Foto: Timmy Lundegård

Montéryttare tog en kuskdubbel

Kvinnorna tar för sig allt mer inom travet och under Fornabodas femte tävlingsdag för säsongen var Örebros montédrottning Sofia Adolfsson på plats där hon fick visa körhänderna, dagen slutade med en dubbel och med Gävlekusken Annelie Leander på plats i körsvensliga-toppen så ökar chansen att Fornaboda kan få sin första kvinnliga kuskchampion.

Solen fortsätter att visa upp sig på Fornabodas gröna gräs och ovalformade travbana där det bjöds på snabbkörda lopp, trots att hemmasegrarna uteblev så ställdes två Örebrokuskar i fokus som båda bjöd på varsin dubbel.

Första dubbelsegern gick till montédrottningen Sofia Adolfsson som trots sitt häftiga montérykte visade att hon duger lika bra som kusk under loppen.

– Jag är ju egentligen inte någon kusk så det var såklart roligt att få ta en dubbel, det händer nämligen inte så ofta, skrattar den glada vinnarkusken.

– Det händer som sagt inte så ofta att jag lyckas med en kuskdubbel men jag har lyckats med det tidigare här på Fornaboda, då körde jag in en vinnare åt Åke Lindblom för att sedan följa upp det med en vinnare i ett kallblodslopp, berättar Sofia som berömmer dagens styrningar:

– Med Perfect Breakout (Lopp 2) fick vi ett jättebra lopp som andra häst i andra spår, han kändes fin hela vägen och vi fick helt enkelt den perfekta resan, det var jättekul för tränargänget också då de är så trevliga och att det var deras första seger med honom, menar Sofia och berättar om Velocista G.G. (Lopp 6) som stod för Sofias andra dagsseger.

– Det var som att köra en bil helt enkelt, vi brände iväg under den sista långsidan och även han var jättefin att få köra.

Med en dubbelseger bakom sig så lägger sig den kuskande montéryttaren i topp 5 på Fornabodas jämna körsvensliga där Örebrokusken Lars Erixon, efter två raka vinster mot slutet av dagen, lägger sig som 3:a då han tidigare kört in en 2:a plats.
Gävlekusken Annelie Leander placeras även hon i körsvenstoppen och med 7 tävlingsdagar kvar att köra så är känslan god för att Fornaboda kan få sin första kvinnliga kuskchampion.

Hos hemmaekipagen var det en svårare dag, flertalet hemmaekipage kom till start men oflytet fanns hos flera ekipage och efter dagens slut var det tre ekipage som lyckades att placera sig som 3:a.

Den första tredje platsen kom i det andra loppet där Linnea Brattströms travare Skinny Dipping fick ett tufft lopp som första häst i andra spår genom majoriteten av loppet, hästen visade dock sin styrka och var trots resan inte långt efter i mål.

– Jag tyckte att hon var fin genom hela loppet, det bästa hade varit att få rygg på 11:an som kom via tredje spår med varvet kvar istället för att få ”dödens” som det blev nu, hon är mer stark än speedig så det blev svårt att växla ner de två ledarna, berättar hästens kusk Kenneth Gorski.

Senare under dagen kom dagens andra 3:e plats till hemmabanan där Kerstin Hell inledde sin dag med att bli påkörd i loppet där hennes sulky strök med och kunde inte användas inför det andra loppet, karma slog ut och med ny lånesulky på plats fick hon ett bra lopp med egentränade ST No More War.

– När vi låg som 4:a på upploppet så galopperade det ett ekipage framför oss och det tackar vi för, det blev lite för långt fram och med det loppet hästen gjorde tycker jag att han förtjänade en tredje plats, berättar Kerstin.

Även Håkan Falk fick med sig en tredje plats i form av Cutie Käbb som trots en kort galopp på upploppet lyckades försvara sin tredje plats.

Dagens vinnare:

Lopp 1: Kajsa T.J. – Henrik Nilsson (Patrik Jacobsson)
Lopp 2: Perfect Breakout – Sofia Adolfsson (Maria Norin)
Lopp 3: Bailamos – Peter Strömberg (Kristian Lindberg)
Lopp 4: Mood Indigo – Jan Silvèn (Bengt Oltorp)
Lopp 5: Makin’ Magic – Anna Isabelle Karlsson (Hans Karlsson)
Lopp 6: Velocista G.G. – Sofia Adolfsson (Olov Granath)
Lopp 7: Magnifique Frazer – Kent P Gustavsson (Bernt Eriksson)
Lopp 8: Who Knows – Carl-Philip Lindblom (Jeanette Andersson)
Lopp 9: The Lady L.B. – Lars Erixon
Lopp 10: Kvicka Lee – Lars Erixon (Gerth Hermanson)

Ställningen i Körsvensligan:
1. Magnus A Djuse (2 segrar, 1 andra, 1 tredje)
2. Annelie Leander (2 segrar, 1 andra)
3. Lars Erixon (2 segrar, 1 andra)
4. Jorma Kontio (2 segrar, 1 tredje)
5. Sofia Adolfsson (2 segrar)

Nästa tävlingsdag: Lördagen 20:e juni med första start kl. 12.20 (Publikfritt)

Publicerad 14 juni 2020 klockan 08:00

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
18 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
15 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.

11 maj 2026 klockan 16:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men ...
7 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden. - Jag har en uppgift om att det...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet...
7 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-05-22 10:45