Julgransplundring, bio och barnteater. Veckoslutet i Lindesberg är laddat med nöjen och aktiviteter för såväl stora som små barn. Och för vuxna med ett intakt barnasinne.- Vi kanske får besök av tomten också, hintar Gunilla Skottsborg, Linde bergslags församling, som arrangerar en ordentlig julgransplundring på lördagen.
Men redan på fredagen öppnar man helgens begivenheter i Lindesberg med särskild inriktning på våra något yngre invånare. Biografen i Lindesberg har då premiärvisning av nya Bamsefilmen ”Bamse och tjuvstaden”. Någon närmare presentation av denne världens starkaste, men också snällaste, björn behövs kanske inte… Mer info och trailer finns här.
På lördag är det dags för nästa ”klassiska filur” att göra entré, men inte likt Bamse på bioduken, utan i rampljuset på teaterscenen. Det är Boulevardteatern som ger Lilla Spöket Laban i Kulturum på Lindeskolan. Föreställningen riktar sig till barn i åldrarna 3-8 år och börjar kl. 14:00. Mer info finns här.
På lördagen kommer en annan fiktiv, eller verklig, figur att medverka och göra tillvaron lite gladare för barnen. Det snackas nämligen om att självaste jultomten hängt kvar i Lindesberg och gör entré när Linde bergslags församling ställer till med julgransplundring i Lindesbergs församlingshem.
– Ja, det kan faktiskt dyka upp en tomte på lördag, skrattar Gunilla Skottsborg, präst och konfirmandledare.
Julgransplundringen går i traditionellt tecken med bland annat danslekar och musik.
– Det är dock nytt för oss att arrangera en julgransplundring för allmänheten i den här omfattningen. Vi kan ta in cirka 250 personer och vi hoppas naturligtvis att det blir många som kommer också. Vi har blivit lovade många bra jullåtar av Linde Symphonic Band som står för musiken, säger Gunilla Skottsborg. Julgransplundringen startar kl. 14:30.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.