Storfiskaren Bakhtiar Salih såg länge ohotad ut i fiskeligans regnbågsklass med sin fina båge som vägde in på 6,8 kg. En rejäl firre, alltså. Men det visade sig finnas en ännu värre bumling i samma trakter, i vattendragen kring Villingsberg. Vad sägs om Pierre Hallings enorma 8-kilosbåge?
Man ska aldrig säga aldrig, heter det ju. Men nog kan man förmoda att Pierres bidrag till fiskeligan blir mycket, mycket svårslaget. Att regnbågar av denna kaliber landas är ovanligt.
-Det var en riktig bamse och värdig ledare, konstaterar Tomas Broman på Jakto, som arrangerar ligan i samarbete med LindeNytt för andra året.
Pierre Halling berättar i sin fångstrapport, att han var i Villingsberg den här dagen tillsammans med två vänner. Plötsligt får han napp och känner att ”det är en stoor sate”. Men regnbågens vikt var mer imponerande än dess kämpalust.
”Fisken kändes slö och gammal”, förklarar Pierre med ett skratt.
Trots dess ålder, turades de tre vännerna om att drilla och trötta ut fisken innan den kunde landas.
Höst – läge för gädda?
Fiskeligan har på endast två säsonger blivit mycket uppskattad och omtalad bland fiskeintresserade i takterna. Det innebär också att fler och fler deltar i ligan. Men nu börjar det lida mot sitt slut för den här gången, vilket innebär att september månad är sista chansen att dra upp den där fisken som alla pratar om men ingen överlistat ännu: gammelgäddan. För just gäddfisket hör hösten till när de större exemplaren går in på grundare vatten i jakt på föda.
-Det är ju lite kallare i vattnet nu och då brukar gäddfisket bli bättre. Det gäller även för öringfisket, som så här långt har varit lite sisådär när man ser över fångstrapporterna.
-Lite extra roligt är att det är en junior som är totalledare i gäddklassen i år – ännu så länge, säger Tomas Broman.
Gäddklassens ledare heter Anton Andersson. Tidigare i somras begav han sig ut på sjön Glien, Ramsberg, tillsammans med sin pappa och fick chansen att bekanta sig med en gädda på 10,1 kilo.
Fiskeligan 2009: Bilder och resultat finner ni på denna länk
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.