Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Det bjöds på mycket skratt, grillad korv, spel och ett plötsligt ösregn när SPF Seniorerna i Lindesberg träffades vid Äventyrsgolfen under onsdagen för att mjukstarta upp en ny spännande och fullspäckad säsong efter sommaruppehållet.
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, tisdagspromenaderna och boule, men vi har ju också bowling, bridge och en resa till Andalusien att se fram emot, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Vid minigolfbanan hörs glada röster ljuda från väninnorna Gun Smeds, Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist, som gör upp om vem som är bäst på att putta.
– Det är jättekul, jag har nyligen gått med i SPF och de är otroliga på att hitta på aktiviteter. Att flytta till Lindesberg är det bästa jag har gjort, berättar Manetta Granberg som är relativt nyinflyttad från Mariefred.
– Ja, jag tycker det är jättebra, det är ett sätt att komma ut och promenera på tisdagar och kunna delta i olika aktiviteter, instämmer Inger Norberg.
Gun Smeds gör en fin sving på minigolfbanan. I bakgrunden står vänninorna Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist. Foto: Jennie Einarsson
Efter en timme av svingande och puttande vid minigolfbanan öppnade sig himlen och bjöd på ett riktigt störtregn. Det var dock inget som stoppade medlemmarna av SPF Seniorerna att fortsätta sin träff – lika glada som innan regnet överraskade sällskapet.
Under ett skyddande partytält samlades medlemmarna för att umgås och äta korv, som Eva Ståby och Britt Pettersson grillade på löpande band.
Det pratades en hel del om den kommande säsongen där medlemmarna har en mängds olika aktiviteter att se fram emot.
Regnet fick många att söka skydd vid korvgrillen. Foto: Jennie Einarsson
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, Promenaderna och Boule, men vi har ju också Bowling, Bridge och en resa till Andalusien att se fram emot. Vi har väldigt duktiga kommittéansvariga som håller i de olika aktiviteterna, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Ordförande Arne Andersson tar emot en grillkorv. Jennie Einarsson
Under den omtyckta aktiviteten Naturspanarna får medlemmarna besöka olika intressanta platser. Det kan exempelvis handla om naturreservat, kulturlämningar eller ett ställe där det växer någon speciell växt.
Anita Lundgren som är grundare och ansvarig för Naturspanarna berättar mer om en av dessa träffar som även uppmärksammats i SPFs rikstäckande tidning.
– Senast åkte vi 18 medlemmar upp till Ansättfjällen i norra Jämtland och hade studiecirkeln ”Blomsterfjället Ansätten”. Jag skrev på sociala medier att vi skulle göra ett besök och det spred sig verkligen! Det blev till och med uppmärksammat i SPFs rikstäckande tidning. När vi kom fram till byn Bakvattnet så var det en kvinna där som berättade att en vän till henne från Stockholm ringt och berättat att de skulle få besök från Lindesberg!
Anita Lundgren är grundare av den mycket uppskattade aktiviteten Naturspanarna. Foto: Jennie Einarsson
Anita berättar att hon även bjuder in andra kunniga personer till Naturspanarna. Bland annat har man haft besök av fjärilsexperten Claes Eliasson.
– Han var med och pratade fjärilar en dag. Han är otroligt duktig och en härlig person.
Härnäst bär det av mot Bergslagsleden med start uppe vid Kloten, efter önskemål från medlemmarna berättar Anita.
Vill du veta mer om SPF Seniorerna i Lindesberg så hittar du deras hemsida här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Bilist hamnade i villaträdgård
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att ...
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
16 februari 2026 klockan 15:47 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina m...
FotoFredag: Fågelmix
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora ...