Storfiskaren Bakhtiar Salih såg länge ohotad ut i fiskeligans regnbågsklass med sin fina båge som vägde in på 6,8 kg. En rejäl firre, alltså. Men det visade sig finnas en ännu värre bumling i samma trakter, i vattendragen kring Villingsberg. Vad sägs om Pierre Hallings enorma 8-kilosbåge?
Man ska aldrig säga aldrig, heter det ju. Men nog kan man förmoda att Pierres bidrag till fiskeligan blir mycket, mycket svårslaget. Att regnbågar av denna kaliber landas är ovanligt.
-Det var en riktig bamse och värdig ledare, konstaterar Tomas Broman på Jakto, som arrangerar ligan i samarbete med LindeNytt för andra året.
Pierre Halling berättar i sin fångstrapport, att han var i Villingsberg den här dagen tillsammans med två vänner. Plötsligt får han napp och känner att ”det är en stoor sate”. Men regnbågens vikt var mer imponerande än dess kämpalust.
”Fisken kändes slö och gammal”, förklarar Pierre med ett skratt.
Trots dess ålder, turades de tre vännerna om att drilla och trötta ut fisken innan den kunde landas.
Höst – läge för gädda?
Fiskeligan har på endast två säsonger blivit mycket uppskattad och omtalad bland fiskeintresserade i takterna. Det innebär också att fler och fler deltar i ligan. Men nu börjar det lida mot sitt slut för den här gången, vilket innebär att september månad är sista chansen att dra upp den där fisken som alla pratar om men ingen överlistat ännu: gammelgäddan. För just gäddfisket hör hösten till när de större exemplaren går in på grundare vatten i jakt på föda.
-Det är ju lite kallare i vattnet nu och då brukar gäddfisket bli bättre. Det gäller även för öringfisket, som så här långt har varit lite sisådär när man ser över fångstrapporterna.
-Lite extra roligt är att det är en junior som är totalledare i gäddklassen i år – ännu så länge, säger Tomas Broman.
Gäddklassens ledare heter Anton Andersson. Tidigare i somras begav han sig ut på sjön Glien, Ramsberg, tillsammans med sin pappa och fick chansen att bekanta sig med en gädda på 10,1 kilo.
Fiskeligan 2009: Bilder och resultat finner ni på denna länk
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.