Hemmaföraren Magnus Larsson dyker upp igen med sin udda dragster. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman
Monsterdragster tillbaka på Linde Raceway
– Den ryker, den låter och har tusentals hästar – och påminner om en gammal ford med en alldeles för stor motor, ler Mikael ”Blomman” Blomberg när han beskriver hemmaföraren Magnus Larssons spektakulära dragster, som är ett av de mer iögonfallande och udda inslagen i 2018 års Linde Open.
Från klassiska Volvorakan (Fotbollsgatan) till nya Linde Raceway. Nu på lördag och söndag arrangeras Linde Open för 35:e året i rad – och en som har varit med sedan den allra första starten, är Mikael ”Blomman” Blomberg.
Mikael ”Blomman” Blomberg. Arkivbild. Foto: Björn Sundström
– Jag var 15 år gammal när den första tävlingen hölls och var på plats för speedwayklubbens räkning. Samma år anslöt jag till SHRA och har sedan dess varit med på varenda tävling i vad som kommit att bli Sveriges äldsta dragracingtävling. Jag har blivit en av inventarierna här, skrattar Blomberg.
Just nu pågår föreberedelserna för fullt inför helgens motorfest på Linde Raceway, där omkring 100 tävlande skall göra upp i olika klasser. Dessutom håller SHRA Lindesberg i en SM-finaltävling.
– Det är väldigt roligt att vi får arrangera SM-finalen i Juniordragster. Det är ju liksom nu det skall avgöras och jag måste säga att det är en ganska öppen historia, så det här vill man ju inte missa, säger Mikael ”Blomman” Blomberg.
Vid sidan av själva tävlingen kommer en uppvisning göras av Magnus Larsson, Lindesberg, som återvänder med sin monsterdragster ”Fools Gold”. Magnus var på plats även i fjol, men fick då avbryta på grund av ett haveri.
– Den ryker, den låter och har tusentals hästar – och påminner om en gammal ford med en alldeles för stor motor. Det händer liksom en del när han trycker till på gasen, påpekar Blomberg.
Linde Open arrangeras 18-19 augusti med start klockan 09.00 båda tävlingsdagarna.
Inträde 150 kronor, barn och ungdomar under 15 år går in gratis i målsmans sällskap.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...