Brottsförebyggande åtgärder efterlyses av Brottsförebyggande rådet genom den tävling som pågår just nu i Sverige. Varje år anordnas tävlingen
The European Crime Prevention Awards i Europa där man söker förslag på åtgärder från alla verksamheter som arbetar med brottsförebyggande arbeten. Det bästa bidraget belönas med en resa till Holland och den europeiska prisutdelningsceremonin i slutet av året.
Brottsförebyggande rådet i Lindesberg, Linde-BRÅ, består av ett flertal politiker från våra olika nämnder, kommunala tjänstemän, polisen och primärvården. Bengt Björnemalm är ordförande på det lokala planet och berättar hur viktigt arbetet är, och då främst arbetet med ungdomarna.
–Det är mycket viktigt att informera och få skolungdomar att förstå allvaret innan det är för sent. Ett snatteri kan mycket väl vara inkörsporten till tyngre kriminalitet längre fram i livet, förklarar Björnemalm. Linde-BRÅ:s arbetsutskott lägger därför mycket tid på just skolungdomar.
Problemet bland de unga idag är snatteri och på senare tid även svartsprit som blivit allt vanligare, berättar Björnemalm. Information kring nazism och narkotika står högt på dagordningen då det är ett ökande problem även det, om än i mindre omfattning i jämförelse med t ex alkoholen och det som kommer tillföljd av den: misshandel, skadegörelse och stölder. Att informera innan det är för sent är a och o. För låg- och mellanstadie- elever pågår just nu ett projekt där syftet är att tidigt få barnen att bli självständiga och starka för att våga ta avstånd från brott även om grupptrycket är hårt.
En annan viktig åtgärd som flera kommuner ser över är hur stadsbilden ser ut nattetid. Finns det tillräckligt med belysning, kan man ta bort hinder som utgör skydd för kriminella att ostört begå brott osv? I centrumplanen för Lindesbergs framtid ingår just brottsförebyggande åtgärder i form av tidigare nämnda åtgärder. Och det kan vara relativt enkla medel som kan göra så stor skillnad. –Man ska inte behöva vara rädd för att vistas utomhus på kvällen, och att tillföra mer ljus på platser som idag är mörka gör mycket. Även Libo har diskuterat att göra en ombyggnad i brottsförebyggande syfte. Det är garagelängorna på Hagaberg man har i tankarna. Som det är idag så kan en biltjuv eller inbrottstjuv verka helt ostört bland bilarna. Tanken är att man ska få mer uppsikt i området och på så sätt blir det inte lika attraktivt område för tjuven.
Det finns mycket man kan göra för att få vårt samhälle säkrare och mer trivsamt. Men det viktigaste är att någon uppmärksammar och tar tag i saken. Åtgärderna kan te sig simpla, men det betyder inte att effekten av dem är sämre för det. ”Många bäckar små…”, är ett passande ordspråk. Ju fler små enkla åtgärder man kan få till, desto bättre är det, och det är för allas bästa.
Linde-BRÅ>> Läs mer om tävlingen på BRÅ>>
Kom med egna förslag på förebyggande åtgärder: Klicka här>>
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.