Motown var temat för kvällens avsnitt av Idol. Det var en peppad Martin Almgren som gick upp, gjorde scenen till sin och framförde sin version av Jackie Wilsons ”Higher and Higher”.
Motown var ett tema som Lindesbergs Martin Almgren såg fram emot att få göra, och med låten ”Higher and Higher” av Jackie Wilson kunde det inte bli så mycket bättre.
– Yes, yes, yes, säger Martin i Idol när han berättar om sina känslor när temat offentliggjordes.
Men den här veckan var det inte bara att kliva ut på scenen och röra sig efter egen önskan. Nej, den här veckan skulle också ett mått av dans inrymmas, något som Martin framför kameran meddelar att han inte tycker är särskilt bekvämt.
– Man hade bal i nian och då dansade jag lite bugg tror jag, säger han leende.
Så med dansträning i bagaget intog Almgren i direktsändning scenen, uppklädd, och med glitter och tromboner gav han återigen bevis på sin fantastiska stämma. Dessutom satt dansstegen precis där de skulle!
Till applåder som aldrig ville upphöra blev det juryns tur att ta över mikrofonen. Alexander Bard beskrev Martins tre vapen: rösten och ödmjukheten, och därtill intelligensen som han tyckte saknades ikväll och liknande Martins framträdande vid ett coverband.
– Du kan ännu bättre, tyckte Bard.
Anders Bagge däremot var övertygad om att hela Sverige satt där hemma och gungade med. Och dansen var det inte heller något fel på.
– Du dansar mycket bättre än Laila! Du sjunger med hjärta, smärta och soul.
Laila berömde Martins sång.
– Du är grym sångmässigt! Men jag hade velat se lite Blues Brothers.
– Det kan ju alltid gå bättre men jag är ändå nöjd, jag fick ju en kanonlåt!, kommenterar Martin efteråt.
Och när rösterna fått tala skickades Martin, förstås, vidare till ytterligare en vecka i Idol!
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.