Julgransplundring, bio och barnteater. Veckoslutet i Lindesberg är laddat med nöjen och aktiviteter för såväl stora som små barn. Och för vuxna med ett intakt barnasinne.- Vi kanske får besök av tomten också, hintar Gunilla Skottsborg, Linde bergslags församling, som arrangerar en ordentlig julgransplundring på lördagen.
Men redan på fredagen öppnar man helgens begivenheter i Lindesberg med särskild inriktning på våra något yngre invånare. Biografen i Lindesberg har då premiärvisning av nya Bamsefilmen ”Bamse och tjuvstaden”. Någon närmare presentation av denne världens starkaste, men också snällaste, björn behövs kanske inte… Mer info och trailer finns här.
På lördag är det dags för nästa ”klassiska filur” att göra entré, men inte likt Bamse på bioduken, utan i rampljuset på teaterscenen. Det är Boulevardteatern som ger Lilla Spöket Laban i Kulturum på Lindeskolan. Föreställningen riktar sig till barn i åldrarna 3-8 år och börjar kl. 14:00. Mer info finns här.
På lördagen kommer en annan fiktiv, eller verklig, figur att medverka och göra tillvaron lite gladare för barnen. Det snackas nämligen om att självaste jultomten hängt kvar i Lindesberg och gör entré när Linde bergslags församling ställer till med julgransplundring i Lindesbergs församlingshem.
– Ja, det kan faktiskt dyka upp en tomte på lördag, skrattar Gunilla Skottsborg, präst och konfirmandledare.
Julgransplundringen går i traditionellt tecken med bland annat danslekar och musik.
– Det är dock nytt för oss att arrangera en julgransplundring för allmänheten i den här omfattningen. Vi kan ta in cirka 250 personer och vi hoppas naturligtvis att det blir många som kommer också. Vi har blivit lovade många bra jullåtar av Linde Symphonic Band som står för musiken, säger Gunilla Skottsborg. Julgransplundringen startar kl. 14:30.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.