På lördag arrangeras 2009 års upplaga av SHRAs bil- och mc-träff: Vårmönstringen. Motorklubben har nu goda förutsättningar att samla ett tusental deltagare i år eftersom det pekar åt att vädergudarna har vaknat på rätt sida för en gång skull.
Enligt SMHIs senaste prognoser kan någon liten regnskur förekomma tidigt på morgonkvisten, men sedan förväntas solsken över nejden. Inför helgens bravader har vi samlat all nyttoinformation som tänkas kan. Så här ser lördagen ut i och omkring Vårmönstringen – från start till mål. Och som bilden visar, så kommer det inte enbart vara bilar i fokus hela tiden (läs mer nedan).
Program – Vårmönstringen (Fornaboda)
Kl. 08.00: Insläpp för säljare
Kl. 09.00: Insläpp för deltagare
Kl. 10.30: Livemusik
Kl. 11.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 12.30: Livemusik
Kl. 13.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 14.30: Livemusik
Kl. 15.00: Prisutdelning
Kl. 16.00: Träffen avslutas
Det kommer att gå gratisbussar mellan busstationen i Lindesberg och Fornaboda Travbana. Nedan finns körschemat.
Avgångar från Resecentrum till Fornaboda
Kl 09:00
Kl 10:00
Kl 11:00
Kl 13:00
Tillbaka till stan
Kl 13:30
Kl 14:30
Kl 15:30
Kändis inom motorkretsar
Kristofer Willhans från Insjön i Dalarna kommer att vara konferencier och presentera de bilar som SHRA väljer ut i tävlingen. Kristofer anses som en av landets främste på området och har varit verksam sedan tidigt 70-tal.
Ytterligare en kändis inom genren ”motor” kommer infinna sig. Då som representant för MC-sidan. Det är Stellan Egeland, världsmästare i Custom Bike Building, som kommer hälsa på och även ställa ut ett par av sina verk. Artikelbilden visar en av flera ”vinnare” som Stellan format under åren. Mer om honom kan läsas här>>
Livemusiken som bjuds mellan varven, spelas av ett lokalt band som är så nytt att det ej fått något namn ännu. Men enligt arrangören så kommer de att bjuda på musik passande detta evenemang. Och faktum är att vissa av bandmedlemmarna spelade under annan flagg under fjolårets Vårmönstring. Så de borde ju veta vad publiken vill höra, meddelar SHRA via Leif Lidberg.
Cruising och nöjen på stan
Cruisingen börjar direkt efter att tävlingen avslutas på Fornaboda. Det vill säga klockan 16:00. Centrum kommer att stängas av helt för ”vanlig” trafik. Endast utryckningsfordon och bussar kommer att släppas fram. Avstängningar upprättas i höjd med Jet-macken i norr och vid Statoil i söder. Vakter kommer finnas för att dirigera undan fordon som inte hör hemma i cruisingen. Finbilsglidandet pågår fram till klockan 22:00.
Under kvällen kommer två nöjesställen (Folkan #13 och Bistro Bellman) anordna evenemang av sådant slag man anser passar genren. Bägge nöjesaktörer uppger att det är musiken som står i centrum, det vill säga Rockabilly-influenser för hela slanten.
Folkan #13s program:
Liveband: Covers på 50-60-talsmusik.
Peter Thorsson (DJ) från Harrys spelar ”cruisingvänlig” musik
Rockbaren öppen – med bar
Uteserveringen öppen – med bar
Cruisingmat (grillat) serveras
SHRA på nätet
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.