Den man i 40-årsåldern från Lindesberg, som greps av polisen i fredags, misstänkt för att ha dödat sin hustru, häktades under söndagens tingsrättsförhandlingar. Han är på sannolika skäl misstänkt för mord. En brottsmisstanke han nekar till.
Mannen har dock gjort vissa medgivanden, men nekar till brottsanklagelsen om mord. Han erkänner dock att han har dödat henne, men att det handlar om grovt vållande till annans död.
Polisen är ännu mycket förtegen om detaljerna kring händelsen. Dock framgår att hustrun bragts om livet natten till torsdag i förra veckan. Hennes kropp hittades i deras bostad. Mannen greps ett dygn senare. Även omständigheterna kring gripandet har polisen valt att inte kommentera hittills.
I samband med häktningsförhandlingarna i söndags beslutades att mannen ska genomgå en liten sinnesundersökning.
Sorg på skolan efter lärarens död
Kvinnan arbetade som förskolelärare i Lindesberg, efter den tragiska händelsen är hon idag saknad på arbetsplatsen och kollegorna mår naturligtvis inte bra.
Skolan har nu börjat planera hur man ska hantera det på bästa sätt. Redan nu finns ett stödteam att vända sig till om så behövs, uppger Margareta Burman som är områdeschef för Västra skolområdet där kvinnan arbetade.
Även om det är sorgedagar för många, så måste barnen ändå tas om hand. Skoldagen måste gå vidare och det försöker skolledningen nu göra precis som vanligt.
-Vi måste ju i första hand finnas där för barnen, därför försöker vi att arbeta precis som en vanlig skoldag, säger Margareta.
Men för lärarna är vardagen idag mycket tung och allt annat än normal.
-Vi har redan ett stödteam redo för att ta hand om de som behöver bearbeta det här, berättar Margareta Burman.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.