Första spadtaget togs förra året för att göra i ordning Loppholmarna och återigen göra det till en mötesplats för invånarna i Lindesberg. En del av den satsningen var gratisfestivalen Vågen, som nu alltså är tillbaka. På lördag klockan 14.00 drar det igång och totalt åtta band och artister kommer uppträda under kvällen.
Den andra vågen är här. För andra året i rad. Det var förra sommaren som Vågen hade premiär. Ett arrangemang som bjöd på allt från livemusik till grafittimålningar. På lördag är det dags igen och precis som förra året kommer det bli ett varierande utbud av aktiviteter och underhållning.
Förra året lockade Vågen närmare 800 besökare och givetvis hoppas och tror man på fler besökare nu på lördag, säger Christer Pilblad till LindeNytt.
Han berättar även att Gencos Restaurang kommer finnas på plats och sälja både mat och dryck i ett tält intill dansbanan för de som hungriga och törstiga. För de som är duktiga på att baka kommer det arrangeras bak- och kaktävlingar under dagen. Temat är engelsk stil och det deltagarna ska baka är fruktpaj, scones och slutligen småkakor.
Det var alltså förra året som de första spadtagen togs för att återigen göra Loppholmarna attraktivt för invånarna i Lindesberg. Man började göra i ordning stranden och snygga till området och i år ha de fortsatt i samma spår.
– Vi har planer på att Loppholmarna ska bli Lindesbergs nya Folkets Park, med allt vad det innebär. Vi får se hur långt vi tar oss, men Vågen är en bit på väg, avslutar Christer.
Klockan 14.00 slår de upp portarna till 2014 års Vågen. de band som uppträder är: When worlds collide, DJ Cuadcode, Hungry Joe, The Global, Karpov, Dazed, TOD och L3. Festivalen pågår fram till klockan 01.00.
Hålltider Andra Vågen
14:00 har skateboardföreningen uppvisningen med efterföljande prova-på.
Hoppborg kommer att finnas.
14:30 är det inlämning till baktävling. Klasserna är scones, småkaka och bärpaj. Medan domarna, Rickhard Nilsén från Folkets hus och park samt Anders Ceder, kommunstyrelsens ordförande, arbetar så serveras det te. Prisutdelning sker 16:00 av Anders Ceder.
Efter prisutdelningen underhåller trubadur Erik Ekestubbe, eventuellt med hjälp av DJ Quadcode.
17:00 TOD
18:00 L3
19:00 the Global
20:00 Hungry Joe
21:00 Karpov
22:00 When worlds collide
23:00 Dazed
DJ Quadcode spelar mellan akterna.
Text: Micke Hansson
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.