Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Det bjöds på mycket skratt, grillad korv, spel och ett plötsligt ösregn när SPF Seniorerna i Lindesberg träffades vid Äventyrsgolfen under onsdagen för att mjukstarta upp en ny spännande och fullspäckad säsong efter sommaruppehållet.
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, tisdagspromenaderna och boule, men vi har ju också bowling, bridge och en resa till Andalusien att se fram emot, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Vid minigolfbanan hörs glada röster ljuda från väninnorna Gun Smeds, Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist, som gör upp om vem som är bäst på att putta.
– Det är jättekul, jag har nyligen gått med i SPF och de är otroliga på att hitta på aktiviteter. Att flytta till Lindesberg är det bästa jag har gjort, berättar Manetta Granberg som är relativt nyinflyttad från Mariefred.
– Ja, jag tycker det är jättebra, det är ett sätt att komma ut och promenera på tisdagar och kunna delta i olika aktiviteter, instämmer Inger Norberg.
Gun Smeds gör en fin sving på minigolfbanan. I bakgrunden står vänninorna Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist. Foto: Jennie Einarsson
Efter en timme av svingande och puttande vid minigolfbanan öppnade sig himlen och bjöd på ett riktigt störtregn. Det var dock inget som stoppade medlemmarna av SPF Seniorerna att fortsätta sin träff – lika glada som innan regnet överraskade sällskapet.
Under ett skyddande partytält samlades medlemmarna för att umgås och äta korv, som Eva Ståby och Britt Pettersson grillade på löpande band.
Det pratades en hel del om den kommande säsongen där medlemmarna har en mängds olika aktiviteter att se fram emot.
Regnet fick många att söka skydd vid korvgrillen. Foto: Jennie Einarsson
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, Promenaderna och Boule, men vi har ju också Bowling, Bridge och en resa till Andalusien att se fram emot. Vi har väldigt duktiga kommittéansvariga som håller i de olika aktiviteterna, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Ordförande Arne Andersson tar emot en grillkorv. Jennie Einarsson
Under den omtyckta aktiviteten Naturspanarna får medlemmarna besöka olika intressanta platser. Det kan exempelvis handla om naturreservat, kulturlämningar eller ett ställe där det växer någon speciell växt.
Anita Lundgren som är grundare och ansvarig för Naturspanarna berättar mer om en av dessa träffar som även uppmärksammats i SPFs rikstäckande tidning.
– Senast åkte vi 18 medlemmar upp till Ansättfjällen i norra Jämtland och hade studiecirkeln ”Blomsterfjället Ansätten”. Jag skrev på sociala medier att vi skulle göra ett besök och det spred sig verkligen! Det blev till och med uppmärksammat i SPFs rikstäckande tidning. När vi kom fram till byn Bakvattnet så var det en kvinna där som berättade att en vän till henne från Stockholm ringt och berättat att de skulle få besök från Lindesberg!
Anita Lundgren är grundare av den mycket uppskattade aktiviteten Naturspanarna. Foto: Jennie Einarsson
Anita berättar att hon även bjuder in andra kunniga personer till Naturspanarna. Bland annat har man haft besök av fjärilsexperten Claes Eliasson.
– Han var med och pratade fjärilar en dag. Han är otroligt duktig och en härlig person.
Härnäst bär det av mot Bergslagsleden med start uppe vid Kloten, efter önskemål från medlemmarna berättar Anita.
Vill du veta mer om SPF Seniorerna i Lindesberg så hittar du deras hemsida här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Storåskolans Nicola Hedlund fick årets pris av Barn- och utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Bildspecial: Studentbalen 2026
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen ...
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.