Den 28 november kan Guldsmedshyttans kyrka se fram emot ett besök av de musikaliska och välkända bröderna Rongedal. Tillsammans med Lindesbergkören Andra Ord kommer de att bjuda på en stämningsfull julkonsert.
Tvillingbröderna Magnus och Henrik Rongedal är kända från musikaliska program såsom ”Så ska det låta”, ”Doobidoo” och ”Körslaget” där de ledde sin egen, stora kör. Och i slutet av november kommer nu Rongedalarna till Lindesbergs kommun, närmare bestämt Guldsmedshyttans kyrka för att framträda tillsammans med kören Andra Ord.
– De gör en grej nu där de erbjuder att åka ut och göra grejer tillsammans med lokala körer. Så jag nappade på det och mejlade dem. De tyckte att det var bra, så nu kör vi!, säger körens ledare Sofia Nordlund.
Att kören tycker att det här ska bli både roligt och spännande är givet.
– Kören ser fram emot det! Vi har inte jobbat med artister förut, inte mer än lokala artister, åtminstone inte under min tid. Så det ska verkligen bli jätteroligt!, konstaterar Sofia.
Det kommer att vara en julkonsert och en trevlig uppblandning. Sofia fortsätter:
– De kommer köra eget, vi kommer att ha eget, och så plus ett antal tillsammans.
Konserten är den 28 november klockan 17.00.
Biljetter kommer inom kort att släppas och finns då att införskaffa i Linde Bergslags Församlings butik S:t Mary på Kungsgatan 29.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.