På lördag arrangeras 2009 års upplaga av SHRAs bil- och mc-träff: Vårmönstringen. Motorklubben har nu goda förutsättningar att samla ett tusental deltagare i år eftersom det pekar åt att vädergudarna har vaknat på rätt sida för en gång skull.
Enligt SMHIs senaste prognoser kan någon liten regnskur förekomma tidigt på morgonkvisten, men sedan förväntas solsken över nejden. Inför helgens bravader har vi samlat all nyttoinformation som tänkas kan. Så här ser lördagen ut i och omkring Vårmönstringen – från start till mål. Och som bilden visar, så kommer det inte enbart vara bilar i fokus hela tiden (läs mer nedan).
Program – Vårmönstringen (Fornaboda)
Kl. 08.00: Insläpp för säljare
Kl. 09.00: Insläpp för deltagare
Kl. 10.30: Livemusik
Kl. 11.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 12.30: Livemusik
Kl. 13.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 14.30: Livemusik
Kl. 15.00: Prisutdelning
Kl. 16.00: Träffen avslutas
Det kommer att gå gratisbussar mellan busstationen i Lindesberg och Fornaboda Travbana. Nedan finns körschemat.
Avgångar från Resecentrum till Fornaboda
Kl 09:00
Kl 10:00
Kl 11:00
Kl 13:00
Tillbaka till stan
Kl 13:30
Kl 14:30
Kl 15:30
Kändis inom motorkretsar
Kristofer Willhans från Insjön i Dalarna kommer att vara konferencier och presentera de bilar som SHRA väljer ut i tävlingen. Kristofer anses som en av landets främste på området och har varit verksam sedan tidigt 70-tal.
Ytterligare en kändis inom genren ”motor” kommer infinna sig. Då som representant för MC-sidan. Det är Stellan Egeland, världsmästare i Custom Bike Building, som kommer hälsa på och även ställa ut ett par av sina verk. Artikelbilden visar en av flera ”vinnare” som Stellan format under åren. Mer om honom kan läsas här>>
Livemusiken som bjuds mellan varven, spelas av ett lokalt band som är så nytt att det ej fått något namn ännu. Men enligt arrangören så kommer de att bjuda på musik passande detta evenemang. Och faktum är att vissa av bandmedlemmarna spelade under annan flagg under fjolårets Vårmönstring. Så de borde ju veta vad publiken vill höra, meddelar SHRA via Leif Lidberg.
Cruising och nöjen på stan
Cruisingen börjar direkt efter att tävlingen avslutas på Fornaboda. Det vill säga klockan 16:00. Centrum kommer att stängas av helt för ”vanlig” trafik. Endast utryckningsfordon och bussar kommer att släppas fram. Avstängningar upprättas i höjd med Jet-macken i norr och vid Statoil i söder. Vakter kommer finnas för att dirigera undan fordon som inte hör hemma i cruisingen. Finbilsglidandet pågår fram till klockan 22:00.
Under kvällen kommer två nöjesställen (Folkan #13 och Bistro Bellman) anordna evenemang av sådant slag man anser passar genren. Bägge nöjesaktörer uppger att det är musiken som står i centrum, det vill säga Rockabilly-influenser för hela slanten.
Folkan #13s program:
Liveband: Covers på 50-60-talsmusik.
Peter Thorsson (DJ) från Harrys spelar ”cruisingvänlig” musik
Rockbaren öppen – med bar
Uteserveringen öppen – med bar
Cruisingmat (grillat) serveras
SHRA på nätet
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.