Fredagen den 18 oktober kommer ”Star for Life in Concert” till Lindesberg Arena, där musiker och artister från både Sydafrika och Sverige tillsammans med 400 ungdomar från Lindesberg sätter upp en storslagen körkonsert. Som uppladdning inför den färgsprakande kvällen kan man äta en buffé med sydafrikanska influenser på Restaurang Krydda.
”Star for Life in Concert” är en storslagen konsert där ungdomar från Lindesberg sjunger tillsammans med artisterna Triple & Touch, Thandiwe Mbobo och sydafrikanska ungdomar i kören Star Choir South Africa. Konserten arrangeras till förmån för Star for Lifes arbete i södra Afrika.
Gästartist är den folkkära sångerskan och låtskrivaren Sonja Aldén som under många år har trollbundit publiken med sin sång och musik.
– Vi ser verkligen fram emot att komma till Lindesberg. Jag vet att vår dag tillsammans med skoleleverna kommer att ge många nya möten, musikupplevelser och en hel del framtidstro, både hos dem som är med och sjunger, men även för dem som kommer och lyssnar på konserten, säger Ken Wennerholm i Triple & Touch i ett pressmeddelande.
Under de senaste åren har omkring 60 000 ungdomar i Sverige medverkat i denna konsertform, som idag fungerar som en unik mötesplats för ungdomar från olika kulturer med syftet är att hjälpa ungdomar att identifiera sina mål och drömmar och att själva ta ansvar för att försöka förverkliga dem.
– Även om det finns många skillnader mellan skolungdomars förutsättningar i Sverige och Sydafrika så finns det även likheter. Det är oerhört viktigt att ge ungdomar hopp och framtidstro, förklarar Thandiwe Mbobo, som arbetar som musikcoach för Star for Life, både i Sydafrika och i Sverige.
Kl 19.00 startar konserten, men redan kl 17.00 slår Restaurang Krydda upp portarna, där man kvällen till ära dukar upp buffé med sydafrikanska influenser.
– Det känns jätteroligt att kunna vara med och hjälpa till, det blir spännande med något nytt, säger Björn Persson glatt.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.