Julgransplundring, bio och barnteater. Veckoslutet i Lindesberg är laddat med nöjen och aktiviteter för såväl stora som små barn. Och för vuxna med ett intakt barnasinne.- Vi kanske får besök av tomten också, hintar Gunilla Skottsborg, Linde bergslags församling, som arrangerar en ordentlig julgransplundring på lördagen.
Men redan på fredagen öppnar man helgens begivenheter i Lindesberg med särskild inriktning på våra något yngre invånare. Biografen i Lindesberg har då premiärvisning av nya Bamsefilmen ”Bamse och tjuvstaden”. Någon närmare presentation av denne världens starkaste, men också snällaste, björn behövs kanske inte… Mer info och trailer finns här.
På lördag är det dags för nästa ”klassiska filur” att göra entré, men inte likt Bamse på bioduken, utan i rampljuset på teaterscenen. Det är Boulevardteatern som ger Lilla Spöket Laban i Kulturum på Lindeskolan. Föreställningen riktar sig till barn i åldrarna 3-8 år och börjar kl. 14:00. Mer info finns här.
På lördagen kommer en annan fiktiv, eller verklig, figur att medverka och göra tillvaron lite gladare för barnen. Det snackas nämligen om att självaste jultomten hängt kvar i Lindesberg och gör entré när Linde bergslags församling ställer till med julgransplundring i Lindesbergs församlingshem.
– Ja, det kan faktiskt dyka upp en tomte på lördag, skrattar Gunilla Skottsborg, präst och konfirmandledare.
Julgransplundringen går i traditionellt tecken med bland annat danslekar och musik.
– Det är dock nytt för oss att arrangera en julgransplundring för allmänheten i den här omfattningen. Vi kan ta in cirka 250 personer och vi hoppas naturligtvis att det blir många som kommer också. Vi har blivit lovade många bra jullåtar av Linde Symphonic Band som står för musiken, säger Gunilla Skottsborg. Julgransplundringen startar kl. 14:30.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.