Med start på onsdag 24 september ger sig det lokala punkbandet GulZot ut på en kortare turné i landets mellanregister, från Karlstad i väst till Stockholm i öst. Kick off sker i Karlstad där delar av bandet nu rotat sig i dubbel bemärkelse.
Tidigare i år släppte GulZot helt nytt material och följde upp med att säkra en plats i Rockkarusellens distriktsfinal som avgjordes i Värmlands metropol Karlstad. Här nådde man inte riktigt ända fram, men verkar ändå ha gjort intryck på värmlänningarna. Nu återvänder GulZot till värmlandsscenen för att göra en spelning på en klubbscen från… Lindesberg.
-Det är nämligen så att vår lokala rockklubb ”Klubb Ba´Rock” har blivit ett koncept som lockat intresse även långt utanför Lindesberg. För en tid sedan kontaktades jag av Studiefrämjandet i Karlstad som helt enkelt frågade om det var OK att göra en likadan uppsättning där, förklarar Christer Pilblad, sångare i GulZot samt initiativtagare och pappa till Klubb Ba´Rock.
Som grädde på moset kommer alltså GulZot att starta sin tvåveckorsturné på just denna tillställning i morgon onsdag.
-Sedan far vi österut och stannar naturligtvis till i Lindesberg för en spelning innan vi fortsätter mot huvudstaden med omnejd.
GulZot kommer att göra två spelningar där, en i Stockholm och en i Märsta. Därefter återvänder man till hemorten och firar turnén med att göra en avslutningsspelning på Musikhuset i Lindesberg.
GulZot har ända sedan releasen av en rad nya låtar varit flitigt bokade på spelningar, allt från mindre scener till festivaler.
Man får lätt uppfattningen om att ni har vuxit i popularitet sedan releasen?
-Det är nog mycket tack vare att vi för en gång skull lade ner mycket arbete i musiken. Vi tog oss helt enkelt tid att sitta i studion och redigera materialet, vilket vi tidigare inte haft tid för eftersom samtliga i bandet av olika anledningar – som t ex familj och arbete – sällan har ett överflöd av den varan, förklarar Christer och småler.
Följande datum spelar GulZot i Lindesberg
Lördag 27 september
Plats: Bistro Bellman
Lördag 4 oktober
Plats: Musikhuset
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.