INSÄNDARE/DEBATT: Den fasta läkarbemanningen föreslås tas bort på Storå vårdcentral och ersättas av konceptet “utbudspunkt” som i bästa fall ska bemannas av distriktssköterskor med digitala läkarbesök/samtal eller fysiska läkarbesök då och då. Storå vårdcentral har präglats av god kvalité, patientnöjdhet och kontinuitet i behandlingen och mötet med patienten. Mycket av detta tack vare att den vårdcentralen olikt många andra i länet varit bemannad av just fasta distriktsläkare.
Den fasta läkarbemanningen på vårdcentralen i Storå har kommit patienter till stor nytta både norr om Lindesberg och invånare i Ljusnarsbergs kommun som valt att lista sig i Storå just för att vårdcentralen i Kopparberg saknar den kompetensen som efterfrågas. Mycket talar för att en konstant och fast läkarbemanning är både patientsäkert och kostnadseffektivt.
Informationen kring utvecklingsplanerna inom hälso -och sjukvården och framförallt färdplansarbetet har varit sparsmakad. Många vi talar med får upplevelsen av att det plötsligt “dyker upp” förslag som varken är genomarbetade, kalkylerade eller utredda. Vi får helt enkelt för undermåligt underlag att ta ställning till innan vi går till beslut. Vi kan med informationen vi har idag inte helt säkert säga att konceptet med utbudspunkter inom primärvården är ekonomiskt lönsamt eller ett klokt och patientsäkert beslut. Senaste beskedet är att beslut om framtiden för primärvården i norr kommer fattas på hälso- och sjukvårdsnämndens sammanträde i april månad.
Som ersättare i regionfullmäktige kan jag inte i förväg skicka in en interpellation och förvänta mig få ett svar och därmed väcka en debatt kommande sammanträde då fullmäktiges arbetsordning förhindrar detta men jag kan i sammanträdets inledande skede anmäla frågor som besvaras senare under sammanträdet.
Jag kommer tjänstgöra på regionfullmäktiges sammanträde onsdag den 10 april och kommer där ställa ett antal frågor till Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande Bechet Barsom som jag hoppas få svar på.
Vill ni ta del av svaret finns möjlighet att titta på sammanträdet digitalt på Region Örebro läns hemsida.
Frågorna jag hoppas få svar på är:
• Hur stor blir den faktiska ekonomiska besparingen av detta förslag och vilka parametrar ingår i den kalkylen?
• Om beslutsunderlaget visar på en alldeles för stor negativ påverkan på personal, patientsäkerhet och ekonomisk effekt, kan du då tänka dig att återremittera ärendet alternativt ge ett annat utredningsuppdrag?
Conny Ärlerud
Ordförande Moderaterna i Lindesbergs kommun
Ersättare i regionfullmäktige
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.