Brottsförebyggande åtgärder efterlyses av Brottsförebyggande rådet genom den tävling som pågår just nu i Sverige. Varje år anordnas tävlingen
The European Crime Prevention Awards i Europa där man söker förslag på åtgärder från alla verksamheter som arbetar med brottsförebyggande arbeten. Det bästa bidraget belönas med en resa till Holland och den europeiska prisutdelningsceremonin i slutet av året.
Brottsförebyggande rådet i Lindesberg, Linde-BRÅ, består av ett flertal politiker från våra olika nämnder, kommunala tjänstemän, polisen och primärvården. Bengt Björnemalm är ordförande på det lokala planet och berättar hur viktigt arbetet är, och då främst arbetet med ungdomarna.
–Det är mycket viktigt att informera och få skolungdomar att förstå allvaret innan det är för sent. Ett snatteri kan mycket väl vara inkörsporten till tyngre kriminalitet längre fram i livet, förklarar Björnemalm. Linde-BRÅ:s arbetsutskott lägger därför mycket tid på just skolungdomar.
Problemet bland de unga idag är snatteri och på senare tid även svartsprit som blivit allt vanligare, berättar Björnemalm. Information kring nazism och narkotika står högt på dagordningen då det är ett ökande problem även det, om än i mindre omfattning i jämförelse med t ex alkoholen och det som kommer tillföljd av den: misshandel, skadegörelse och stölder. Att informera innan det är för sent är a och o. För låg- och mellanstadie- elever pågår just nu ett projekt där syftet är att tidigt få barnen att bli självständiga och starka för att våga ta avstånd från brott även om grupptrycket är hårt.
En annan viktig åtgärd som flera kommuner ser över är hur stadsbilden ser ut nattetid. Finns det tillräckligt med belysning, kan man ta bort hinder som utgör skydd för kriminella att ostört begå brott osv? I centrumplanen för Lindesbergs framtid ingår just brottsförebyggande åtgärder i form av tidigare nämnda åtgärder. Och det kan vara relativt enkla medel som kan göra så stor skillnad. –Man ska inte behöva vara rädd för att vistas utomhus på kvällen, och att tillföra mer ljus på platser som idag är mörka gör mycket. Även Libo har diskuterat att göra en ombyggnad i brottsförebyggande syfte. Det är garagelängorna på Hagaberg man har i tankarna. Som det är idag så kan en biltjuv eller inbrottstjuv verka helt ostört bland bilarna. Tanken är att man ska få mer uppsikt i området och på så sätt blir det inte lika attraktivt område för tjuven.
Det finns mycket man kan göra för att få vårt samhälle säkrare och mer trivsamt. Men det viktigaste är att någon uppmärksammar och tar tag i saken. Åtgärderna kan te sig simpla, men det betyder inte att effekten av dem är sämre för det. ”Många bäckar små…”, är ett passande ordspråk. Ju fler små enkla åtgärder man kan få till, desto bättre är det, och det är för allas bästa.
Linde-BRÅ>> Läs mer om tävlingen på BRÅ>>
Kom med egna förslag på förebyggande åtgärder: Klicka här>>
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.