En varg har observerats på västra sidan om Lindessjön, i området Västantorp där Lindessjön Runt-spåret är draget. Det var i förra veckan som flera personer såg vargen på olika platser i området. En av dem är AnnaLena Larsson, förskolelärare på Brotorpskolan.- Jag befann mig i närheten av den stora gården i Västantorp när vargen kom ut från skogen. Det var inte mer än 30 meter mellan oss, berättar hon.
Vargen skall ha uppträtt ”normalt” när den kom i kontakt med människor, det vill säga att den valde att ta till flykten. Förskoleläraren AnnaLena Larsson berättar att hon först blev lite skärrad av mötet, men att det var en fin varg och den blev naturligtvis mycket räddare för AnnaLena än vad hon blev av vargen.
– Ja, den tittade lite och sprang sedan i riktning bort från mig, upp mot den stora gården i Västantorp. Visst blev man först lite skärrad av situationen, men jag var i sällskap med en elev som tyckte det var lite häftigt ändå. Det var en fin varg och efteråt slog det mig att jag skulle ha tagit fram telefonen och fotograferat, men det var ju redan för sent då, säger AnnaLena.
Den här dagen hade Brotorpskolans förskoleklasser en utflykt till området.
– Det var ett femtiotal förskolebarn ute på Parkudden, men ingen där ute såg vargen. Jag mötte dock en man och kvinna som promenerade i området som berättade att även de hade sett den, säger AnnaLena.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.