Centerpartiet vill jämna Kristinavägen med marken, brutalt uttryckt. För ett par veckor sedan gjorde partiet detta utspel som torde ha fått många där hemma i stugorna att nicka instämmande. Centern vill alltså ta bort guppen på Kristinavägen och göra en jämn körbana, som inte kräver stadsjeepsinnehav.
Men hur ser de övriga partierna på den här frågan? Ombyggnaden är naturligtvis en intressant fråga nu inför valet, detta eftersom väldigt många människor berörs av den på ett eller annat sätt.
Vi började med att prata med Moderaterna och Pär-Ove Lindqvist. Inledningsvis verkar han något tveksam till att gå fram så brutalt som Centern, men efter en stund framgår att Moderaterna tycker i stort sett likadant.
-När man gjorde den första etappen av Kristinavägen, då sades att man skulle utvärdera ombyggnaden ordentligt innan man gick vidare. Vi tycker inte att så har skett. Utvärderingen var inte tillräcklig och man tog inte åt sig av den kritik som kom från t ex bilisterna, säger Pär-Ove.
Istället anser han att man borde ha skippat guppen helt och hållet, men ändå behållit kantstenarna på de så kallade övergångsplatser som utgör farthinder/gupp.
-Då hade man ju tydligt markerat var man ska gå om man vill ta sig över vägen, och utan att bilisterna ska behöva drabbas. Jag kan själv skriva under på att guppen måste bort, för de är helt klart ett hinder om man inte kör en stor bil, säger han.
Socialdemokraterna håller inte med om att guppen skulle vara några större hinder för trafiken. Håller man hastighetsbegränsningarna så utgör inte guppen något hot för bilens ”hälsa”, tycker Anders Ceder.
Socialdemokraterna tycker att ombyggnaden har fått just den effekt man hade hoppats på. Partiet menar att Lindesberg behöver en stadskärna som är anpassad för handeln, tryggheten för gående samt är vacker att se med ögat också. Inte en stadskärna där bilisterna har högsta prioritet.
Eftersom vi aldrig kan konkurrera med t ex stora handelscentra i Örebro, då måste vi utforma en attraktiv handelsplats på andra sätt, förklarar Anders Ceder.
-Dessutom tycker jag det är märkligt att Centern med en gammal polis i spetsen går tvärtemot vad alla utredningar säger om trafiksäkerhet i centrummiljö. Vi vet ju sedan länge att hastigheter på 40-50 km/h innebär mycket högre risk för dödsfall om en bil kör på en fotgängare. Vi måste få ner hastigheterna i centrum, och det har vi ju lyckats genom den här ombyggnaden. Det hade knappast räckt till att sätta upp 30-skyltar, konstaterar Ceder.
Socialdemokraterna tycker alltså inte att Kristinavägens gupp ska jämnas ut. Och Moderaterna tycker tvärtom, precis som Centern. I nästa vecka kommer ytterligare partier att få chansen att säga hur just de tycker och tänker gällande Kristinavägens ombyggnad.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.