Foto: Timmy Lundegård

Montéryttare tog en kuskdubbel

Kvinnorna tar för sig allt mer inom travet och under Fornabodas femte tävlingsdag för säsongen var Örebros montédrottning Sofia Adolfsson på plats där hon fick visa körhänderna, dagen slutade med en dubbel och med Gävlekusken Annelie Leander på plats i körsvensliga-toppen så ökar chansen att Fornaboda kan få sin första kvinnliga kuskchampion.

Annons

Solen fortsätter att visa upp sig på Fornabodas gröna gräs och ovalformade travbana där det bjöds på snabbkörda lopp, trots att hemmasegrarna uteblev så ställdes två Örebrokuskar i fokus som båda bjöd på varsin dubbel.

Första dubbelsegern gick till montédrottningen Sofia Adolfsson som trots sitt häftiga montérykte visade att hon duger lika bra som kusk under loppen.

– Jag är ju egentligen inte någon kusk så det var såklart roligt att få ta en dubbel, det händer nämligen inte så ofta, skrattar den glada vinnarkusken.

– Det händer som sagt inte så ofta att jag lyckas med en kuskdubbel men jag har lyckats med det tidigare här på Fornaboda, då körde jag in en vinnare åt Åke Lindblom för att sedan följa upp det med en vinnare i ett kallblodslopp, berättar Sofia som berömmer dagens styrningar:

– Med Perfect Breakout (Lopp 2) fick vi ett jättebra lopp som andra häst i andra spår, han kändes fin hela vägen och vi fick helt enkelt den perfekta resan, det var jättekul för tränargänget också då de är så trevliga och att det var deras första seger med honom, menar Sofia och berättar om Velocista G.G. (Lopp 6) som stod för Sofias andra dagsseger.

– Det var som att köra en bil helt enkelt, vi brände iväg under den sista långsidan och även han var jättefin att få köra.

Med en dubbelseger bakom sig så lägger sig den kuskande montéryttaren i topp 5 på Fornabodas jämna körsvensliga där Örebrokusken Lars Erixon, efter två raka vinster mot slutet av dagen, lägger sig som 3:a då han tidigare kört in en 2:a plats.
Gävlekusken Annelie Leander placeras även hon i körsvenstoppen och med 7 tävlingsdagar kvar att köra så är känslan god för att Fornaboda kan få sin första kvinnliga kuskchampion.

Hos hemmaekipagen var det en svårare dag, flertalet hemmaekipage kom till start men oflytet fanns hos flera ekipage och efter dagens slut var det tre ekipage som lyckades att placera sig som 3:a.

Den första tredje platsen kom i det andra loppet där Linnea Brattströms travare Skinny Dipping fick ett tufft lopp som första häst i andra spår genom majoriteten av loppet, hästen visade dock sin styrka och var trots resan inte långt efter i mål.

– Jag tyckte att hon var fin genom hela loppet, det bästa hade varit att få rygg på 11:an som kom via tredje spår med varvet kvar istället för att få ”dödens” som det blev nu, hon är mer stark än speedig så det blev svårt att växla ner de två ledarna, berättar hästens kusk Kenneth Gorski.

Senare under dagen kom dagens andra 3:e plats till hemmabanan där Kerstin Hell inledde sin dag med att bli påkörd i loppet där hennes sulky strök med och kunde inte användas inför det andra loppet, karma slog ut och med ny lånesulky på plats fick hon ett bra lopp med egentränade ST No More War.

– När vi låg som 4:a på upploppet så galopperade det ett ekipage framför oss och det tackar vi för, det blev lite för långt fram och med det loppet hästen gjorde tycker jag att han förtjänade en tredje plats, berättar Kerstin.

Även Håkan Falk fick med sig en tredje plats i form av Cutie Käbb som trots en kort galopp på upploppet lyckades försvara sin tredje plats.

Dagens vinnare:

Lopp 1: Kajsa T.J. – Henrik Nilsson (Patrik Jacobsson)
Lopp 2: Perfect Breakout – Sofia Adolfsson (Maria Norin)
Lopp 3: Bailamos – Peter Strömberg (Kristian Lindberg)
Lopp 4: Mood Indigo – Jan Silvèn (Bengt Oltorp)
Lopp 5: Makin’ Magic – Anna Isabelle Karlsson (Hans Karlsson)
Lopp 6: Velocista G.G. – Sofia Adolfsson (Olov Granath)
Lopp 7: Magnifique Frazer – Kent P Gustavsson (Bernt Eriksson)
Lopp 8: Who Knows – Carl-Philip Lindblom (Jeanette Andersson)
Lopp 9: The Lady L.B. – Lars Erixon
Lopp 10: Kvicka Lee – Lars Erixon (Gerth Hermanson)

Ställningen i Körsvensligan:
1. Magnus A Djuse (2 segrar, 1 andra, 1 tredje)
2. Annelie Leander (2 segrar, 1 andra)
3. Lars Erixon (2 segrar, 1 andra)
4. Jorma Kontio (2 segrar, 1 tredje)
5. Sofia Adolfsson (2 segrar)

Nästa tävlingsdag: Lördagen 20:e juni med första start kl. 12.20 (Publikfritt)

Publicerad 14 juni 2020 klockan 08:00

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Emilia och Anna står bakom UF-företaget V1sta. Foto: Camilla Lagerman

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.

21 oktober 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.

19 oktober 2026 klockan 14:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.

16 oktober 2026 klockan 15:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
16 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde ...
16 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...
15 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.

15 oktober 2026 klockan 11:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Skärmbild

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.

14 oktober 2026 klockan 10:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i ...

Under en presskonferens på måndagen presenterades det nya styret för Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.

12 oktober 2026 klockan 15:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bä...

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av ...

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala ...

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna. - ...
7 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som g...
6 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas ...
6 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-05

2026-10-05

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-01

2026-10-01

2026-09-30

2026-09-30

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-10-22 13:53