Moderaterna vill se längre öppettider på krogen. Ett förslag som även stöds av Lod. Frågan verkar dock inte väcka större intresse än så från politiskt håll. I kommunstyrelsen avstod två ledamöter, Sven-Erik Lundell (fp) och Kurt Scharnke (c), att rösta i frågan medan övriga tio röstade för att behålla de nuvarande bestämmelserna med servering till senast kl 01:00 på natten. Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet röstade nej medan Centern var kluven där en röstade nej och en avstod att rösta. Pär-Ove Lindqvist (m) menar att ungdomarna i Lindesberg med omnejd vill ha ett rikt nöjesliv och att en förlängning av öppettider är mycket viktigt. Det kan vara skillnaden på att man väljer att stanna kvar i stan eller flyttar till en större och mer nöjesinriktad stad.
Moderaternas motion:
Angående utökade öppettider för nöjeslivet i Lindesberg kommun
Det som de flesta människor lever för är fritiden och det som rör sig utanför arbetslivet. Den ökande utflyttningen bland yngre kan i många avseenden speglas emot en avsaknad av ett rikt nöjesliv. För att vända denna trend och skapa ett mera konkurrenskraftigt nöjesliv, för kommunens arrangörer och krögare, krävs en förändring i förutsättningarna. Många äldre och yngre väljer Örebro framför hemkommunen när det gäller nöjeslivet. Vi i Moderaterna anser att ett rikt kultur och nöjesliv kan vara skillnaden mellan att stanna och flytta. Att inte lyssna till allmänhetens signaler här, kan komma att slå hårt tillbaka på kommunen i det långa loppet. Lindesbergs kommun och Lindesberg som centralort har mycket goda förutsättningar att kunna erbjuda ett konkurrenskraftigt nöjesutbud.
Som ett steg i ledet att skapa ett större och bredare kultur och nöjesliv i Lindesberg, samt att ge de lokala intressenterna och privata arrangörerna den konkurrenskraft de behöver, lägger vi Moderater detta förslag.
Vi yrkar
Att den generella tiden för öppethållande förlängs från 01:00 till 02:00 för dans, restaurang samt övrig nöjesverksamhet i Lindesbergs kommun.
Att vid särskilda tillfällen kan öppettiderna ytterligare förlängas från 02:00 till 03:00
Att taxan för tillfälliga samt utökade serveringstillstånd sänks från 3000 kr till 500 kr.
Pär-Ove Lindqvist & Mattias Nordenling
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.