Centerpartiet vill jämna Kristinavägen med marken, brutalt uttryckt. För ett par veckor sedan gjorde partiet detta utspel som torde ha fått många där hemma i stugorna att nicka instämmande. Centern vill alltså ta bort guppen på Kristinavägen och göra en jämn körbana, som inte kräver stadsjeepsinnehav.
Men hur ser de övriga partierna på den här frågan? Ombyggnaden är naturligtvis en intressant fråga nu inför valet, detta eftersom väldigt många människor berörs av den på ett eller annat sätt.
Vi började med att prata med Moderaterna och Pär-Ove Lindqvist. Inledningsvis verkar han något tveksam till att gå fram så brutalt som Centern, men efter en stund framgår att Moderaterna tycker i stort sett likadant.
-När man gjorde den första etappen av Kristinavägen, då sades att man skulle utvärdera ombyggnaden ordentligt innan man gick vidare. Vi tycker inte att så har skett. Utvärderingen var inte tillräcklig och man tog inte åt sig av den kritik som kom från t ex bilisterna, säger Pär-Ove.
Istället anser han att man borde ha skippat guppen helt och hållet, men ändå behållit kantstenarna på de så kallade övergångsplatser som utgör farthinder/gupp.
-Då hade man ju tydligt markerat var man ska gå om man vill ta sig över vägen, och utan att bilisterna ska behöva drabbas. Jag kan själv skriva under på att guppen måste bort, för de är helt klart ett hinder om man inte kör en stor bil, säger han.
Socialdemokraterna håller inte med om att guppen skulle vara några större hinder för trafiken. Håller man hastighetsbegränsningarna så utgör inte guppen något hot för bilens ”hälsa”, tycker Anders Ceder.
Socialdemokraterna tycker att ombyggnaden har fått just den effekt man hade hoppats på. Partiet menar att Lindesberg behöver en stadskärna som är anpassad för handeln, tryggheten för gående samt är vacker att se med ögat också. Inte en stadskärna där bilisterna har högsta prioritet.
Eftersom vi aldrig kan konkurrera med t ex stora handelscentra i Örebro, då måste vi utforma en attraktiv handelsplats på andra sätt, förklarar Anders Ceder.
-Dessutom tycker jag det är märkligt att Centern med en gammal polis i spetsen går tvärtemot vad alla utredningar säger om trafiksäkerhet i centrummiljö. Vi vet ju sedan länge att hastigheter på 40-50 km/h innebär mycket högre risk för dödsfall om en bil kör på en fotgängare. Vi måste få ner hastigheterna i centrum, och det har vi ju lyckats genom den här ombyggnaden. Det hade knappast räckt till att sätta upp 30-skyltar, konstaterar Ceder.
Socialdemokraterna tycker alltså inte att Kristinavägens gupp ska jämnas ut. Och Moderaterna tycker tvärtom, precis som Centern. I nästa vecka kommer ytterligare partier att få chansen att säga hur just de tycker och tänker gällande Kristinavägens ombyggnad.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.