Centerpartiet vill jämna Kristinavägen med marken, brutalt uttryckt. För ett par veckor sedan gjorde partiet detta utspel som torde ha fått många där hemma i stugorna att nicka instämmande. Centern vill alltså ta bort guppen på Kristinavägen och göra en jämn körbana, som inte kräver stadsjeepsinnehav.
Men hur ser de övriga partierna på den här frågan? Ombyggnaden är naturligtvis en intressant fråga nu inför valet, detta eftersom väldigt många människor berörs av den på ett eller annat sätt.
Vi började med att prata med Moderaterna och Pär-Ove Lindqvist. Inledningsvis verkar han något tveksam till att gå fram så brutalt som Centern, men efter en stund framgår att Moderaterna tycker i stort sett likadant.
-När man gjorde den första etappen av Kristinavägen, då sades att man skulle utvärdera ombyggnaden ordentligt innan man gick vidare. Vi tycker inte att så har skett. Utvärderingen var inte tillräcklig och man tog inte åt sig av den kritik som kom från t ex bilisterna, säger Pär-Ove.
Istället anser han att man borde ha skippat guppen helt och hållet, men ändå behållit kantstenarna på de så kallade övergångsplatser som utgör farthinder/gupp.
-Då hade man ju tydligt markerat var man ska gå om man vill ta sig över vägen, och utan att bilisterna ska behöva drabbas. Jag kan själv skriva under på att guppen måste bort, för de är helt klart ett hinder om man inte kör en stor bil, säger han.
Socialdemokraterna håller inte med om att guppen skulle vara några större hinder för trafiken. Håller man hastighetsbegränsningarna så utgör inte guppen något hot för bilens ”hälsa”, tycker Anders Ceder.
Socialdemokraterna tycker att ombyggnaden har fått just den effekt man hade hoppats på. Partiet menar att Lindesberg behöver en stadskärna som är anpassad för handeln, tryggheten för gående samt är vacker att se med ögat också. Inte en stadskärna där bilisterna har högsta prioritet.
Eftersom vi aldrig kan konkurrera med t ex stora handelscentra i Örebro, då måste vi utforma en attraktiv handelsplats på andra sätt, förklarar Anders Ceder.
-Dessutom tycker jag det är märkligt att Centern med en gammal polis i spetsen går tvärtemot vad alla utredningar säger om trafiksäkerhet i centrummiljö. Vi vet ju sedan länge att hastigheter på 40-50 km/h innebär mycket högre risk för dödsfall om en bil kör på en fotgängare. Vi måste få ner hastigheterna i centrum, och det har vi ju lyckats genom den här ombyggnaden. Det hade knappast räckt till att sätta upp 30-skyltar, konstaterar Ceder.
Socialdemokraterna tycker alltså inte att Kristinavägens gupp ska jämnas ut. Och Moderaterna tycker tvärtom, precis som Centern. I nästa vecka kommer ytterligare partier att få chansen att säga hur just de tycker och tänker gällande Kristinavägens ombyggnad.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.