Akustisk hiphop med en stor dos eftertänksamhet stod på schemat under onsdagen för Björkhagaskolans mellanstadieelever. Trion Osten af & Dimpker Brothers bjöd på en musikföreställning utöver det vanliga, där glädje och inspiration stod i fokus.
Med egenskrivna raptexter på svenska, där hans egna upplevelser förmedlas, sjöng Fredrik Engström för ungdomarna på Björkhagaskolan. Under sina konserter går han dock under namnet Osten af, ett smeknamn som kom till under en skidresa i barndomen och som fortfarande hänger kvar. Som liten ansågs Fredrik vara stökig och klåfingrig, något som han menar att läsningen hjälpt honom med.
– Med läsningen kom ett större ordförråd, en livligare fantasi och möjligheten att skriva bättre texter, berättar han för eleverna som lyssnar storögt.
Tillsammans med bröderna Adam och Martin Dimpker bjöd han på en konsert med målet att ge ungdomarna upplevelser som inspirerar till att tänka utanför boxen och att våga följa sina drömmar. ”Våga följa drömmen” är också namnet på föreställningen som visar att musikens möjligheter, oavsett genre, är oändliga och att läsningen är nyckeln till framgång och språket.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.