Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Det bjöds på mycket skratt, grillad korv, spel och ett plötsligt ösregn när SPF Seniorerna i Lindesberg träffades vid Äventyrsgolfen under onsdagen för att mjukstarta upp en ny spännande och fullspäckad säsong efter sommaruppehållet.
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, tisdagspromenaderna och boule, men vi har ju också bowling, bridge och en resa till Andalusien att se fram emot, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Vid minigolfbanan hörs glada röster ljuda från väninnorna Gun Smeds, Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist, som gör upp om vem som är bäst på att putta.
– Det är jättekul, jag har nyligen gått med i SPF och de är otroliga på att hitta på aktiviteter. Att flytta till Lindesberg är det bästa jag har gjort, berättar Manetta Granberg som är relativt nyinflyttad från Mariefred.
– Ja, jag tycker det är jättebra, det är ett sätt att komma ut och promenera på tisdagar och kunna delta i olika aktiviteter, instämmer Inger Norberg.
Gun Smeds gör en fin sving på minigolfbanan. I bakgrunden står vänninorna Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist. Foto: Jennie Einarsson
Efter en timme av svingande och puttande vid minigolfbanan öppnade sig himlen och bjöd på ett riktigt störtregn. Det var dock inget som stoppade medlemmarna av SPF Seniorerna att fortsätta sin träff – lika glada som innan regnet överraskade sällskapet.
Under ett skyddande partytält samlades medlemmarna för att umgås och äta korv, som Eva Ståby och Britt Pettersson grillade på löpande band.
Det pratades en hel del om den kommande säsongen där medlemmarna har en mängds olika aktiviteter att se fram emot.
Regnet fick många att söka skydd vid korvgrillen. Foto: Jennie Einarsson
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, Promenaderna och Boule, men vi har ju också Bowling, Bridge och en resa till Andalusien att se fram emot. Vi har väldigt duktiga kommittéansvariga som håller i de olika aktiviteterna, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Ordförande Arne Andersson tar emot en grillkorv. Jennie Einarsson
Under den omtyckta aktiviteten Naturspanarna får medlemmarna besöka olika intressanta platser. Det kan exempelvis handla om naturreservat, kulturlämningar eller ett ställe där det växer någon speciell växt.
Anita Lundgren som är grundare och ansvarig för Naturspanarna berättar mer om en av dessa träffar som även uppmärksammats i SPFs rikstäckande tidning.
– Senast åkte vi 18 medlemmar upp till Ansättfjällen i norra Jämtland och hade studiecirkeln ”Blomsterfjället Ansätten”. Jag skrev på sociala medier att vi skulle göra ett besök och det spred sig verkligen! Det blev till och med uppmärksammat i SPFs rikstäckande tidning. När vi kom fram till byn Bakvattnet så var det en kvinna där som berättade att en vän till henne från Stockholm ringt och berättat att de skulle få besök från Lindesberg!
Anita Lundgren är grundare av den mycket uppskattade aktiviteten Naturspanarna. Foto: Jennie Einarsson
Anita berättar att hon även bjuder in andra kunniga personer till Naturspanarna. Bland annat har man haft besök av fjärilsexperten Claes Eliasson.
– Han var med och pratade fjärilar en dag. Han är otroligt duktig och en härlig person.
Härnäst bär det av mot Bergslagsleden med start uppe vid Kloten, efter önskemål från medlemmarna berättar Anita.
Vill du veta mer om SPF Seniorerna i Lindesberg så hittar du deras hemsida här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.