För den fikasugne bilentusiasten finns det nu möjlighet att ta en kopp kaffe med dopp, diskutera bilar, dess motorer, tävlingar och allt vad det kan vara och se på motorrelaterade filmer. SHRA:s klubblokal står öppen varje onsdag från klockan 18.00 för alla som vill titta förbi och naturligtvis passade LindeNytt på att göra ett depåstopp där idag.
Hos SHRA är det helt okej att sitta i fåtöljen med mekarbyxorna på och svarta, oljiga fingrar är det ingen som tvingar dig att tvätta rena innan du får fika. Garaget sitter ihop med klubblokalen och man kan tydligt känna lukten av avgaser och olja, men även kaffedoften har nu spridit sig. SHRA har nämligen fikakväll, något de drog igång förra onsdagen och kommer nu att fortsätta med på onsdagar framöver, med start klockan 18.00. Man har provat tidigare, men tyvärr inte med något större framgång.
– Vi höll på nästan hela förra vintern, men vi var mest två stycken som satt här och tittade, säger en av klubbens medlemmar, Håkan Fridholm, inte helt utan besvikelse i rösten.
Micke fortsätter:
– Men nu var det jag och en till som satt och surrade och bestämde att vi skulle försöka igen. Så den här gången kan man säga att jag var spindeln i nätet. Jag åker direkt hit efter jobbet och öppnar och plockar fram, sedan klockan sex öppnar vi upp. Förra veckan var vi tio stycken!
Här behöver ingen känna sig som det femte hjulet, eller däcket, alla är välkomna, oavsett om man är medlem eller inte. Det enda som kan vara till fördel är att man har något slags bil- och motorintresse.
– Vi träffas och umgås, oftast är det de som är med i föreningen, men också utifrån. Vi fikar, tittar på motorrelaterade filmer, kollar Nitroz Motorsoffan och snackar skit!, berättar Micke.
Just nu råder lågsäsong inom bilsporten, och man passar istället på att putsa och meka och förbereda sig inför kommande tävlingar och arrangemang. Och den sista helgen i april är det dags att komma igång, för då är det ”Test and Tune”.
– Då provar man bilarna efter vintern, det är som ett kosläpp för dragracing, säger Håkan och klubbens senaste medlem, Petter Ågren, tillägger:
– Det är då man blåser dammet av dem!
I maj fortsätter man sedan med den sedvanliga Vårmönstringen, lördagen den nionde maj, som får hela Lindesberg att gå man ur huse. Men en tävling som är ännu mer traditionell är ”Linde Open” och i år är den femtonde till sextonde augusti. Linde Open tar tid att förbereda och det gäller att börja i god tid. Håkan berättar:
– Linde Open börjar vi planera direkt efter jul. Det är den äldsta återkommande dragracingtävlingen utan något uppehåll.
– Bara det är en merit! I år blir det trettioförsta gången. Vi har aldrig ställt in den tävlingen, säger Micke.
SHRA har i dagsläget omkring fyrahundrafemtio medlemmar och de är utspridda land och rike runt. Micke själv åker fem mil för att komma till klubblokalen och Petter bor i Laxå. Men det finns allt som oftast någon som ska vara värst.
– Den medlemmen som bor längst bort, han bor i Thailand, avslöjar Micke med ett skratt.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.