PRESSMEDDELANDE: Barn- och utbildningsförvaltningen har under den pågående Corona-pandemin vädjat till vissa vårdnadshavare om att dessa ska hålla sina barn hemma från förskolan. Anledningen är att man vill undvika vikariebrist i verksamheten. Nu har barn- och utbildningsnämnden beslutat att ge vårdnadshavarna möjlighet att ansöka om avgiftsreduktion.
Sedan tidigare har barn- och utbildningsförvaltningen gått ut med en vädjan till arbetssökande och föräldralediga föräldrar som har sina barn på s.k. 15-timmarsplacering, om att hålla sina barn hemma även om de är friska. Syftet är att säkerställa tillgången på vikarier under pandemin.
– Det är en säkerhetsåtgärd, säger förvaltningschef Thomas Lindberg. Även om vi hittills inte haft någon egentlig personalbrist vill vi ha kvar vädjan framöver. Detta beror främst på att smittskyddsläkaren ser indikationer på att toppen av Corona-pandemin i länet kan komma de närmaste veckorna.
Med nämndens beslut kommer vårdnadshavare till 15-timmarsbarn som följer förvaltningens önskemål att kunna ansöka om en avgiftsreduktion på 50% av barnomsorgsavgiften. En möjlighet som sedan tidigare funnits för de barn som varit sjuka under längre perioder.
– Det stämmer, säger Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Beslut om att reducera avgiften för långtidssjuka barn tas redan av nämndens arbetsutskott. Nu ger vi samma möjlighet till de föräldrar som har sina barn hemma pga. Corona-pandemin.
Barn- och utbildningsförvaltningen har fått i uppdrag att skapa en rutin för ansökningarna. Förvaltningen ska också återrapportera antalet ärenden till nämnden vid sammanträdet i juni.
En e-tjänst för ansökningarna beräknas komma igång under andra halvan av maj månad.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.