Motown var temat för kvällens avsnitt av Idol. Det var en peppad Martin Almgren som gick upp, gjorde scenen till sin och framförde sin version av Jackie Wilsons ”Higher and Higher”.
Motown var ett tema som Lindesbergs Martin Almgren såg fram emot att få göra, och med låten ”Higher and Higher” av Jackie Wilson kunde det inte bli så mycket bättre.
– Yes, yes, yes, säger Martin i Idol när han berättar om sina känslor när temat offentliggjordes.
Men den här veckan var det inte bara att kliva ut på scenen och röra sig efter egen önskan. Nej, den här veckan skulle också ett mått av dans inrymmas, något som Martin framför kameran meddelar att han inte tycker är särskilt bekvämt.
– Man hade bal i nian och då dansade jag lite bugg tror jag, säger han leende.
Så med dansträning i bagaget intog Almgren i direktsändning scenen, uppklädd, och med glitter och tromboner gav han återigen bevis på sin fantastiska stämma. Dessutom satt dansstegen precis där de skulle!
Till applåder som aldrig ville upphöra blev det juryns tur att ta över mikrofonen. Alexander Bard beskrev Martins tre vapen: rösten och ödmjukheten, och därtill intelligensen som han tyckte saknades ikväll och liknande Martins framträdande vid ett coverband.
– Du kan ännu bättre, tyckte Bard.
Anders Bagge däremot var övertygad om att hela Sverige satt där hemma och gungade med. Och dansen var det inte heller något fel på.
– Du dansar mycket bättre än Laila! Du sjunger med hjärta, smärta och soul.
Laila berömde Martins sång.
– Du är grym sångmässigt! Men jag hade velat se lite Blues Brothers.
– Det kan ju alltid gå bättre men jag är ändå nöjd, jag fick ju en kanonlåt!, kommenterar Martin efteråt.
Och när rösterna fått tala skickades Martin, förstås, vidare till ytterligare en vecka i Idol!
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.