Foto: Timmy Lundegård

Montéryttare tog en kuskdubbel

Kvinnorna tar för sig allt mer inom travet och under Fornabodas femte tävlingsdag för säsongen var Örebros montédrottning Sofia Adolfsson på plats där hon fick visa körhänderna, dagen slutade med en dubbel och med Gävlekusken Annelie Leander på plats i körsvensliga-toppen så ökar chansen att Fornaboda kan få sin första kvinnliga kuskchampion.

Annons

Solen fortsätter att visa upp sig på Fornabodas gröna gräs och ovalformade travbana där det bjöds på snabbkörda lopp, trots att hemmasegrarna uteblev så ställdes två Örebrokuskar i fokus som båda bjöd på varsin dubbel.

Första dubbelsegern gick till montédrottningen Sofia Adolfsson som trots sitt häftiga montérykte visade att hon duger lika bra som kusk under loppen.

– Jag är ju egentligen inte någon kusk så det var såklart roligt att få ta en dubbel, det händer nämligen inte så ofta, skrattar den glada vinnarkusken.

– Det händer som sagt inte så ofta att jag lyckas med en kuskdubbel men jag har lyckats med det tidigare här på Fornaboda, då körde jag in en vinnare åt Åke Lindblom för att sedan följa upp det med en vinnare i ett kallblodslopp, berättar Sofia som berömmer dagens styrningar:

– Med Perfect Breakout (Lopp 2) fick vi ett jättebra lopp som andra häst i andra spår, han kändes fin hela vägen och vi fick helt enkelt den perfekta resan, det var jättekul för tränargänget också då de är så trevliga och att det var deras första seger med honom, menar Sofia och berättar om Velocista G.G. (Lopp 6) som stod för Sofias andra dagsseger.

– Det var som att köra en bil helt enkelt, vi brände iväg under den sista långsidan och även han var jättefin att få köra.

Med en dubbelseger bakom sig så lägger sig den kuskande montéryttaren i topp 5 på Fornabodas jämna körsvensliga där Örebrokusken Lars Erixon, efter två raka vinster mot slutet av dagen, lägger sig som 3:a då han tidigare kört in en 2:a plats.
Gävlekusken Annelie Leander placeras även hon i körsvenstoppen och med 7 tävlingsdagar kvar att köra så är känslan god för att Fornaboda kan få sin första kvinnliga kuskchampion.

Hos hemmaekipagen var det en svårare dag, flertalet hemmaekipage kom till start men oflytet fanns hos flera ekipage och efter dagens slut var det tre ekipage som lyckades att placera sig som 3:a.

Den första tredje platsen kom i det andra loppet där Linnea Brattströms travare Skinny Dipping fick ett tufft lopp som första häst i andra spår genom majoriteten av loppet, hästen visade dock sin styrka och var trots resan inte långt efter i mål.

– Jag tyckte att hon var fin genom hela loppet, det bästa hade varit att få rygg på 11:an som kom via tredje spår med varvet kvar istället för att få ”dödens” som det blev nu, hon är mer stark än speedig så det blev svårt att växla ner de två ledarna, berättar hästens kusk Kenneth Gorski.

Senare under dagen kom dagens andra 3:e plats till hemmabanan där Kerstin Hell inledde sin dag med att bli påkörd i loppet där hennes sulky strök med och kunde inte användas inför det andra loppet, karma slog ut och med ny lånesulky på plats fick hon ett bra lopp med egentränade ST No More War.

– När vi låg som 4:a på upploppet så galopperade det ett ekipage framför oss och det tackar vi för, det blev lite för långt fram och med det loppet hästen gjorde tycker jag att han förtjänade en tredje plats, berättar Kerstin.

Även Håkan Falk fick med sig en tredje plats i form av Cutie Käbb som trots en kort galopp på upploppet lyckades försvara sin tredje plats.

Dagens vinnare:

Lopp 1: Kajsa T.J. – Henrik Nilsson (Patrik Jacobsson)
Lopp 2: Perfect Breakout – Sofia Adolfsson (Maria Norin)
Lopp 3: Bailamos – Peter Strömberg (Kristian Lindberg)
Lopp 4: Mood Indigo – Jan Silvèn (Bengt Oltorp)
Lopp 5: Makin’ Magic – Anna Isabelle Karlsson (Hans Karlsson)
Lopp 6: Velocista G.G. – Sofia Adolfsson (Olov Granath)
Lopp 7: Magnifique Frazer – Kent P Gustavsson (Bernt Eriksson)
Lopp 8: Who Knows – Carl-Philip Lindblom (Jeanette Andersson)
Lopp 9: The Lady L.B. – Lars Erixon
Lopp 10: Kvicka Lee – Lars Erixon (Gerth Hermanson)

Ställningen i Körsvensligan:
1. Magnus A Djuse (2 segrar, 1 andra, 1 tredje)
2. Annelie Leander (2 segrar, 1 andra)
3. Lars Erixon (2 segrar, 1 andra)
4. Jorma Kontio (2 segrar, 1 tredje)
5. Sofia Adolfsson (2 segrar)

Nästa tävlingsdag: Lördagen 20:e juni med första start kl. 12.20 (Publikfritt)

Publicerad 14 juni 2020 klockan 08:00

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ulf Andersson är ny kommunpolis i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.

3 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex ...

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
29 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen ...
28 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för d...
28 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Elin Olofsson och lilla Elmer står startklara för årets julklappsinsamling. Foto: Jennie Einarsson

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.

23 oktober 2026 klockan 07:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Foto: Camilla Lagerman

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.

19 oktober 2026 klockan 19:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
19 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt ...
16 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
16 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-11-03 19:41