(Uppdaterad kl. 12:55 med kommentarer från Roger Sixtensson)

Motorträffen hotad – kan tvingas flytta från stan

SHRA i Lindesbergs stora motorträff – Vårmönstringen – är hotad. I nuläget är det oklart om man kan genomföra evenemanget på Lindeskolans grönområde som det var sagt.-I värsta fall kanske vi får se oss om och finna en annan plats, t ex i Nora, kommenterar Mikael ”Blomman” Blomberg på SHRA.

Lyckan och glädjen i motorklubben är som bortblåst. För bara någon vecka sedan konstaterade man att årets ”nya” vårmönstring skulle bli en nytändning för evenemanget i samband med återflytten till Lindeskolan efter ett par säsonger i Fornaboda. Med motorträffen tillbaka på ”säker mark” och med en bredare marknadsföring ute i landet, siktade klubben på att välkomna omkring 5000 besökare i maj.

Orsaken till att SHRAs vårmönstring är hotad, kommer sig av att man tidigare år haft en muntlig överenskommelse med Lindeskolans gymnasiechef, Kent Hiding, som med eget mandat har gett dem tillåtelse att vara på skolans grönområde. Detta har han inte längre mandat att göra, men vid uppgörelsen i september i fjol var han ovetande om detta.
-Det är så vi har gått tillväga tidigare, att jag inte längre har mandat att göra så här var helt okänt för mig, säger han.
Idag skall sådana här ärenden gå via fastighetsägaren Tredingen Utveckling AB och Roger Sixtensson istället. Varför Kent Hiding ej blivit informerad är oklart då Roger Sixtensson ej är anträffbar pga tjänsteresa.

Evenemanget arrangeras den 14:e maj. Samma helg har fastighetsägaren låtit judogymnasiet arrangera ett större läger på skolan. Och detta skall enligt uppgift ha skrivits kontrakt på, vilket naturligtvis är mer bindande än ett muntligt avtal med gymnasiechefen.
Som det är idag, står SHRA alltså helt utan en plats att arrangera vårmönstringen på. Att byta datum är inte aktuellt av flera orsaker.
-För det första har vi redan annonserat i en rad rikstäckande motortidningar. För det andra har vi planerat vårmönstringen till detta datum för att det inte skall kollidera med andra liknande evenemang på andra håll. Därför är vi ganska låsta vid det här, förklarar Blomberg.

Att flytta tillbaka till Fornaboda är inte heller något alternativ. Orsaken till att man lämnade denna plats är att arrangemanget blev otillgängligt för en stor del av publiken – nämligen spontanbesökaren. Mellan tummen och pekfingret räknar man att det rör sig om ca 2000 personer.

På tisdag i nästa vecka skall alla inblandade träffas för ett krismöte. Förhoppningsvis finner man då en lösning för alla parter – men om det ändå visar sig att SHRA tvingas kliva åt sidan, då kan det vara tack och god natt i Lindesberg.
-Vi kommer naturligtvis att finna andra lösningar då och därför kan det också bli tal om att flytta vårmönstringen till annan ort, exempelvis Nora. Vi får vänta och se vad som sägs på tisdag innan vi drar några slutsatser av detta, säger Blomberg.

Sixtensson svarar
Roger Sixtensson, som infinner sig på kommunens budgetseminarium idag, har i en paus valt att kommentera saken:
-Problemet ligger i att gymnasiechefen inte har samordnat det löfte han gett till SHRA med alla inblandade parter, där fastighetsägaren TUAB är en. Detta skedde alltid tidigare, innan SHRA fick ”flytta på sig” för att vi skulle bygga en ”Arenahall”, men vart ”bortglömt” i år. Gymnasiechefens mandat har aldrig varit att enväldigt lova liknande stora arrangemang utan att samordna med alla inblandade, kommenterar Roger Sixtensson.
Sixtensson påpekar också att uppgiften om att TUAB skulle ha lovat judogymnasiet att arrangera läger är felaktig.
-Att det muntliga avtalet med SHRA skulle ha träffats i september men ”mörklagts” till nu finner jag lite underligt, berättar Sixtensson som nu ser fram emot att sätta sig ner med alla inblandade och reda ut detta trassel.

Publicerad 18 mars 2011 klockan 07:59

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med ...
24 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som ...
23 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både ...

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan ...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
17 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där ...
17 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-27 04:46