Mötesplatsen för motorintresserade öppnar för en ny säsong. På torsdag är det premiär för Motorträffarna i Oscarsparken och just denna afton välkomnas extra mycket en viss hedersgäst som fyller hela 125 år.
De populära träffarna är inne på sin fjärde säsong nu och ser ut att bli en fin premiärkväll att avnjuta nere vid Lindessjön. Enligt väderprognosen blir det växlande molnighet, svag vind och 10-12 grader varmt framåt kvällen. Sedan starten 2008 har omkring 2000 bilar besökt Motorträffarna och vid varje tillfälle – om vädret är OK – minglar flera hundra entusiaster och spontanbesökare i parkområdet.
Även om stort fokus ligger på kategorin bilar är också andra motorfordon hjärtligt välkomna dit, som t ex motorcyklar och båtar. Men på självaste premiären är det ändå bilen – och då i synnerhet ett särskilt märke – som får rulla in på röda mattan för lite extra plats i rampljuset.
-Till premiären välkomnar vi särskilt alla Mercedesägare eftersom tillverkaren firar 125-årsjubileum världen över, uppger Rikard Kanlén på SHRA.
För övrigt har inte SHRA gjort några förändringar i evenemanget inför årets omgång träffar, som arrangeras varje torsdag mellan kl. 18-21 hela sommaren. Senare i sommar arrangeras också tävlingen Bergslagens Snyggaste Fordon där publiken får rösta fram en vinnare bland utställarna.














































