Med start på onsdag 24 september ger sig det lokala punkbandet GulZot ut på en kortare turné i landets mellanregister, från Karlstad i väst till Stockholm i öst. Kick off sker i Karlstad där delar av bandet nu rotat sig i dubbel bemärkelse.
Tidigare i år släppte GulZot helt nytt material och följde upp med att säkra en plats i Rockkarusellens distriktsfinal som avgjordes i Värmlands metropol Karlstad. Här nådde man inte riktigt ända fram, men verkar ändå ha gjort intryck på värmlänningarna. Nu återvänder GulZot till värmlandsscenen för att göra en spelning på en klubbscen från… Lindesberg.
-Det är nämligen så att vår lokala rockklubb ”Klubb Ba´Rock” har blivit ett koncept som lockat intresse även långt utanför Lindesberg. För en tid sedan kontaktades jag av Studiefrämjandet i Karlstad som helt enkelt frågade om det var OK att göra en likadan uppsättning där, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot samt initiativtagare och pappa till Klubb Ba´Rock.
Som grädde på moset kommer alltså GulZot att starta sin tvåveckorsturné på just denna tillställning i morgon onsdag.
-Sedan far vi österut och stannar naturligtvis till i Lindesberg för en spelning innan vi fortsätter mot huvudstaden med omnejd.
GulZot kommer att göra två spelningar där, en i Stockholm och en i Märsta. Därefter återvänder man till hemorten och firar turnén med att göra en avslutningsspelning på Musikhuset i Lindesberg.
GulZot har ända sedan releasen av en rad nya låtar varit flitigt bokade på spelningar, allt från mindre scener till festivaler.
Man får lätt uppfattningen om att ni har vuxit i popularitet sedan releasen?
-Det är nog mycket tack vare att vi för en gång skull lade ner mycket arbete i musiken. Vi tog oss helt enkelt tid att sitta i studion och redigera materialet, vilket vi tidigare inte haft tid för eftersom samtliga i bandet av olika anledningar – som t ex familj och arbete – sällan har ett överflöd av den varan, förklarar Christer och småler.
Följande datum spelar GulZot i Lindesberg
Lördag 27 september
Plats: Bistro Bellman
Lördag 4 oktober
Plats: Musikhuset
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.