Lika säkert som att tussilagon signalerar att våren är kommen, vågar vi påstå att turistbåtens entré signalerar om att sommaren är här! Med andra ord: nu är det sommar igen, för idag åkte hon i plurret.
Vid lunchtid på måndagen sjösattes Turistbåten M/S Råsvalen efter vintervilan i klubblokalen, där man låtit den 24 ton tunga skutan genomgå en ordentlig makeover under månaderna som har gått.
– Vi tar ju inte upp båten varje år, utan vartannat i samband med besiktning, och därför passar vi på att göra sådant som inte går att fixa när hon ligger i vattnet. Den här gången blev det dessutom lite extra arbete med båten. Hela skrovet har skrapats och målats om så nu är hon väldigt färggrann och fin. Det är mäktigt att se henne, konstaterar Agnetha Svensson som är ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Sjösättningen sker enligt tradition i samarbete med Lindeskolan. Eleverna sköter frakten från klubbhuset ner till tivoliplanen med fingertoppskänsla.
– Det är fordonseleverna som gör det där och de är jätteduktiga. Det är trots allt en mäktig båt att frakta och det gör man inte hur som helst, säger Agnetha.
Förra säsongen hade båten ca 900 resenärer. Nu hoppas man att nästa bokslut visar fyrsiffrigt.
– Vi har ju haft över tusen tidigare, nu hoppas vi på sådana siffror igen. Det hänger naturligtvis mycket på vädret. Vi är väldigt väderberoende, blir det mycket regn så stiger ju vattennivåerna och då kan det bli så illa som förra säsongen att vi inte kunde köra våra turer p.g.a. att vi inte kan ta oss under broarna, förklarar Agnetha Svensson.
Turistbåtens turlista sträcker sig mellan 18 juni till 11 augusti. Innan och efter dessa datum kör man endast charter.
– Vi kommer snart att köra den första charterturen. Så här precis i början av säsongen brukar det oftast vara skolbarn som får en chartertur i samband med skolavslutningen. Den sista charterturen brukar gå någon gång i september, det hänger lite på väder och vind, avslutar Agnetha Svensson på Lindesbergs Turistbåtförening.
Läs mer om M/S Råsvalen på båtens hemsida
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.