Centerpartiet vill jämna Kristinavägen med marken, brutalt uttryckt. För ett par veckor sedan gjorde partiet detta utspel som torde ha fått många där hemma i stugorna att nicka instämmande. Centern vill alltså ta bort guppen på Kristinavägen och göra en jämn körbana, som inte kräver stadsjeepsinnehav.
Men hur ser de övriga partierna på den här frågan? Ombyggnaden är naturligtvis en intressant fråga nu inför valet, detta eftersom väldigt många människor berörs av den på ett eller annat sätt.
Vi började med att prata med Moderaterna och Pär-Ove Lindqvist. Inledningsvis verkar han något tveksam till att gå fram så brutalt som Centern, men efter en stund framgår att Moderaterna tycker i stort sett likadant.
-När man gjorde den första etappen av Kristinavägen, då sades att man skulle utvärdera ombyggnaden ordentligt innan man gick vidare. Vi tycker inte att så har skett. Utvärderingen var inte tillräcklig och man tog inte åt sig av den kritik som kom från t ex bilisterna, säger Pär-Ove.
Istället anser han att man borde ha skippat guppen helt och hållet, men ändå behållit kantstenarna på de så kallade övergångsplatser som utgör farthinder/gupp.
-Då hade man ju tydligt markerat var man ska gå om man vill ta sig över vägen, och utan att bilisterna ska behöva drabbas. Jag kan själv skriva under på att guppen måste bort, för de är helt klart ett hinder om man inte kör en stor bil, säger han.
Socialdemokraterna håller inte med om att guppen skulle vara några större hinder för trafiken. Håller man hastighetsbegränsningarna så utgör inte guppen något hot för bilens ”hälsa”, tycker Anders Ceder.
Socialdemokraterna tycker att ombyggnaden har fått just den effekt man hade hoppats på. Partiet menar att Lindesberg behöver en stadskärna som är anpassad för handeln, tryggheten för gående samt är vacker att se med ögat också. Inte en stadskärna där bilisterna har högsta prioritet.
Eftersom vi aldrig kan konkurrera med t ex stora handelscentra i Örebro, då måste vi utforma en attraktiv handelsplats på andra sätt, förklarar Anders Ceder.
-Dessutom tycker jag det är märkligt att Centern med en gammal polis i spetsen går tvärtemot vad alla utredningar säger om trafiksäkerhet i centrummiljö. Vi vet ju sedan länge att hastigheter på 40-50 km/h innebär mycket högre risk för dödsfall om en bil kör på en fotgängare. Vi måste få ner hastigheterna i centrum, och det har vi ju lyckats genom den här ombyggnaden. Det hade knappast räckt till att sätta upp 30-skyltar, konstaterar Ceder.
Socialdemokraterna tycker alltså inte att Kristinavägens gupp ska jämnas ut. Och Moderaterna tycker tvärtom, precis som Centern. I nästa vecka kommer ytterligare partier att få chansen att säga hur just de tycker och tänker gällande Kristinavägens ombyggnad.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.