Omständigheterna kring fallet med den döde mannen, som hittades utomhus i Rockhammar i söndags, är fortfarande oklara och polisen arbetar med att kartlägga mannens sista tid i livet och vad som hänt honom.
– Vi är fortfarande i ett initialt skede i den här utredningen, så vi arbetar helt förutsättningslöst och brett för att få in så mycket information som möjligt, kommenterar Kristoffer Zickbauer, förundersökningsledare på grova brott i Örebro.
Med anledning av det initiala skedet är polisen fortfarande försiktig med att delge media information om fallet. Detta för att inte man bland annat inte vill påverka de vittnen man fortsatt kommer att hålla förhör med.
Kristoffer Zickbauer, förundersökningsledare på grova brott, bekräftar dock att man fortsatt hanterar fallet som en mordutredning. Den avlidne mannen hittades i anslutning till en fastighet där man under lördagskvällen och natten till söndag hade en privat fest.
– Platsen spärrades av och en teknisk undersökning har gjorts – men våra tekniker kommer att åka tillbaka idag för fortsatt undersökning. Vi kommer även hålla fler förhör med personer som befunnit sig på den här festen, säger Kristoffer Zickbauer.
Vad polisen erfar har den privata festen fortlöpt städat. Några indikationer på att det skulle ha förekommit bråk har man ej fått, enligt förundersökningsledaren Kristoffer Zickbauer.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.