Med start på onsdag 24 september ger sig det lokala punkbandet GulZot ut på en kortare turné i landets mellanregister, från Karlstad i väst till Stockholm i öst. Kick off sker i Karlstad där delar av bandet nu rotat sig i dubbel bemärkelse.
Tidigare i år släppte GulZot helt nytt material och följde upp med att säkra en plats i Rockkarusellens distriktsfinal som avgjordes i Värmlands metropol Karlstad. Här nådde man inte riktigt ända fram, men verkar ändå ha gjort intryck på värmlänningarna. Nu återvänder GulZot till värmlandsscenen för att göra en spelning på en klubbscen från… Lindesberg.
-Det är nämligen så att vår lokala rockklubb ”Klubb Ba´Rock” har blivit ett koncept som lockat intresse även långt utanför Lindesberg. För en tid sedan kontaktades jag av Studiefrämjandet i Karlstad som helt enkelt frågade om det var OK att göra en likadan uppsättning där, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot samt initiativtagare och pappa till Klubb Ba´Rock.
Som grädde på moset kommer alltså GulZot att starta sin tvåveckorsturné på just denna tillställning i morgon onsdag.
-Sedan far vi österut och stannar naturligtvis till i Lindesberg för en spelning innan vi fortsätter mot huvudstaden med omnejd.
GulZot kommer att göra två spelningar där, en i Stockholm och en i Märsta. Därefter återvänder man till hemorten och firar turnén med att göra en avslutningsspelning på Musikhuset i Lindesberg.
GulZot har ända sedan releasen av en rad nya låtar varit flitigt bokade på spelningar, allt från mindre scener till festivaler.
Man får lätt uppfattningen om att ni har vuxit i popularitet sedan releasen?
-Det är nog mycket tack vare att vi för en gång skull lade ner mycket arbete i musiken. Vi tog oss helt enkelt tid att sitta i studion och redigera materialet, vilket vi tidigare inte haft tid för eftersom samtliga i bandet av olika anledningar – som t ex familj och arbete – sällan har ett överflöd av den varan, förklarar Christer och småler.
Följande datum spelar GulZot i Lindesberg
Lördag 27 september
Plats: Bistro Bellman
Lördag 4 oktober
Plats: Musikhuset
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.