Den man i 40-årsåldern från Lindesberg, som greps av polisen i fredags, misstänkt för att ha dödat sin hustru, häktades under söndagens tingsrättsförhandlingar. Han är på sannolika skäl misstänkt för mord. En brottsmisstanke han nekar till.
Mannen har dock gjort vissa medgivanden, men nekar till brottsanklagelsen om mord. Han erkänner dock att han har dödat henne, men att det handlar om grovt vållande till annans död.
Polisen är ännu mycket förtegen om detaljerna kring händelsen. Dock framgår att hustrun bragts om livet natten till torsdag i förra veckan. Hennes kropp hittades i deras bostad. Mannen greps ett dygn senare. Även omständigheterna kring gripandet har polisen valt att inte kommentera hittills.
I samband med häktningsförhandlingarna i söndags beslutades att mannen ska genomgå en liten sinnesundersökning.
Sorg på skolan efter lärarens död
Kvinnan arbetade som förskolelärare i Lindesberg, efter den tragiska händelsen är hon idag saknad på arbetsplatsen och kollegorna mår naturligtvis inte bra.
Skolan har nu börjat planera hur man ska hantera det på bästa sätt. Redan nu finns ett stödteam att vända sig till om så behövs, uppger Margareta Burman som är områdeschef för Västra skolområdet där kvinnan arbetade.
Även om det är sorgedagar för många, så måste barnen ändå tas om hand. Skoldagen måste gå vidare och det försöker skolledningen nu göra precis som vanligt.
-Vi måste ju i första hand finnas där för barnen, därför försöker vi att arbeta precis som en vanlig skoldag, säger Margareta.
Men för lärarna är vardagen idag mycket tung och allt annat än normal.
-Vi har redan ett stödteam redo för att ta hand om de som behöver bearbeta det här, berättar Margareta Burman.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.