För den fikasugne bilentusiasten finns det nu möjlighet att ta en kopp kaffe med dopp, diskutera bilar, dess motorer, tävlingar och allt vad det kan vara och se på motorrelaterade filmer. SHRA:s klubblokal står öppen varje onsdag från klockan 18.00 för alla som vill titta förbi och naturligtvis passade LindeNytt på att göra ett depåstopp där idag.
Hos SHRA är det helt okej att sitta i fåtöljen med mekarbyxorna på och svarta, oljiga fingrar är det ingen som tvingar dig att tvätta rena innan du får fika. Garaget sitter ihop med klubblokalen och man kan tydligt känna lukten av avgaser och olja, men även kaffedoften har nu spridit sig. SHRA har nämligen fikakväll, något de drog igång förra onsdagen och kommer nu att fortsätta med på onsdagar framöver, med start klockan 18.00. Man har provat tidigare, men tyvärr inte med något större framgång.
– Vi höll på nästan hela förra vintern, men vi var mest två stycken som satt här och tittade, säger en av klubbens medlemmar, Håkan Fridholm, inte helt utan besvikelse i rösten.
Micke fortsätter:
– Men nu var det jag och en till som satt och surrade och bestämde att vi skulle försöka igen. Så den här gången kan man säga att jag var spindeln i nätet. Jag åker direkt hit efter jobbet och öppnar och plockar fram, sedan klockan sex öppnar vi upp. Förra veckan var vi tio stycken!
Här behöver ingen känna sig som det femte hjulet, eller däcket, alla är välkomna, oavsett om man är medlem eller inte. Det enda som kan vara till fördel är att man har något slags bil- och motorintresse.
– Vi träffas och umgås, oftast är det de som är med i föreningen, men också utifrån. Vi fikar, tittar på motorrelaterade filmer, kollar Nitroz Motorsoffan och snackar skit!, berättar Micke.
Just nu råder lågsäsong inom bilsporten, och man passar istället på att putsa och meka och förbereda sig inför kommande tävlingar och arrangemang. Och den sista helgen i april är det dags att komma igång, för då är det ”Test and Tune”.
– Då provar man bilarna efter vintern, det är som ett kosläpp för dragracing, säger Håkan och klubbens senaste medlem, Petter Ågren, tillägger:
– Det är då man blåser dammet av dem!
I maj fortsätter man sedan med den sedvanliga Vårmönstringen, lördagen den nionde maj, som får hela Lindesberg att gå man ur huse. Men en tävling som är ännu mer traditionell är ”Linde Open” och i år är den femtonde till sextonde augusti. Linde Open tar tid att förbereda och det gäller att börja i god tid. Håkan berättar:
– Linde Open börjar vi planera direkt efter jul. Det är den äldsta återkommande dragracingtävlingen utan något uppehåll.
– Bara det är en merit! I år blir det trettioförsta gången. Vi har aldrig ställt in den tävlingen, säger Micke.
SHRA har i dagsläget omkring fyrahundrafemtio medlemmar och de är utspridda land och rike runt. Micke själv åker fem mil för att komma till klubblokalen och Petter bor i Laxå. Men det finns allt som oftast någon som ska vara värst.
– Den medlemmen som bor längst bort, han bor i Thailand, avslöjar Micke med ett skratt.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.