Lika säkert som att tussilagon signalerar att våren är kommen, vågar vi påstå att turistbåtens entré signalerar om att sommaren är här! Med andra ord: nu är det sommar igen, för idag åkte hon i plurret.
Vid lunchtid på måndagen sjösattes Turistbåten M/S Råsvalen efter vintervilan i klubblokalen, där man låtit den 24 ton tunga skutan genomgå en ordentlig makeover under månaderna som har gått.
– Vi tar ju inte upp båten varje år, utan vartannat i samband med besiktning, och därför passar vi på att göra sådant som inte går att fixa när hon ligger i vattnet. Den här gången blev det dessutom lite extra arbete med båten. Hela skrovet har skrapats och målats om så nu är hon väldigt färggrann och fin. Det är mäktigt att se henne, konstaterar Agnetha Svensson som är ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Sjösättningen sker enligt tradition i samarbete med Lindeskolan. Eleverna sköter frakten från klubbhuset ner till tivoliplanen med fingertoppskänsla.
– Det är fordonseleverna som gör det där och de är jätteduktiga. Det är trots allt en mäktig båt att frakta och det gör man inte hur som helst, säger Agnetha.
Förra säsongen hade båten ca 900 resenärer. Nu hoppas man att nästa bokslut visar fyrsiffrigt.
– Vi har ju haft över tusen tidigare, nu hoppas vi på sådana siffror igen. Det hänger naturligtvis mycket på vädret. Vi är väldigt väderberoende, blir det mycket regn så stiger ju vattennivåerna och då kan det bli så illa som förra säsongen att vi inte kunde köra våra turer p.g.a. att vi inte kan ta oss under broarna, förklarar Agnetha Svensson.
Turistbåtens turlista sträcker sig mellan 18 juni till 11 augusti. Innan och efter dessa datum kör man endast charter.
– Vi kommer snart att köra den första charterturen. Så här precis i början av säsongen brukar det oftast vara skolbarn som får en chartertur i samband med skolavslutningen. Den sista charterturen brukar gå någon gång i september, det hänger lite på väder och vind, avslutar Agnetha Svensson på Lindesbergs Turistbåtförening.
Läs mer om M/S Råsvalen på båtens hemsida
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!