Mötesplatsen för motorintresserade öppnar för en ny säsong. På torsdag är det premiär för Motorträffarna i Oscarsparken och just denna afton välkomnas extra mycket en viss hedersgäst som fyller hela 125 år.
De populära träffarna är inne på sin fjärde säsong nu och ser ut att bli en fin premiärkväll att avnjuta nere vid Lindessjön. Enligt väderprognosen blir det växlande molnighet, svag vind och 10-12 grader varmt framåt kvällen. Sedan starten 2008 har omkring 2000 bilar besökt Motorträffarna och vid varje tillfälle – om vädret är OK – minglar flera hundra entusiaster och spontanbesökare i parkområdet.
Även om stort fokus ligger på kategorin bilar är också andra motorfordon hjärtligt välkomna dit, som t ex motorcyklar och båtar. Men på självaste premiären är det ändå bilen – och då i synnerhet ett särskilt märke – som får rulla in på röda mattan för lite extra plats i rampljuset.
-Till premiären välkomnar vi särskilt alla Mercedesägare eftersom tillverkaren firar 125-årsjubileum världen över, uppger Rikard Kanlén på SHRA.
För övrigt har inte SHRA gjort några förändringar i evenemanget inför årets omgång träffar, som arrangeras varje torsdag mellan kl. 18-21 hela sommaren. Senare i sommar arrangeras också tävlingen Bergslagens Snyggaste Fordon där publiken får rösta fram en vinnare bland utställarna.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.