Mötesplatsen för motorintresserade öppnar för en ny säsong. På torsdag är det premiär för Motorträffarna i Oscarsparken och just denna afton välkomnas extra mycket en viss hedersgäst som fyller hela 125 år.
De populära träffarna är inne på sin fjärde säsong nu och ser ut att bli en fin premiärkväll att avnjuta nere vid Lindessjön. Enligt väderprognosen blir det växlande molnighet, svag vind och 10-12 grader varmt framåt kvällen. Sedan starten 2008 har omkring 2000 bilar besökt Motorträffarna och vid varje tillfälle – om vädret är OK – minglar flera hundra entusiaster och spontanbesökare i parkområdet.
Även om stort fokus ligger på kategorin bilar är också andra motorfordon hjärtligt välkomna dit, som t ex motorcyklar och båtar. Men på självaste premiären är det ändå bilen – och då i synnerhet ett särskilt märke – som får rulla in på röda mattan för lite extra plats i rampljuset.
-Till premiären välkomnar vi särskilt alla Mercedesägare eftersom tillverkaren firar 125-årsjubileum världen över, uppger Rikard Kanlén på SHRA.
För övrigt har inte SHRA gjort några förändringar i evenemanget inför årets omgång träffar, som arrangeras varje torsdag mellan kl. 18-21 hela sommaren. Senare i sommar arrangeras också tävlingen Bergslagens Snyggaste Fordon där publiken får rösta fram en vinnare bland utställarna.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.