Motown var temat för kvällens avsnitt av Idol. Det var en peppad Martin Almgren som gick upp, gjorde scenen till sin och framförde sin version av Jackie Wilsons ”Higher and Higher”.
Motown var ett tema som Lindesbergs Martin Almgren såg fram emot att få göra, och med låten ”Higher and Higher” av Jackie Wilson kunde det inte bli så mycket bättre.
– Yes, yes, yes, säger Martin i Idol när han berättar om sina känslor när temat offentliggjordes.
Men den här veckan var det inte bara att kliva ut på scenen och röra sig efter egen önskan. Nej, den här veckan skulle också ett mått av dans inrymmas, något som Martin framför kameran meddelar att han inte tycker är särskilt bekvämt.
– Man hade bal i nian och då dansade jag lite bugg tror jag, säger han leende.
Så med dansträning i bagaget intog Almgren i direktsändning scenen, uppklädd, och med glitter och tromboner gav han återigen bevis på sin fantastiska stämma. Dessutom satt dansstegen precis där de skulle!
Till applåder som aldrig ville upphöra blev det juryns tur att ta över mikrofonen. Alexander Bard beskrev Martins tre vapen: rösten och ödmjukheten, och därtill intelligensen som han tyckte saknades ikväll och liknande Martins framträdande vid ett coverband.
– Du kan ännu bättre, tyckte Bard.
Anders Bagge däremot var övertygad om att hela Sverige satt där hemma och gungade med. Och dansen var det inte heller något fel på.
– Du dansar mycket bättre än Laila! Du sjunger med hjärta, smärta och soul.
Laila berömde Martins sång.
– Du är grym sångmässigt! Men jag hade velat se lite Blues Brothers.
– Det kan ju alltid gå bättre men jag är ändå nöjd, jag fick ju en kanonlåt!, kommenterar Martin efteråt.
Och när rösterna fått tala skickades Martin, förstås, vidare till ytterligare en vecka i Idol!
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.