På lördag arrangeras 2009 års upplaga av SHRAs bil- och mc-träff: Vårmönstringen. Motorklubben har nu goda förutsättningar att samla ett tusental deltagare i år eftersom det pekar åt att vädergudarna har vaknat på rätt sida för en gång skull.
Enligt SMHIs senaste prognoser kan någon liten regnskur förekomma tidigt på morgonkvisten, men sedan förväntas solsken över nejden. Inför helgens bravader har vi samlat all nyttoinformation som tänkas kan. Så här ser lördagen ut i och omkring Vårmönstringen – från start till mål. Och som bilden visar, så kommer det inte enbart vara bilar i fokus hela tiden (läs mer nedan).
Program – Vårmönstringen (Fornaboda)
Kl. 08.00: Insläpp för säljare
Kl. 09.00: Insläpp för deltagare
Kl. 10.30: Livemusik
Kl. 11.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 12.30: Livemusik
Kl. 13.00: Bedömning av bilar och MC
Kl. 14.30: Livemusik
Kl. 15.00: Prisutdelning
Kl. 16.00: Träffen avslutas
Det kommer att gå gratisbussar mellan busstationen i Lindesberg och Fornaboda Travbana. Nedan finns körschemat.
Avgångar från Resecentrum till Fornaboda
Kl 09:00
Kl 10:00
Kl 11:00
Kl 13:00
Tillbaka till stan
Kl 13:30
Kl 14:30
Kl 15:30
Kändis inom motorkretsar
Kristofer Willhans från Insjön i Dalarna kommer att vara konferencier och presentera de bilar som SHRA väljer ut i tävlingen. Kristofer anses som en av landets främste på området och har varit verksam sedan tidigt 70-tal.
Ytterligare en kändis inom genren ”motor” kommer infinna sig. Då som representant för MC-sidan. Det är Stellan Egeland, världsmästare i Custom Bike Building, som kommer hälsa på och även ställa ut ett par av sina verk. Artikelbilden visar en av flera ”vinnare” som Stellan format under åren. Mer om honom kan läsas här>>
Livemusiken som bjuds mellan varven, spelas av ett lokalt band som är så nytt att det ej fått något namn ännu. Men enligt arrangören så kommer de att bjuda på musik passande detta evenemang. Och faktum är att vissa av bandmedlemmarna spelade under annan flagg under fjolårets Vårmönstring. Så de borde ju veta vad publiken vill höra, meddelar SHRA via Leif Lidberg.
Cruising och nöjen på stan
Cruisingen börjar direkt efter att tävlingen avslutas på Fornaboda. Det vill säga klockan 16:00. Centrum kommer att stängas av helt för ”vanlig” trafik. Endast utryckningsfordon och bussar kommer att släppas fram. Avstängningar upprättas i höjd med Jet-macken i norr och vid Statoil i söder. Vakter kommer finnas för att dirigera undan fordon som inte hör hemma i cruisingen. Finbilsglidandet pågår fram till klockan 22:00.
Under kvällen kommer två nöjesställen (Folkan #13 och Bistro Bellman) anordna evenemang av sådant slag man anser passar genren. Bägge nöjesaktörer uppger att det är musiken som står i centrum, det vill säga Rockabilly-influenser för hela slanten.
Folkan #13s program:
Liveband: Covers på 50-60-talsmusik.
Peter Thorsson (DJ) från Harrys spelar ”cruisingvänlig” musik
Rockbaren öppen – med bar
Uteserveringen öppen – med bar
Cruisingmat (grillat) serveras
SHRA på nätet
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.