Moderaterna vill se längre öppettider på krogen. Ett förslag som även stöds av Lod. Frågan verkar dock inte väcka större intresse än så från politiskt håll. I kommunstyrelsen avstod två ledamöter, Sven-Erik Lundell (fp) och Kurt Scharnke (c), att rösta i frågan medan övriga tio röstade för att behålla de nuvarande bestämmelserna med servering till senast kl 01:00 på natten. Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet röstade nej medan Centern var kluven där en röstade nej och en avstod att rösta. Pär-Ove Lindqvist (m) menar att ungdomarna i Lindesberg med omnejd vill ha ett rikt nöjesliv och att en förlängning av öppettider är mycket viktigt. Det kan vara skillnaden på att man väljer att stanna kvar i stan eller flyttar till en större och mer nöjesinriktad stad.
Moderaternas motion:
Angående utökade öppettider för nöjeslivet i Lindesberg kommun
Det som de flesta människor lever för är fritiden och det som rör sig utanför arbetslivet. Den ökande utflyttningen bland yngre kan i många avseenden speglas emot en avsaknad av ett rikt nöjesliv. För att vända denna trend och skapa ett mera konkurrenskraftigt nöjesliv, för kommunens arrangörer och krögare, krävs en förändring i förutsättningarna. Många äldre och yngre väljer Örebro framför hemkommunen när det gäller nöjeslivet. Vi i Moderaterna anser att ett rikt kultur och nöjesliv kan vara skillnaden mellan att stanna och flytta. Att inte lyssna till allmänhetens signaler här, kan komma att slå hårt tillbaka på kommunen i det långa loppet. Lindesbergs kommun och Lindesberg som centralort har mycket goda förutsättningar att kunna erbjuda ett konkurrenskraftigt nöjesutbud.
Som ett steg i ledet att skapa ett större och bredare kultur och nöjesliv i Lindesberg, samt att ge de lokala intressenterna och privata arrangörerna den konkurrenskraft de behöver, lägger vi Moderater detta förslag.
Vi yrkar
Att den generella tiden för öppethållande förlängs från 01:00 till 02:00 för dans, restaurang samt övrig nöjesverksamhet i Lindesbergs kommun.
Att vid särskilda tillfällen kan öppettiderna ytterligare förlängas från 02:00 till 03:00
Att taxan för tillfälliga samt utökade serveringstillstånd sänks från 3000 kr till 500 kr.
Pär-Ove Lindqvist & Mattias Nordenling
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.