Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Åke Lovén och Leif Andersson och tar skydd från regnet.
Foto: Jennie Einarsson
Britt Pettersson och Eva Ståby hälsade glatt folk välkomna med grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
Gun Smeds kämpar mot de ihärdiga kastvindarna som busvädret förde med sig. Foto: Jennie Einarsson
Mycket glädje trots kalldusch när seniorerna hade kickoff
Det bjöds på mycket skratt, grillad korv, spel och ett plötsligt ösregn när SPF Seniorerna i Lindesberg träffades vid Äventyrsgolfen under onsdagen för att mjukstarta upp en ny spännande och fullspäckad säsong efter sommaruppehållet.
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, tisdagspromenaderna och boule, men vi har ju också bowling, bridge och en resa till Andalusien att se fram emot, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Vid minigolfbanan hörs glada röster ljuda från väninnorna Gun Smeds, Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist, som gör upp om vem som är bäst på att putta.
– Det är jättekul, jag har nyligen gått med i SPF och de är otroliga på att hitta på aktiviteter. Att flytta till Lindesberg är det bästa jag har gjort, berättar Manetta Granberg som är relativt nyinflyttad från Mariefred.
– Ja, jag tycker det är jättebra, det är ett sätt att komma ut och promenera på tisdagar och kunna delta i olika aktiviteter, instämmer Inger Norberg.
Gun Smeds gör en fin sving på minigolfbanan. I bakgrunden står vänninorna Manetta Granberg, Inger Norberg och Inger Fernqvist. Foto: Jennie Einarsson
Efter en timme av svingande och puttande vid minigolfbanan öppnade sig himlen och bjöd på ett riktigt störtregn. Det var dock inget som stoppade medlemmarna av SPF Seniorerna att fortsätta sin träff – lika glada som innan regnet överraskade sällskapet.
Under ett skyddande partytält samlades medlemmarna för att umgås och äta korv, som Eva Ståby och Britt Pettersson grillade på löpande band.
Det pratades en hel del om den kommande säsongen där medlemmarna har en mängds olika aktiviteter att se fram emot.
Regnet fick många att söka skydd vid korvgrillen. Foto: Jennie Einarsson
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, Promenaderna och Boule, men vi har ju också Bowling, Bridge och en resa till Andalusien att se fram emot. Vi har väldigt duktiga kommittéansvariga som håller i de olika aktiviteterna, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Ordförande Arne Andersson tar emot en grillkorv. Jennie Einarsson
Under den omtyckta aktiviteten Naturspanarna får medlemmarna besöka olika intressanta platser. Det kan exempelvis handla om naturreservat, kulturlämningar eller ett ställe där det växer någon speciell växt.
Anita Lundgren som är grundare och ansvarig för Naturspanarna berättar mer om en av dessa träffar som även uppmärksammats i SPFs rikstäckande tidning.
– Senast åkte vi 18 medlemmar upp till Ansättfjällen i norra Jämtland och hade studiecirkeln ”Blomsterfjället Ansätten”. Jag skrev på sociala medier att vi skulle göra ett besök och det spred sig verkligen! Det blev till och med uppmärksammat i SPFs rikstäckande tidning. När vi kom fram till byn Bakvattnet så var det en kvinna där som berättade att en vän till henne från Stockholm ringt och berättat att de skulle få besök från Lindesberg!
Anita Lundgren är grundare av den mycket uppskattade aktiviteten Naturspanarna. Foto: Jennie Einarsson
Anita berättar att hon även bjuder in andra kunniga personer till Naturspanarna. Bland annat har man haft besök av fjärilsexperten Claes Eliasson.
– Han var med och pratade fjärilar en dag. Han är otroligt duktig och en härlig person.
Härnäst bär det av mot Bergslagsleden med start uppe vid Kloten, efter önskemål från medlemmarna berättar Anita.
Vill du veta mer om SPF Seniorerna i Lindesberg så hittar du deras hemsida här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.