På lördag arrangeras 2009 års upplaga av SHRAs bil- och mc-träff: Vårmönstringen. Motorklubben har nu goda förutsättningar att samla ett tusental deltagare i år eftersom det pekar åt att vädergudarna har vaknat på rätt sida för en gång skull.
Enligt SMHIs senaste prognoser kan någon liten regnskur förekomma tidigt på morgonkvisten, men sedan förväntas solsken över nejden. Inför helgens bravader har vi samlat all nyttoinformation som tänkas kan. Så här ser lördagen ut i och omkring Vårmönstringen – från start till mål. Och som bilden visar, så kommer det inte enbart vara bilar i fokus hela tiden (läs mer nedan).
Program – Vårmönstringen (Fornaboda)
Kl. 08.00: Insläpp för säljare
Kl. 09.00: Insläpp för deltagare
Kl. 10.30: Livemusik
Kl. 11.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 12.30: Livemusik
Kl. 13.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 14.30: Livemusik
Kl. 15.00: Prisutdelning
Kl. 16.00: Träffen avslutas
Det kommer att gå gratisbussar mellan busstationen i Lindesberg och Fornaboda Travbana. Nedan finns körschemat.
Avgångar från Resecentrum till Fornaboda
Kl 09:00
Kl 10:00
Kl 11:00
Kl 13:00
Tillbaka till stan
Kl 13:30
Kl 14:30
Kl 15:30
Kändis inom motorkretsar
Kristofer Willhans från Insjön i Dalarna kommer att vara konferencier och presentera de bilar som SHRA väljer ut i tävlingen. Kristofer anses som en av landets främste på området och har varit verksam sedan tidigt 70-tal.
Ytterligare en kändis inom genren ”motor” kommer infinna sig. Då som representant för MC-sidan. Det är Stellan Egeland, världsmästare i Custom Bike Building, som kommer hälsa på och även ställa ut ett par av sina verk. Artikelbilden visar en av flera ”vinnare” som Stellan format under åren. Mer om honom kan läsas här>>
Livemusiken som bjuds mellan varven, spelas av ett lokalt band som är så nytt att det ej fått något namn ännu. Men enligt arrangören så kommer de att bjuda på musik passande detta evenemang. Och faktum är att vissa av bandmedlemmarna spelade under annan flagg under fjolårets Vårmönstring. Så de borde ju veta vad publiken vill höra, meddelar SHRA via Leif Lidberg.
Cruising och nöjen på stan
Cruisingen börjar direkt efter att tävlingen avslutas på Fornaboda. Det vill säga klockan 16:00. Centrum kommer att stängas av helt för ”vanlig” trafik. Endast utryckningsfordon och bussar kommer att släppas fram. Avstängningar upprättas i höjd med Jet-macken i norr och vid Statoil i söder. Vakter kommer finnas för att dirigera undan fordon som inte hör hemma i cruisingen. Finbilsglidandet pågår fram till klockan 22:00.
Under kvällen kommer två nöjesställen (Folkan #13 och Bistro Bellman) anordna evenemang av sådant slag man anser passar genren. Bägge nöjesaktörer uppger att det är musiken som står i centrum, det vill säga Rockabilly-influenser för hela slanten.
Folkan #13s program:
Liveband: Covers på 50-60-talsmusik.
Peter Thorsson (DJ) från Harrys spelar ”cruisingvänlig” musik
Rockbaren öppen – med bar
Uteserveringen öppen – med bar
Cruisingmat (grillat) serveras
SHRA på nätet
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.