Motown var temat för kvällens avsnitt av Idol. Det var en peppad Martin Almgren som gick upp, gjorde scenen till sin och framförde sin version av Jackie Wilsons ”Higher and Higher”.
Motown var ett tema som Lindesbergs Martin Almgren såg fram emot att få göra, och med låten ”Higher and Higher” av Jackie Wilson kunde det inte bli så mycket bättre.
– Yes, yes, yes, säger Martin i Idol när han berättar om sina känslor när temat offentliggjordes.
Men den här veckan var det inte bara att kliva ut på scenen och röra sig efter egen önskan. Nej, den här veckan skulle också ett mått av dans inrymmas, något som Martin framför kameran meddelar att han inte tycker är särskilt bekvämt.
– Man hade bal i nian och då dansade jag lite bugg tror jag, säger han leende.
Så med dansträning i bagaget intog Almgren i direktsändning scenen, uppklädd, och med glitter och tromboner gav han återigen bevis på sin fantastiska stämma. Dessutom satt dansstegen precis där de skulle!
Till applåder som aldrig ville upphöra blev det juryns tur att ta över mikrofonen. Alexander Bard beskrev Martins tre vapen: rösten och ödmjukheten, och därtill intelligensen som han tyckte saknades ikväll och liknande Martins framträdande vid ett coverband.
– Du kan ännu bättre, tyckte Bard.
Anders Bagge däremot var övertygad om att hela Sverige satt där hemma och gungade med. Och dansen var det inte heller något fel på.
– Du dansar mycket bättre än Laila! Du sjunger med hjärta, smärta och soul.
Laila berömde Martins sång.
– Du är grym sångmässigt! Men jag hade velat se lite Blues Brothers.
– Det kan ju alltid gå bättre men jag är ändå nöjd, jag fick ju en kanonlåt!, kommenterar Martin efteråt.
Och när rösterna fått tala skickades Martin, förstås, vidare till ytterligare en vecka i Idol!
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.