Med start på onsdag 24 september ger sig det lokala punkbandet GulZot ut på en kortare turné i landets mellanregister, från Karlstad i väst till Stockholm i öst. Kick off sker i Karlstad där delar av bandet nu rotat sig i dubbel bemärkelse.
Tidigare i år släppte GulZot helt nytt material och följde upp med att säkra en plats i Rockkarusellens distriktsfinal som avgjordes i Värmlands metropol Karlstad. Här nådde man inte riktigt ända fram, men verkar ändå ha gjort intryck på värmlänningarna. Nu återvänder GulZot till värmlandsscenen för att göra en spelning på en klubbscen från… Lindesberg.
-Det är nämligen så att vår lokala rockklubb ”Klubb Ba´Rock” har blivit ett koncept som lockat intresse även långt utanför Lindesberg. För en tid sedan kontaktades jag av Studiefrämjandet i Karlstad som helt enkelt frågade om det var OK att göra en likadan uppsättning där, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot samt initiativtagare och pappa till Klubb Ba´Rock.
Som grädde på moset kommer alltså GulZot att starta sin tvåveckorsturné på just denna tillställning i morgon onsdag.
-Sedan far vi österut och stannar naturligtvis till i Lindesberg för en spelning innan vi fortsätter mot huvudstaden med omnejd.
GulZot kommer att göra två spelningar där, en i Stockholm och en i Märsta. Därefter återvänder man till hemorten och firar turnén med att göra en avslutningsspelning på Musikhuset i Lindesberg.
GulZot har ända sedan releasen av en rad nya låtar varit flitigt bokade på spelningar, allt från mindre scener till festivaler.
Man får lätt uppfattningen om att ni har vuxit i popularitet sedan releasen?
-Det är nog mycket tack vare att vi för en gång skull lade ner mycket arbete i musiken. Vi tog oss helt enkelt tid att sitta i studion och redigera materialet, vilket vi tidigare inte haft tid för eftersom samtliga i bandet av olika anledningar – som t ex familj och arbete – sällan har ett överflöd av den varan, förklarar Christer och småler.
Följande datum spelar GulZot i Lindesberg
Lördag 27 september
Plats: Bistro Bellman
Lördag 4 oktober
Plats: Musikhuset
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.