Första spadtaget togs förra året för att göra i ordning Loppholmarna och återigen göra det till en mötesplats för invånarna i Lindesberg. En del av den satsningen var gratisfestivalen Vågen, som nu alltså är tillbaka. På lördag klockan 14.00 drar det igång och totalt åtta band och artister kommer uppträda under kvällen.
Den andra vågen är här. För andra året i rad. Det var förra sommaren som Vågen hade premiär. Ett arrangemang som bjöd på allt från livemusik till grafittimålningar. På lördag är det dags igen och precis som förra året kommer det bli ett varierande utbud av aktiviteter och underhållning.
Förra året lockade Vågen närmare 800 besökare och givetvis hoppas och tror man på fler besökare nu på lördag, säger Christer Pilblad till LindeNytt.
Han berättar även att Gencos Restaurang kommer finnas på plats och sälja både mat och dryck i ett tält intill dansbanan för de som hungriga och törstiga. För de som är duktiga på att baka kommer det arrangeras bak- och kaktävlingar under dagen. Temat är engelsk stil och det deltagarna ska baka är fruktpaj, scones och slutligen småkakor.
Det var alltså förra året som de första spadtagen togs för att återigen göra Loppholmarna attraktivt för invånarna i Lindesberg. Man började göra i ordning stranden och snygga till området och i år ha de fortsatt i samma spår.
– Vi har planer på att Loppholmarna ska bli Lindesbergs nya Folkets Park, med allt vad det innebär. Vi får se hur långt vi tar oss, men Vågen är en bit på väg, avslutar Christer.
Klockan 14.00 slår de upp portarna till 2014 års Vågen. de band som uppträder är: When worlds collide, DJ Cuadcode, Hungry Joe, The Global, Karpov, Dazed, TOD och L3. Festivalen pågår fram till klockan 01.00.
Hålltider Andra Vågen
14:00 har skateboardföreningen uppvisningen med efterföljande prova-på.
Hoppborg kommer att finnas.
14:30 är det inlämning till baktävling. Klasserna är scones, småkaka och bärpaj. Medan domarna, Rickhard Nilsén från Folkets hus och park samt Anders Ceder, kommunstyrelsens ordförande, arbetar så serveras det te. Prisutdelning sker 16:00 av Anders Ceder.
Efter prisutdelningen underhåller trubadur Erik Ekestubbe, eventuellt med hjälp av DJ Quadcode.
17:00 TOD
18:00 L3
19:00 the Global
20:00 Hungry Joe
21:00 Karpov
22:00 When worlds collide
23:00 Dazed
DJ Quadcode spelar mellan akterna.
Text: Micke Hansson
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.