Två fall av den mycket smittsamma och obehagliga hästsjukdomen EHV-1 har konstaterats i ett privatstall i Lindesberg.
– De två insjuknade hästarna blev så sjuka att de tyvärr var tvungna att avlivas, berättar veterinär Johan Wallin.
EHV-1 är ett herpesvirus som är luftburet och mycket smittsamt, och eftersom det är ett virus finns inget botemedel.
Sjukdomen kan arta sig väldigt olika, allt i från lite snuva till den allvarligaste formen som sätter sig på nervsystemet och kan orsaka förlamningar.
-Tyvärr kan den också orsaka abort bland dräktiga ston, berättar Johan Wallin på Distrikstveterinärerna.
– Sjukdomen är anmälningspliktig i de fall den blir allvarligare än förkylningssymptom, om hästen blir ostadig eller om den kastar, dvs får en virusabort.
Hästar kan naturligtvis tillfriskna från EHV-1, men om de blir så sjuka att de lägger sig ner, att man börjar misstänka förlamning, så försämras tyvärr prognosen, fortsätter han.
– Tack och lov är den neurolgiska formen väldigt ovanlig, men dessvärre var det den som just dessa två hästar råkade ut för, avslutar Johan Wallin.
På SVA kan man läsa mer om EHV-1.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.