INSÄNDARE/DEBATT: Den fasta läkarbemanningen föreslås tas bort på Storå vårdcentral och ersättas av konceptet “utbudspunkt” som i bästa fall ska bemannas av distriktssköterskor med digitala läkarbesök/samtal eller fysiska läkarbesök då och då. Storå vårdcentral har präglats av god kvalité, patientnöjdhet och kontinuitet i behandlingen och mötet med patienten. Mycket av detta tack vare att den vårdcentralen olikt många andra i länet varit bemannad av just fasta distriktsläkare.
Den fasta läkarbemanningen på vårdcentralen i Storå har kommit patienter till stor nytta både norr om Lindesberg och invånare i Ljusnarsbergs kommun som valt att lista sig i Storå just för att vårdcentralen i Kopparberg saknar den kompetensen som efterfrågas. Mycket talar för att en konstant och fast läkarbemanning är både patientsäkert och kostnadseffektivt.
Informationen kring utvecklingsplanerna inom hälso -och sjukvården och framförallt färdplansarbetet har varit sparsmakad. Många vi talar med får upplevelsen av att det plötsligt “dyker upp” förslag som varken är genomarbetade, kalkylerade eller utredda. Vi får helt enkelt för undermåligt underlag att ta ställning till innan vi går till beslut. Vi kan med informationen vi har idag inte helt säkert säga att konceptet med utbudspunkter inom primärvården är ekonomiskt lönsamt eller ett klokt och patientsäkert beslut. Senaste beskedet är att beslut om framtiden för primärvården i norr kommer fattas på hälso- och sjukvårdsnämndens sammanträde i april månad.
Som ersättare i regionfullmäktige kan jag inte i förväg skicka in en interpellation och förvänta mig få ett svar och därmed väcka en debatt kommande sammanträde då fullmäktiges arbetsordning förhindrar detta men jag kan i sammanträdets inledande skede anmäla frågor som besvaras senare under sammanträdet.
Jag kommer tjänstgöra på regionfullmäktiges sammanträde onsdag den 10 april och kommer där ställa ett antal frågor till Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande Bechet Barsom som jag hoppas få svar på.
Vill ni ta del av svaret finns möjlighet att titta på sammanträdet digitalt på Region Örebro läns hemsida.
Frågorna jag hoppas få svar på är:
• Hur stor blir den faktiska ekonomiska besparingen av detta förslag och vilka parametrar ingår i den kalkylen?
• Om beslutsunderlaget visar på en alldeles för stor negativ påverkan på personal, patientsäkerhet och ekonomisk effekt, kan du då tänka dig att återremittera ärendet alternativt ge ett annat utredningsuppdrag?
Conny Ärlerud
Ordförande Moderaterna i Lindesbergs kommun
Ersättare i regionfullmäktige
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.