Med start på onsdag 24 september ger sig det lokala punkbandet GulZot ut på en kortare turné i landets mellanregister, från Karlstad i väst till Stockholm i öst. Kick off sker i Karlstad där delar av bandet nu rotat sig i dubbel bemärkelse.
Tidigare i år släppte GulZot helt nytt material och följde upp med att säkra en plats i Rockkarusellens distriktsfinal som avgjordes i Värmlands metropol Karlstad. Här nådde man inte riktigt ända fram, men verkar ändå ha gjort intryck på värmlänningarna. Nu återvänder GulZot till värmlandsscenen för att göra en spelning på en klubbscen från… Lindesberg.
-Det är nämligen så att vår lokala rockklubb ”Klubb Ba´Rock” har blivit ett koncept som lockat intresse även långt utanför Lindesberg. För en tid sedan kontaktades jag av Studiefrämjandet i Karlstad som helt enkelt frågade om det var OK att göra en likadan uppsättning där, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot samt initiativtagare och pappa till Klubb Ba´Rock.
Som grädde på moset kommer alltså GulZot att starta sin tvåveckorsturné på just denna tillställning i morgon onsdag.
-Sedan far vi österut och stannar naturligtvis till i Lindesberg för en spelning innan vi fortsätter mot huvudstaden med omnejd.
GulZot kommer att göra två spelningar där, en i Stockholm och en i Märsta. Därefter återvänder man till hemorten och firar turnén med att göra en avslutningsspelning på Musikhuset i Lindesberg.
GulZot har ända sedan releasen av en rad nya låtar varit flitigt bokade på spelningar, allt från mindre scener till festivaler.
Man får lätt uppfattningen om att ni har vuxit i popularitet sedan releasen?
-Det är nog mycket tack vare att vi för en gång skull lade ner mycket arbete i musiken. Vi tog oss helt enkelt tid att sitta i studion och redigera materialet, vilket vi tidigare inte haft tid för eftersom samtliga i bandet av olika anledningar – som t ex familj och arbete – sällan har ett överflöd av den varan, förklarar Christer och småler.
Följande datum spelar GulZot i Lindesberg
Lördag 27 september
Plats: Bistro Bellman
Lördag 4 oktober
Plats: Musikhuset
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.