Brottsförebyggande åtgärder efterlyses av Brottsförebyggande rådet genom den tävling som pågår just nu i Sverige. Varje år anordnas tävlingen
The European Crime Prevention Awards i Europa där man söker förslag på åtgärder från alla verksamheter som arbetar med brottsförebyggande arbeten. Det bästa bidraget belönas med en resa till Holland och den europeiska prisutdelningsceremonin i slutet av året.
Brottsförebyggande rådet i Lindesberg, Linde-BRÅ, består av ett flertal politiker från våra olika nämnder, kommunala tjänstemän, polisen och primärvården. Bengt Björnemalm är ordförande på det lokala planet och berättar hur viktigt arbetet är, och då främst arbetet med ungdomarna.
–Det är mycket viktigt att informera och få skolungdomar att förstå allvaret innan det är för sent. Ett snatteri kan mycket väl vara inkörsporten till tyngre kriminalitet längre fram i livet, förklarar Björnemalm. Linde-BRÅ:s arbetsutskott lägger därför mycket tid på just skolungdomar.
Problemet bland de unga idag är snatteri och på senare tid även svartsprit som blivit allt vanligare, berättar Björnemalm. Information kring nazism och narkotika står högt på dagordningen då det är ett ökande problem även det, om än i mindre omfattning i jämförelse med t ex alkoholen och det som kommer tillföljd av den: misshandel, skadegörelse och stölder. Att informera innan det är för sent är a och o. För låg- och mellanstadie- elever pågår just nu ett projekt där syftet är att tidigt få barnen att bli självständiga och starka för att våga ta avstånd från brott även om grupptrycket är hårt.
En annan viktig åtgärd som flera kommuner ser över är hur stadsbilden ser ut nattetid. Finns det tillräckligt med belysning, kan man ta bort hinder som utgör skydd för kriminella att ostört begå brott osv? I centrumplanen för Lindesbergs framtid ingår just brottsförebyggande åtgärder i form av tidigare nämnda åtgärder. Och det kan vara relativt enkla medel som kan göra så stor skillnad. –Man ska inte behöva vara rädd för att vistas utomhus på kvällen, och att tillföra mer ljus på platser som idag är mörka gör mycket. Även Libo har diskuterat att göra en ombyggnad i brottsförebyggande syfte. Det är garagelängorna på Hagaberg man har i tankarna. Som det är idag så kan en biltjuv eller inbrottstjuv verka helt ostört bland bilarna. Tanken är att man ska få mer uppsikt i området och på så sätt blir det inte lika attraktivt område för tjuven.
Det finns mycket man kan göra för att få vårt samhälle säkrare och mer trivsamt. Men det viktigaste är att någon uppmärksammar och tar tag i saken. Åtgärderna kan te sig simpla, men det betyder inte att effekten av dem är sämre för det. ”Många bäckar små…”, är ett passande ordspråk. Ju fler små enkla åtgärder man kan få till, desto bättre är det, och det är för allas bästa.
Linde-BRÅ>> Läs mer om tävlingen på BRÅ>>
Kom med egna förslag på förebyggande åtgärder: Klicka här>>
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.