För den fikasugne bilentusiasten finns det nu möjlighet att ta en kopp kaffe med dopp, diskutera bilar, dess motorer, tävlingar och allt vad det kan vara och se på motorrelaterade filmer. SHRA:s klubblokal står öppen varje onsdag från klockan 18.00 för alla som vill titta förbi och naturligtvis passade LindeNytt på att göra ett depåstopp där idag.
Hos SHRA är det helt okej att sitta i fåtöljen med mekarbyxorna på och svarta, oljiga fingrar är det ingen som tvingar dig att tvätta rena innan du får fika. Garaget sitter ihop med klubblokalen och man kan tydligt känna lukten av avgaser och olja, men även kaffedoften har nu spridit sig. SHRA har nämligen fikakväll, något de drog igång förra onsdagen och kommer nu att fortsätta med på onsdagar framöver, med start klockan 18.00. Man har provat tidigare, men tyvärr inte med något större framgång.
– Vi höll på nästan hela förra vintern, men vi var mest två stycken som satt här och tittade, säger en av klubbens medlemmar, Håkan Fridholm, inte helt utan besvikelse i rösten.
Micke fortsätter:
– Men nu var det jag och en till som satt och surrade och bestämde att vi skulle försöka igen. Så den här gången kan man säga att jag var spindeln i nätet. Jag åker direkt hit efter jobbet och öppnar och plockar fram, sedan klockan sex öppnar vi upp. Förra veckan var vi tio stycken!
Här behöver ingen känna sig som det femte hjulet, eller däcket, alla är välkomna, oavsett om man är medlem eller inte. Det enda som kan vara till fördel är att man har något slags bil- och motorintresse.
– Vi träffas och umgås, oftast är det de som är med i föreningen, men också utifrån. Vi fikar, tittar på motorrelaterade filmer, kollar Nitroz Motorsoffan och snackar skit!, berättar Micke.
Just nu råder lågsäsong inom bilsporten, och man passar istället på att putsa och meka och förbereda sig inför kommande tävlingar och arrangemang. Och den sista helgen i april är det dags att komma igång, för då är det ”Test and Tune”.
– Då provar man bilarna efter vintern, det är som ett kosläpp för dragracing, säger Håkan och klubbens senaste medlem, Petter Ågren, tillägger:
– Det är då man blåser dammet av dem!
I maj fortsätter man sedan med den sedvanliga Vårmönstringen, lördagen den nionde maj, som får hela Lindesberg att gå man ur huse. Men en tävling som är ännu mer traditionell är ”Linde Open” och i år är den femtonde till sextonde augusti. Linde Open tar tid att förbereda och det gäller att börja i god tid. Håkan berättar:
– Linde Open börjar vi planera direkt efter jul. Det är den äldsta återkommande dragracingtävlingen utan något uppehåll.
– Bara det är en merit! I år blir det trettioförsta gången. Vi har aldrig ställt in den tävlingen, säger Micke.
SHRA har i dagsläget omkring fyrahundrafemtio medlemmar och de är utspridda land och rike runt. Micke själv åker fem mil för att komma till klubblokalen och Petter bor i Laxå. Men det finns allt som oftast någon som ska vara värst.
– Den medlemmen som bor längst bort, han bor i Thailand, avslöjar Micke med ett skratt.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.