En varg har observerats på västra sidan om Lindessjön, i området Västantorp där Lindessjön Runt-spåret är draget. Det var i förra veckan som flera personer såg vargen på olika platser i området. En av dem är AnnaLena Larsson, förskolelärare på Brotorpskolan.- Jag befann mig i närheten av den stora gården i Västantorp när vargen kom ut från skogen. Det var inte mer än 30 meter mellan oss, berättar hon.
Vargen skall ha uppträtt ”normalt” när den kom i kontakt med människor, det vill säga att den valde att ta till flykten. Förskoleläraren AnnaLena Larsson berättar att hon först blev lite skärrad av mötet, men att det var en fin varg och den blev naturligtvis mycket räddare för AnnaLena än vad hon blev av vargen.
– Ja, den tittade lite och sprang sedan i riktning bort från mig, upp mot den stora gården i Västantorp. Visst blev man först lite skärrad av situationen, men jag var i sällskap med en elev som tyckte det var lite häftigt ändå. Det var en fin varg och efteråt slog det mig att jag skulle ha tagit fram telefonen och fotograferat, men det var ju redan för sent då, säger AnnaLena.
Den här dagen hade Brotorpskolans förskoleklasser en utflykt till området.
– Det var ett femtiotal förskolebarn ute på Parkudden, men ingen där ute såg vargen. Jag mötte dock en man och kvinna som promenerade i området som berättade att även de hade sett den, säger AnnaLena.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.