(Uppdaterad kl. 12:55 med kommentarer från Roger Sixtensson)

Motorträffen hotad – kan tvingas flytta från stan

SHRA i Lindesbergs stora motorträff – Vårmönstringen – är hotad. I nuläget är det oklart om man kan genomföra evenemanget på Lindeskolans grönområde som det var sagt.-I värsta fall kanske vi får se oss om och finna en annan plats, t ex i Nora, kommenterar Mikael ”Blomman” Blomberg på SHRA.

Lyckan och glädjen i motorklubben är som bortblåst. För bara någon vecka sedan konstaterade man att årets ”nya” vårmönstring skulle bli en nytändning för evenemanget i samband med återflytten till Lindeskolan efter ett par säsonger i Fornaboda. Med motorträffen tillbaka på ”säker mark” och med en bredare marknadsföring ute i landet, siktade klubben på att välkomna omkring 5000 besökare i maj.

Orsaken till att SHRAs vårmönstring är hotad, kommer sig av att man tidigare år haft en muntlig överenskommelse med Lindeskolans gymnasiechef, Kent Hiding, som med eget mandat har gett dem tillåtelse att vara på skolans grönområde. Detta har han inte längre mandat att göra, men vid uppgörelsen i september i fjol var han ovetande om detta.
-Det är så vi har gått tillväga tidigare, att jag inte längre har mandat att göra så här var helt okänt för mig, säger han.
Idag skall sådana här ärenden gå via fastighetsägaren Tredingen Utveckling AB och Roger Sixtensson istället. Varför Kent Hiding ej blivit informerad är oklart då Roger Sixtensson ej är anträffbar pga tjänsteresa.

Evenemanget arrangeras den 14:e maj. Samma helg har fastighetsägaren låtit judogymnasiet arrangera ett större läger på skolan. Och detta skall enligt uppgift ha skrivits kontrakt på, vilket naturligtvis är mer bindande än ett muntligt avtal med gymnasiechefen.
Som det är idag, står SHRA alltså helt utan en plats att arrangera vårmönstringen på. Att byta datum är inte aktuellt av flera orsaker.
-För det första har vi redan annonserat i en rad rikstäckande motortidningar. För det andra har vi planerat vårmönstringen till detta datum för att det inte skall kollidera med andra liknande evenemang på andra håll. Därför är vi ganska låsta vid det här, förklarar Blomberg.

Att flytta tillbaka till Fornaboda är inte heller något alternativ. Orsaken till att man lämnade denna plats är att arrangemanget blev otillgängligt för en stor del av publiken – nämligen spontanbesökaren. Mellan tummen och pekfingret räknar man att det rör sig om ca 2000 personer.

På tisdag i nästa vecka skall alla inblandade träffas för ett krismöte. Förhoppningsvis finner man då en lösning för alla parter – men om det ändå visar sig att SHRA tvingas kliva åt sidan, då kan det vara tack och god natt i Lindesberg.
-Vi kommer naturligtvis att finna andra lösningar då och därför kan det också bli tal om att flytta vårmönstringen till annan ort, exempelvis Nora. Vi får vänta och se vad som sägs på tisdag innan vi drar några slutsatser av detta, säger Blomberg.

Sixtensson svarar
Roger Sixtensson, som infinner sig på kommunens budgetseminarium idag, har i en paus valt att kommentera saken:
-Problemet ligger i att gymnasiechefen inte har samordnat det löfte han gett till SHRA med alla inblandade parter, där fastighetsägaren TUAB är en. Detta skedde alltid tidigare, innan SHRA fick ”flytta på sig” för att vi skulle bygga en ”Arenahall”, men vart ”bortglömt” i år. Gymnasiechefens mandat har aldrig varit att enväldigt lova liknande stora arrangemang utan att samordna med alla inblandade, kommenterar Roger Sixtensson.
Sixtensson påpekar också att uppgiften om att TUAB skulle ha lovat judogymnasiet att arrangera läger är felaktig.
-Att det muntliga avtalet med SHRA skulle ha träffats i september men ”mörklagts” till nu finner jag lite underligt, berättar Sixtensson som nu ser fram emot att sätta sig ner med alla inblandade och reda ut detta trassel.

Publicerad 18 mars 2011 klockan 07:59

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.

17 april 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
13 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-04-18 12:12