För den fikasugne bilentusiasten finns det nu möjlighet att ta en kopp kaffe med dopp, diskutera bilar, dess motorer, tävlingar och allt vad det kan vara och se på motorrelaterade filmer. SHRA:s klubblokal står öppen varje onsdag från klockan 18.00 för alla som vill titta förbi och naturligtvis passade LindeNytt på att göra ett depåstopp där idag.
Hos SHRA är det helt okej att sitta i fåtöljen med mekarbyxorna på och svarta, oljiga fingrar är det ingen som tvingar dig att tvätta rena innan du får fika. Garaget sitter ihop med klubblokalen och man kan tydligt känna lukten av avgaser och olja, men även kaffedoften har nu spridit sig. SHRA har nämligen fikakväll, något de drog igång förra onsdagen och kommer nu att fortsätta med på onsdagar framöver, med start klockan 18.00. Man har provat tidigare, men tyvärr inte med något större framgång.
– Vi höll på nästan hela förra vintern, men vi var mest två stycken som satt här och tittade, säger en av klubbens medlemmar, Håkan Fridholm, inte helt utan besvikelse i rösten.
Micke fortsätter:
– Men nu var det jag och en till som satt och surrade och bestämde att vi skulle försöka igen. Så den här gången kan man säga att jag var spindeln i nätet. Jag åker direkt hit efter jobbet och öppnar och plockar fram, sedan klockan sex öppnar vi upp. Förra veckan var vi tio stycken!
Här behöver ingen känna sig som det femte hjulet, eller däcket, alla är välkomna, oavsett om man är medlem eller inte. Det enda som kan vara till fördel är att man har något slags bil- och motorintresse.
– Vi träffas och umgås, oftast är det de som är med i föreningen, men också utifrån. Vi fikar, tittar på motorrelaterade filmer, kollar Nitroz Motorsoffan och snackar skit!, berättar Micke.
Just nu råder lågsäsong inom bilsporten, och man passar istället på att putsa och meka och förbereda sig inför kommande tävlingar och arrangemang. Och den sista helgen i april är det dags att komma igång, för då är det ”Test and Tune”.
– Då provar man bilarna efter vintern, det är som ett kosläpp för dragracing, säger Håkan och klubbens senaste medlem, Petter Ågren, tillägger:
– Det är då man blåser dammet av dem!
I maj fortsätter man sedan med den sedvanliga Vårmönstringen, lördagen den nionde maj, som får hela Lindesberg att gå man ur huse. Men en tävling som är ännu mer traditionell är ”Linde Open” och i år är den femtonde till sextonde augusti. Linde Open tar tid att förbereda och det gäller att börja i god tid. Håkan berättar:
– Linde Open börjar vi planera direkt efter jul. Det är den äldsta återkommande dragracingtävlingen utan något uppehåll.
– Bara det är en merit! I år blir det trettioförsta gången. Vi har aldrig ställt in den tävlingen, säger Micke.
SHRA har i dagsläget omkring fyrahundrafemtio medlemmar och de är utspridda land och rike runt. Micke själv åker fem mil för att komma till klubblokalen och Petter bor i Laxå. Men det finns allt som oftast någon som ska vara värst.
– Den medlemmen som bor längst bort, han bor i Thailand, avslöjar Micke med ett skratt.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.