Mötesplatsen för motorintresserade öppnar för en ny säsong. På torsdag är det premiär för Motorträffarna i Oscarsparken och just denna afton välkomnas extra mycket en viss hedersgäst som fyller hela 125 år.
De populära träffarna är inne på sin fjärde säsong nu och ser ut att bli en fin premiärkväll att avnjuta nere vid Lindessjön. Enligt väderprognosen blir det växlande molnighet, svag vind och 10-12 grader varmt framåt kvällen. Sedan starten 2008 har omkring 2000 bilar besökt Motorträffarna och vid varje tillfälle – om vädret är OK – minglar flera hundra entusiaster och spontanbesökare i parkområdet.
Även om stort fokus ligger på kategorin bilar är också andra motorfordon hjärtligt välkomna dit, som t ex motorcyklar och båtar. Men på självaste premiären är det ändå bilen – och då i synnerhet ett särskilt märke – som får rulla in på röda mattan för lite extra plats i rampljuset.
-Till premiären välkomnar vi särskilt alla Mercedesägare eftersom tillverkaren firar 125-årsjubileum världen över, uppger Rikard Kanlén på SHRA.
För övrigt har inte SHRA gjort några förändringar i evenemanget inför årets omgång träffar, som arrangeras varje torsdag mellan kl. 18-21 hela sommaren. Senare i sommar arrangeras också tävlingen Bergslagens Snyggaste Fordon där publiken får rösta fram en vinnare bland utställarna.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.