Storfiskaren Bakhtiar Salih såg länge ohotad ut i fiskeligans regnbågsklass med sin fina båge som vägde in på 6,8 kg. En rejäl firre, alltså. Men det visade sig finnas en ännu värre bumling i samma trakter, i vattendragen kring Villingsberg. Vad sägs om Pierre Hallings enorma 8-kilosbåge?
Man ska aldrig säga aldrig, heter det ju. Men nog kan man förmoda att Pierres bidrag till fiskeligan blir mycket, mycket svårslaget. Att regnbågar av denna kaliber landas är ovanligt.
-Det var en riktig bamse och värdig ledare, konstaterar Tomas Broman på Jakto, som arrangerar ligan i samarbete med LindeNytt för andra året.
Pierre Halling berättar i sin fångstrapport, att han var i Villingsberg den här dagen tillsammans med två vänner. Plötsligt får han napp och känner att ”det är en stoor sate”. Men regnbågens vikt var mer imponerande än dess kämpalust.
”Fisken kändes slö och gammal”, förklarar Pierre med ett skratt.
Trots dess ålder, turades de tre vännerna om att drilla och trötta ut fisken innan den kunde landas.
Höst – läge för gädda?
Fiskeligan har på endast två säsonger blivit mycket uppskattad och omtalad bland fiskeintresserade i takterna. Det innebär också att fler och fler deltar i ligan. Men nu börjar det lida mot sitt slut för den här gången, vilket innebär att september månad är sista chansen att dra upp den där fisken som alla pratar om men ingen överlistat ännu: gammelgäddan. För just gäddfisket hör hösten till när de större exemplaren går in på grundare vatten i jakt på föda.
-Det är ju lite kallare i vattnet nu och då brukar gäddfisket bli bättre. Det gäller även för öringfisket, som så här långt har varit lite sisådär när man ser över fångstrapporterna.
-Lite extra roligt är att det är en junior som är totalledare i gäddklassen i år – ännu så länge, säger Tomas Broman.
Gäddklassens ledare heter Anton Andersson. Tidigare i somras begav han sig ut på sjön Glien, Ramsberg, tillsammans med sin pappa och fick chansen att bekanta sig med en gädda på 10,1 kilo.
Fiskeligan 2009: Bilder och resultat finner ni på denna länk
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.