöjeslivet i Lindesberg kommun
Det som de flesta människor lever för är fritiden och det som rör sig utanför arbetslivet. Den ökande utflyttningen bland yngre kan i många avseenden speglas emot en avsaknad av ett rikt nöjesliv. För att vända denna trend och skapa ett mera konkurrenskraftigt nöjesliv, för kommunens arrangörer och krögare, krävs en förändring i förutsättningarna. Många äldre och yngre väljer Örebro framför hemkommunen när det gäller nöjeslivet. Vi i Moderaterna anser att ett rikt kultur och nöjesliv kan vara skillnaden mellan att stanna och flytta. Att inte lyssna till allmänhetens signaler här, kan komma att slå hårt tillbaka på kommunen i det långa loppet. Lindesbergs kommun och Lindesberg som centralort har mycket goda förutsättningar att kunna erbjuda ett konkurrenskraftigt nöjesutbud.
Som ett steg i ledet att skapa ett större och bredare kultur och nöjesliv i Lindesberg, samt att ge de lokala intressenterna och privata arrangörerna den konkurrenskraft de behöver, lägger vi Moderater detta förslag.
Vi yrkar
Att den generella tiden för öppethållande förlängs från 01:00 till 02:00 för dans, restaurang samt övrig nöjesverksamhet i Lindesbergs kommun.
Att vid särskilda tillfällen kan öppettiderna ytterligare förlängas från 02:00 till 03:00
Att taxan för tillfälliga samt utökade serveringstillstånd sänks från 3000 kr till 500 kr.
Pär-Ove Lindqvist & Mattias Nordenling
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.