Storfiskaren Bakhtiar Salih såg länge ohotad ut i fiskeligans regnbågsklass med sin fina båge som vägde in på 6,8 kg. En rejäl firre, alltså. Men det visade sig finnas en ännu värre bumling i samma trakter, i vattendragen kring Villingsberg. Vad sägs om Pierre Hallings enorma 8-kilosbåge?
Man ska aldrig säga aldrig, heter det ju. Men nog kan man förmoda att Pierres bidrag till fiskeligan blir mycket, mycket svårslaget. Att regnbågar av denna kaliber landas är ovanligt.
-Det var en riktig bamse och värdig ledare, konstaterar Tomas Broman på Jakto, som arrangerar ligan i samarbete med LindeNytt för andra året.
Pierre Halling berättar i sin fångstrapport, att han var i Villingsberg den här dagen tillsammans med två vänner. Plötsligt får han napp och känner att ”det är en stoor sate”. Men regnbågens vikt var mer imponerande än dess kämpalust.
”Fisken kändes slö och gammal”, förklarar Pierre med ett skratt.
Trots dess ålder, turades de tre vännerna om att drilla och trötta ut fisken innan den kunde landas.
Höst – läge för gädda?
Fiskeligan har på endast två säsonger blivit mycket uppskattad och omtalad bland fiskeintresserade i takterna. Det innebär också att fler och fler deltar i ligan. Men nu börjar det lida mot sitt slut för den här gången, vilket innebär att september månad är sista chansen att dra upp den där fisken som alla pratar om men ingen överlistat ännu: gammelgäddan. För just gäddfisket hör hösten till när de större exemplaren går in på grundare vatten i jakt på föda.
-Det är ju lite kallare i vattnet nu och då brukar gäddfisket bli bättre. Det gäller även för öringfisket, som så här långt har varit lite sisådär när man ser över fångstrapporterna.
-Lite extra roligt är att det är en junior som är totalledare i gäddklassen i år – ännu så länge, säger Tomas Broman.
Gäddklassens ledare heter Anton Andersson. Tidigare i somras begav han sig ut på sjön Glien, Ramsberg, tillsammans med sin pappa och fick chansen att bekanta sig med en gädda på 10,1 kilo.
Fiskeligan 2009: Bilder och resultat finner ni på denna länk
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.