Storfiskaren Bakhtiar Salih såg länge ohotad ut i fiskeligans regnbågsklass med sin fina båge som vägde in på 6,8 kg. En rejäl firre, alltså. Men det visade sig finnas en ännu värre bumling i samma trakter, i vattendragen kring Villingsberg. Vad sägs om Pierre Hallings enorma 8-kilosbåge?
Man ska aldrig säga aldrig, heter det ju. Men nog kan man förmoda att Pierres bidrag till fiskeligan blir mycket, mycket svårslaget. Att regnbågar av denna kaliber landas är ovanligt.
-Det var en riktig bamse och värdig ledare, konstaterar Tomas Broman på Jakto, som arrangerar ligan i samarbete med LindeNytt för andra året.
Pierre Halling berättar i sin fångstrapport, att han var i Villingsberg den här dagen tillsammans med två vänner. Plötsligt får han napp och känner att ”det är en stoor sate”. Men regnbågens vikt var mer imponerande än dess kämpalust.
”Fisken kändes slö och gammal”, förklarar Pierre med ett skratt.
Trots dess ålder, turades de tre vännerna om att drilla och trötta ut fisken innan den kunde landas.
Höst – läge för gädda?
Fiskeligan har på endast två säsonger blivit mycket uppskattad och omtalad bland fiskeintresserade i takterna. Det innebär också att fler och fler deltar i ligan. Men nu börjar det lida mot sitt slut för den här gången, vilket innebär att september månad är sista chansen att dra upp den där fisken som alla pratar om men ingen överlistat ännu: gammelgäddan. För just gäddfisket hör hösten till när de större exemplaren går in på grundare vatten i jakt på föda.
-Det är ju lite kallare i vattnet nu och då brukar gäddfisket bli bättre. Det gäller även för öringfisket, som så här långt har varit lite sisådär när man ser över fångstrapporterna.
-Lite extra roligt är att det är en junior som är totalledare i gäddklassen i år – ännu så länge, säger Tomas Broman.
Gäddklassens ledare heter Anton Andersson. Tidigare i somras begav han sig ut på sjön Glien, Ramsberg, tillsammans med sin pappa och fick chansen att bekanta sig med en gädda på 10,1 kilo.
Fiskeligan 2009: Bilder och resultat finner ni på denna länk
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.