Foto: Timmy Lundegård

Montéryttare tog en kuskdubbel

Kvinnorna tar för sig allt mer inom travet och under Fornabodas femte tävlingsdag för säsongen var Örebros montédrottning Sofia Adolfsson på plats där hon fick visa körhänderna, dagen slutade med en dubbel och med Gävlekusken Annelie Leander på plats i körsvensliga-toppen så ökar chansen att Fornaboda kan få sin första kvinnliga kuskchampion.

Solen fortsätter att visa upp sig på Fornabodas gröna gräs och ovalformade travbana där det bjöds på snabbkörda lopp, trots att hemmasegrarna uteblev så ställdes två Örebrokuskar i fokus som båda bjöd på varsin dubbel.

Första dubbelsegern gick till montédrottningen Sofia Adolfsson som trots sitt häftiga montérykte visade att hon duger lika bra som kusk under loppen.

– Jag är ju egentligen inte någon kusk så det var såklart roligt att få ta en dubbel, det händer nämligen inte så ofta, skrattar den glada vinnarkusken.

– Det händer som sagt inte så ofta att jag lyckas med en kuskdubbel men jag har lyckats med det tidigare här på Fornaboda, då körde jag in en vinnare åt Åke Lindblom för att sedan följa upp det med en vinnare i ett kallblodslopp, berättar Sofia som berömmer dagens styrningar:

– Med Perfect Breakout (Lopp 2) fick vi ett jättebra lopp som andra häst i andra spår, han kändes fin hela vägen och vi fick helt enkelt den perfekta resan, det var jättekul för tränargänget också då de är så trevliga och att det var deras första seger med honom, menar Sofia och berättar om Velocista G.G. (Lopp 6) som stod för Sofias andra dagsseger.

– Det var som att köra en bil helt enkelt, vi brände iväg under den sista långsidan och även han var jättefin att få köra.

Med en dubbelseger bakom sig så lägger sig den kuskande montéryttaren i topp 5 på Fornabodas jämna körsvensliga där Örebrokusken Lars Erixon, efter två raka vinster mot slutet av dagen, lägger sig som 3:a då han tidigare kört in en 2:a plats.
Gävlekusken Annelie Leander placeras även hon i körsvenstoppen och med 7 tävlingsdagar kvar att köra så är känslan god för att Fornaboda kan få sin första kvinnliga kuskchampion.

Hos hemmaekipagen var det en svårare dag, flertalet hemmaekipage kom till start men oflytet fanns hos flera ekipage och efter dagens slut var det tre ekipage som lyckades att placera sig som 3:a.

Den första tredje platsen kom i det andra loppet där Linnea Brattströms travare Skinny Dipping fick ett tufft lopp som första häst i andra spår genom majoriteten av loppet, hästen visade dock sin styrka och var trots resan inte långt efter i mål.

– Jag tyckte att hon var fin genom hela loppet, det bästa hade varit att få rygg på 11:an som kom via tredje spår med varvet kvar istället för att få ”dödens” som det blev nu, hon är mer stark än speedig så det blev svårt att växla ner de två ledarna, berättar hästens kusk Kenneth Gorski.

Senare under dagen kom dagens andra 3:e plats till hemmabanan där Kerstin Hell inledde sin dag med att bli påkörd i loppet där hennes sulky strök med och kunde inte användas inför det andra loppet, karma slog ut och med ny lånesulky på plats fick hon ett bra lopp med egentränade ST No More War.

– När vi låg som 4:a på upploppet så galopperade det ett ekipage framför oss och det tackar vi för, det blev lite för långt fram och med det loppet hästen gjorde tycker jag att han förtjänade en tredje plats, berättar Kerstin.

Även Håkan Falk fick med sig en tredje plats i form av Cutie Käbb som trots en kort galopp på upploppet lyckades försvara sin tredje plats.

Dagens vinnare:

Lopp 1: Kajsa T.J. – Henrik Nilsson (Patrik Jacobsson)
Lopp 2: Perfect Breakout – Sofia Adolfsson (Maria Norin)
Lopp 3: Bailamos – Peter Strömberg (Kristian Lindberg)
Lopp 4: Mood Indigo – Jan Silvèn (Bengt Oltorp)
Lopp 5: Makin’ Magic – Anna Isabelle Karlsson (Hans Karlsson)
Lopp 6: Velocista G.G. – Sofia Adolfsson (Olov Granath)
Lopp 7: Magnifique Frazer – Kent P Gustavsson (Bernt Eriksson)
Lopp 8: Who Knows – Carl-Philip Lindblom (Jeanette Andersson)
Lopp 9: The Lady L.B. – Lars Erixon
Lopp 10: Kvicka Lee – Lars Erixon (Gerth Hermanson)

Ställningen i Körsvensligan:
1. Magnus A Djuse (2 segrar, 1 andra, 1 tredje)
2. Annelie Leander (2 segrar, 1 andra)
3. Lars Erixon (2 segrar, 1 andra)
4. Jorma Kontio (2 segrar, 1 tredje)
5. Sofia Adolfsson (2 segrar)

Nästa tävlingsdag: Lördagen 20:e juni med första start kl. 12.20 (Publikfritt)

Publicerad 14 juni 2020 klockan 08:00

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

28 september 2026 klockan 13:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.

25 september 2026 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
25 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett ...
24 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.

24 september 2026 klockan 09:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) arbetar som lärare på Lindeskolan, där han nu utreds. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.

23 september 2026 klockan 15:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över ...

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Grafik: Intresseklubben Extension

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.

21 september 2026 klockan 15:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. ...

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots ...

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna ...
16 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
16 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-15

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-29 05:01