Julgransplundring, bio och barnteater. Veckoslutet i Lindesberg är laddat med nöjen och aktiviteter för såväl stora som små barn. Och för vuxna med ett intakt barnasinne.- Vi kanske får besök av tomten också, hintar Gunilla Skottsborg, Linde bergslags församling, som arrangerar en ordentlig julgransplundring på lördagen.
Men redan på fredagen öppnar man helgens begivenheter i Lindesberg med särskild inriktning på våra något yngre invånare. Biografen i Lindesberg har då premiärvisning av nya Bamsefilmen ”Bamse och tjuvstaden”. Någon närmare presentation av denne världens starkaste, men också snällaste, björn behövs kanske inte… Mer info och trailer finns här.
På lördag är det dags för nästa ”klassiska filur” att göra entré, men inte likt Bamse på bioduken, utan i rampljuset på teaterscenen. Det är Boulevardteatern som ger Lilla Spöket Laban i Kulturum på Lindeskolan. Föreställningen riktar sig till barn i åldrarna 3-8 år och börjar kl. 14:00. Mer info finns här.
På lördagen kommer en annan fiktiv, eller verklig, figur att medverka och göra tillvaron lite gladare för barnen. Det snackas nämligen om att självaste jultomten hängt kvar i Lindesberg och gör entré när Linde bergslags församling ställer till med julgransplundring i Lindesbergs församlingshem.
– Ja, det kan faktiskt dyka upp en tomte på lördag, skrattar Gunilla Skottsborg, präst och konfirmandledare.
Julgransplundringen går i traditionellt tecken med bland annat danslekar och musik.
– Det är dock nytt för oss att arrangera en julgransplundring för allmänheten i den här omfattningen. Vi kan ta in cirka 250 personer och vi hoppas naturligtvis att det blir många som kommer också. Vi har blivit lovade många bra jullåtar av Linde Symphonic Band som står för musiken, säger Gunilla Skottsborg. Julgransplundringen startar kl. 14:30.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.