Julgransplundring, bio och barnteater. Veckoslutet i Lindesberg är laddat med nöjen och aktiviteter för såväl stora som små barn. Och för vuxna med ett intakt barnasinne.- Vi kanske får besök av tomten också, hintar Gunilla Skottsborg, Linde bergslags församling, som arrangerar en ordentlig julgransplundring på lördagen.
Men redan på fredagen öppnar man helgens begivenheter i Lindesberg med särskild inriktning på våra något yngre invånare. Biografen i Lindesberg har då premiärvisning av nya Bamsefilmen ”Bamse och tjuvstaden”. Någon närmare presentation av denne världens starkaste, men också snällaste, björn behövs kanske inte… Mer info och trailer finns här.
På lördag är det dags för nästa ”klassiska filur” att göra entré, men inte likt Bamse på bioduken, utan i rampljuset på teaterscenen. Det är Boulevardteatern som ger Lilla Spöket Laban i Kulturum på Lindeskolan. Föreställningen riktar sig till barn i åldrarna 3-8 år och börjar kl. 14:00. Mer info finns här.
På lördagen kommer en annan fiktiv, eller verklig, figur att medverka och göra tillvaron lite gladare för barnen. Det snackas nämligen om att självaste jultomten hängt kvar i Lindesberg och gör entré när Linde bergslags församling ställer till med julgransplundring i Lindesbergs församlingshem.
– Ja, det kan faktiskt dyka upp en tomte på lördag, skrattar Gunilla Skottsborg, präst och konfirmandledare.
Julgransplundringen går i traditionellt tecken med bland annat danslekar och musik.
– Det är dock nytt för oss att arrangera en julgransplundring för allmänheten i den här omfattningen. Vi kan ta in cirka 250 personer och vi hoppas naturligtvis att det blir många som kommer också. Vi har blivit lovade många bra jullåtar av Linde Symphonic Band som står för musiken, säger Gunilla Skottsborg. Julgransplundringen startar kl. 14:30.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.