Strandpromenaden har många styrkor – men tyvärr även vissa brister. Detta uppmärksammas i en medborgarmotion i vilken motionären föreslår att kommunen nu gör promenadstråket säkrare för människor med nedsatt syn och rörelseförmåga.
Längs Strandpromenaden finns både gropar och nivåskillnader som utgör fara för den som har svårt att gå eller har nedsatt syn. Enligt motionären har det inträffat flera incidenter, då människor ramlat, på grund av nivåskillnaderna vid broarna över till Lindesberg Arena. Genom att uppmärksamma politikerna om farorna, hoppas man att dessa ”fällor” åtgärdas snarast.
Motionären ger dock inte enbart ris, utan plockar även fram ros till politikerna och tackar för de åtgärder som redan vidtagits för ett bättre promenadstråk under fjolåret.
”Så vackra blommor som prydde våra promenader. Tänk så mycket bättre det blev. Nu har vi också fått nyplantering av träd! Tack också för bänkarna på Loppholmen!” skriver motionären.
















































