Den man i 40-årsåldern från Lindesberg, som greps av polisen i fredags, misstänkt för att ha dödat sin hustru, häktades under söndagens tingsrättsförhandlingar. Han är på sannolika skäl misstänkt för mord. En brottsmisstanke han nekar till.
Mannen har dock gjort vissa medgivanden, men nekar till brottsanklagelsen om mord. Han erkänner dock att han har dödat henne, men att det handlar om grovt vållande till annans död.
Polisen är ännu mycket förtegen om detaljerna kring händelsen. Dock framgår att hustrun bragts om livet natten till torsdag i förra veckan. Hennes kropp hittades i deras bostad. Mannen greps ett dygn senare. Även omständigheterna kring gripandet har polisen valt att inte kommentera hittills.
I samband med häktningsförhandlingarna i söndags beslutades att mannen ska genomgå en liten sinnesundersökning.
Sorg på skolan efter lärarens död
Kvinnan arbetade som förskolelärare i Lindesberg, efter den tragiska händelsen är hon idag saknad på arbetsplatsen och kollegorna mår naturligtvis inte bra.
Skolan har nu börjat planera hur man ska hantera det på bästa sätt. Redan nu finns ett stödteam att vända sig till om så behövs, uppger Margareta Burman som är områdeschef för Västra skolområdet där kvinnan arbetade.
Även om det är sorgedagar för många, så måste barnen ändå tas om hand. Skoldagen måste gå vidare och det försöker skolledningen nu göra precis som vanligt.
-Vi måste ju i första hand finnas där för barnen, därför försöker vi att arbeta precis som en vanlig skoldag, säger Margareta.
Men för lärarna är vardagen idag mycket tung och allt annat än normal.
-Vi har redan ett stödteam redo för att ta hand om de som behöver bearbeta det här, berättar Margareta Burman.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.