Hemmaföraren Magnus Larsson dyker upp igen med sin udda dragster. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman
Monsterdragster tillbaka på Linde Raceway
– Den ryker, den låter och har tusentals hästar – och påminner om en gammal ford med en alldeles för stor motor, ler Mikael ”Blomman” Blomberg när han beskriver hemmaföraren Magnus Larssons spektakulära dragster, som är ett av de mer iögonfallande och udda inslagen i 2018 års Linde Open.
Från klassiska Volvorakan (Fotbollsgatan) till nya Linde Raceway. Nu på lördag och söndag arrangeras Linde Open för 35:e året i rad – och en som har varit med sedan den allra första starten, är Mikael ”Blomman” Blomberg.
Mikael ”Blomman” Blomberg. Arkivbild. Foto: Björn Sundström
– Jag var 15 år gammal när den första tävlingen hölls och var på plats för speedwayklubbens räkning. Samma år anslöt jag till SHRA och har sedan dess varit med på varenda tävling i vad som kommit att bli Sveriges äldsta dragracingtävling. Jag har blivit en av inventarierna här, skrattar Blomberg.
Just nu pågår föreberedelserna för fullt inför helgens motorfest på Linde Raceway, där omkring 100 tävlande skall göra upp i olika klasser. Dessutom håller SHRA Lindesberg i en SM-finaltävling.
– Det är väldigt roligt att vi får arrangera SM-finalen i Juniordragster. Det är ju liksom nu det skall avgöras och jag måste säga att det är en ganska öppen historia, så det här vill man ju inte missa, säger Mikael ”Blomman” Blomberg.
Vid sidan av själva tävlingen kommer en uppvisning göras av Magnus Larsson, Lindesberg, som återvänder med sin monsterdragster ”Fools Gold”. Magnus var på plats även i fjol, men fick då avbryta på grund av ett haveri.
– Den ryker, den låter och har tusentals hästar – och påminner om en gammal ford med en alldeles för stor motor. Det händer liksom en del när han trycker till på gasen, påpekar Blomberg.
Linde Open arrangeras 18-19 augusti med start klockan 09.00 båda tävlingsdagarna.
Inträde 150 kronor, barn och ungdomar under 15 år går in gratis i målsmans sällskap.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...