På lördag arrangeras 2009 års upplaga av SHRAs bil- och mc-träff: Vårmönstringen. Motorklubben har nu goda förutsättningar att samla ett tusental deltagare i år eftersom det pekar åt att vädergudarna har vaknat på rätt sida för en gång skull.
Enligt SMHIs senaste prognoser kan någon liten regnskur förekomma tidigt på morgonkvisten, men sedan förväntas solsken över nejden. Inför helgens bravader har vi samlat all nyttoinformation som tänkas kan. Så här ser lördagen ut i och omkring Vårmönstringen – från start till mål. Och som bilden visar, så kommer det inte enbart vara bilar i fokus hela tiden (läs mer nedan).
Program – Vårmönstringen (Fornaboda)
Kl. 08.00: Insläpp för säljare
Kl. 09.00: Insläpp för deltagare
Kl. 10.30: Livemusik
Kl. 11.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 12.30: Livemusik
Kl. 13.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 14.30: Livemusik
Kl. 15.00: Prisutdelning
Kl. 16.00: Träffen avslutas
Det kommer att gå gratisbussar mellan busstationen i Lindesberg och Fornaboda Travbana. Nedan finns körschemat.
Avgångar från Resecentrum till Fornaboda
Kl 09:00
Kl 10:00
Kl 11:00
Kl 13:00
Tillbaka till stan
Kl 13:30
Kl 14:30
Kl 15:30
Kändis inom motorkretsar
Kristofer Willhans från Insjön i Dalarna kommer att vara konferencier och presentera de bilar som SHRA väljer ut i tävlingen. Kristofer anses som en av landets främste på området och har varit verksam sedan tidigt 70-tal.
Ytterligare en kändis inom genren ”motor” kommer infinna sig. Då som representant för MC-sidan. Det är Stellan Egeland, världsmästare i Custom Bike Building, som kommer hälsa på och även ställa ut ett par av sina verk. Artikelbilden visar en av flera ”vinnare” som Stellan format under åren. Mer om honom kan läsas här>>
Livemusiken som bjuds mellan varven, spelas av ett lokalt band som är så nytt att det ej fått något namn ännu. Men enligt arrangören så kommer de att bjuda på musik passande detta evenemang. Och faktum är att vissa av bandmedlemmarna spelade under annan flagg under fjolårets Vårmönstring. Så de borde ju veta vad publiken vill höra, meddelar SHRA via Leif Lidberg.
Cruising och nöjen på stan
Cruisingen börjar direkt efter att tävlingen avslutas på Fornaboda. Det vill säga klockan 16:00. Centrum kommer att stängas av helt för ”vanlig” trafik. Endast utryckningsfordon och bussar kommer att släppas fram. Avstängningar upprättas i höjd med Jet-macken i norr och vid Statoil i söder. Vakter kommer finnas för att dirigera undan fordon som inte hör hemma i cruisingen. Finbilsglidandet pågår fram till klockan 22:00.
Under kvällen kommer två nöjesställen (Folkan #13 och Bistro Bellman) anordna evenemang av sådant slag man anser passar genren. Bägge nöjesaktörer uppger att det är musiken som står i centrum, det vill säga Rockabilly-influenser för hela slanten.
Folkan #13s program:
Liveband: Covers på 50-60-talsmusik.
Peter Thorsson (DJ) från Harrys spelar ”cruisingvänlig” musik
Rockbaren öppen – med bar
Uteserveringen öppen – med bar
Cruisingmat (grillat) serveras
SHRA på nätet
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.