Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Det bjöds på mycket skratt, grillad korv, spel och ett plötsligt ösregn när SPF Seniorerna i Lindesberg träffades vid Äventyrsgolfen under onsdagen för att mjukstarta upp en ny spännande och fullspäckad säsong efter sommaruppehållet.
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, tisdagspromenaderna och boule, men vi har ju också bowling, bridge och en resa till Andalusien att se fram emot, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Vid minigolfbanan hörs glada röster ljuda från väninnorna Gun Smeds, Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist, som gör upp om vem som är bäst på att putta.
– Det är jättekul, jag har nyligen gått med i SPF och de är otroliga på att hitta på aktiviteter. Att flytta till Lindesberg är det bästa jag har gjort, berättar Manetta Granberg som är relativt nyinflyttad från Mariefred.
– Ja, jag tycker det är jättebra, det är ett sätt att komma ut och promenera på tisdagar och kunna delta i olika aktiviteter, instämmer Inger Norberg.
Gun Smeds gör en fin sving på minigolfbanan. I bakgrunden står vänninorna Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist. Foto: Jennie Einarsson
Efter en timme av svingande och puttande vid minigolfbanan öppnade sig himlen och bjöd på ett riktigt störtregn. Det var dock inget som stoppade medlemmarna av SPF Seniorerna att fortsätta sin träff – lika glada som innan regnet överraskade sällskapet.
Under ett skyddande partytält samlades medlemmarna för att umgås och äta korv, som Eva Ståby och Britt Pettersson grillade på löpande band.
Det pratades en hel del om den kommande säsongen där medlemmarna har en mängds olika aktiviteter att se fram emot.
Regnet fick många att söka skydd vid korvgrillen. Foto: Jennie Einarsson
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, Promenaderna och Boule, men vi har ju också Bowling, Bridge och en resa till Andalusien att se fram emot. Vi har väldigt duktiga kommittéansvariga som håller i de olika aktiviteterna, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Ordförande Arne Andersson tar emot en grillkorv. Jennie Einarsson
Under den omtyckta aktiviteten Naturspanarna får medlemmarna besöka olika intressanta platser. Det kan exempelvis handla om naturreservat, kulturlämningar eller ett ställe där det växer någon speciell växt.
Anita Lundgren som är grundare och ansvarig för Naturspanarna berättar mer om en av dessa träffar som även uppmärksammats i SPFs rikstäckande tidning.
– Senast åkte vi 18 medlemmar upp till Ansättfjällen i norra Jämtland och hade studiecirkeln ”Blomsterfjället Ansätten”. Jag skrev på sociala medier att vi skulle göra ett besök och det spred sig verkligen! Det blev till och med uppmärksammat i SPFs rikstäckande tidning. När vi kom fram till byn Bakvattnet så var det en kvinna där som berättade att en vän till henne från Stockholm ringt och berättat att de skulle få besök från Lindesberg!
Anita Lundgren är grundare av den mycket uppskattade aktiviteten Naturspanarna. Foto: Jennie Einarsson
Anita berättar att hon även bjuder in andra kunniga personer till Naturspanarna. Bland annat har man haft besök av fjärilsexperten Claes Eliasson.
– Han var med och pratade fjärilar en dag. Han är otroligt duktig och en härlig person.
Härnäst bär det av mot Bergslagsleden med start uppe vid Kloten, efter önskemål från medlemmarna berättar Anita.
Vill du veta mer om SPF Seniorerna i Lindesberg så hittar du deras hemsida här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...