Centerpartiet vill jämna Kristinavägen med marken, brutalt uttryckt. För ett par veckor sedan gjorde partiet detta utspel som torde ha fått många där hemma i stugorna att nicka instämmande. Centern vill alltså ta bort guppen på Kristinavägen och göra en jämn körbana, som inte kräver stadsjeepsinnehav.
Men hur ser de övriga partierna på den här frågan? Ombyggnaden är naturligtvis en intressant fråga nu inför valet, detta eftersom väldigt många människor berörs av den på ett eller annat sätt.
Vi började med att prata med Moderaterna och Pär-Ove Lindqvist. Inledningsvis verkar han något tveksam till att gå fram så brutalt som Centern, men efter en stund framgår att Moderaterna tycker i stort sett likadant.
-När man gjorde den första etappen av Kristinavägen, då sades att man skulle utvärdera ombyggnaden ordentligt innan man gick vidare. Vi tycker inte att så har skett. Utvärderingen var inte tillräcklig och man tog inte åt sig av den kritik som kom från t ex bilisterna, säger Pär-Ove.
Istället anser han att man borde ha skippat guppen helt och hållet, men ändå behållit kantstenarna på de så kallade övergångsplatser som utgör farthinder/gupp.
-Då hade man ju tydligt markerat var man ska gå om man vill ta sig över vägen, och utan att bilisterna ska behöva drabbas. Jag kan själv skriva under på att guppen måste bort, för de är helt klart ett hinder om man inte kör en stor bil, säger han.
Socialdemokraterna håller inte med om att guppen skulle vara några större hinder för trafiken. Håller man hastighetsbegränsningarna så utgör inte guppen något hot för bilens ”hälsa”, tycker Anders Ceder.
Socialdemokraterna tycker att ombyggnaden har fått just den effekt man hade hoppats på. Partiet menar att Lindesberg behöver en stadskärna som är anpassad för handeln, tryggheten för gående samt är vacker att se med ögat också. Inte en stadskärna där bilisterna har högsta prioritet.
Eftersom vi aldrig kan konkurrera med t ex stora handelscentra i Örebro, då måste vi utforma en attraktiv handelsplats på andra sätt, förklarar Anders Ceder.
-Dessutom tycker jag det är märkligt att Centern med en gammal polis i spetsen går tvärtemot vad alla utredningar säger om trafiksäkerhet i centrummiljö. Vi vet ju sedan länge att hastigheter på 40-50 km/h innebär mycket högre risk för dödsfall om en bil kör på en fotgängare. Vi måste få ner hastigheterna i centrum, och det har vi ju lyckats genom den här ombyggnaden. Det hade knappast räckt till att sätta upp 30-skyltar, konstaterar Ceder.
Socialdemokraterna tycker alltså inte att Kristinavägens gupp ska jämnas ut. Och Moderaterna tycker tvärtom, precis som Centern. I nästa vecka kommer ytterligare partier att få chansen att säga hur just de tycker och tänker gällande Kristinavägens ombyggnad.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.