Omständigheterna kring fallet med den döde mannen, som hittades utomhus i Rockhammar i söndags, är fortfarande oklara och polisen arbetar med att kartlägga mannens sista tid i livet och vad som hänt honom.
– Vi är fortfarande i ett initialt skede i den här utredningen, så vi arbetar helt förutsättningslöst och brett för att få in så mycket information som möjligt, kommenterar Kristoffer Zickbauer, förundersökningsledare på grova brott i Örebro.
Med anledning av det initiala skedet är polisen fortfarande försiktig med att delge media information om fallet. Detta för att inte man bland annat inte vill påverka de vittnen man fortsatt kommer att hålla förhör med.
Kristoffer Zickbauer, förundersökningsledare på grova brott, bekräftar dock att man fortsatt hanterar fallet som en mordutredning. Den avlidne mannen hittades i anslutning till en fastighet där man under lördagskvällen och natten till söndag hade en privat fest.
– Platsen spärrades av och en teknisk undersökning har gjorts – men våra tekniker kommer att åka tillbaka idag för fortsatt undersökning. Vi kommer även hålla fler förhör med personer som befunnit sig på den här festen, säger Kristoffer Zickbauer.
Vad polisen erfar har den privata festen fortlöpt städat. Några indikationer på att det skulle ha förekommit bråk har man ej fått, enligt förundersökningsledaren Kristoffer Zickbauer.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.