IFK Lindesberg kämpade bra under den första halvleken mot Skyllberg och såg även ut att kunna jämna ut ställningen inför den andra halvan. Många psykiska mål släpptes in och istället fick hemmalaget ta emot sin sjätte raka förlust. Foto: Timmy Lundegård
Mycket tung förlust för IFK Lindesberg
Det är tungt hos IFK Lindesberg. Under torsdagskvällen kom den sjätte raka förlusten för den unga truppen som ännu är rejält drabbat av skador och sjukdomar. Hemmalaget såg stridsvilliga ut inför den andra halvleken men visade inte alls samma motivation som vid den tidigare upphämtningen mot Örebro. Med flera raka förluster mot seriens tuffaste gäng så blir det allt svårare att kämpa sig tillbaka.
IFK Lindesberg genomgår en tuff period inom Division 5. Den unga truppen, med en snittålder runt 17 år, har under de senaste matcherna fått blanda ett skadedrabbat lag med favorittippade motståndare på planen till seriematcherna.
De senaste matcherna har i princip enbart bestått av topptippade lag i motståndarbåset, vilket har lett till tunga förluster. Med slutsiffror som 4-0 mot tabellettan Laxå på bortaplan och 8-2 borta mot Örebro Söder, så är det nog tungt för en ung trupp som måste leverera när de skadade kamraterna inte kan delta.
Ett liknande resultat kom även under torsdagskvällen. Det normalt sett, hemmastarka, IFK Lindesberg var inte sig likt och tappade rejält till tabellens målskillnad.
IFK Lindesberg hade speltempot och viljan med sig i den första halvleken. Foto: Timmy Lundegård
Nykomlingarna Skyllbergs IK gästade Fritidsbyn där gästerna var snabbast till ett målgörande. Trots ett underläge så var inte hemmalaget helt borta, där truppen lyckades att få upp bollen mot mållägen. Den omöjliga uppgiften låg istället i att få in bollen i straffområdet.
Skyllberg hade större marginaler på sin sida och hade utökat till 0-3 efter matchens första halvtimme. Bara minuter innan halvtidsvila så kunde hemmalaget spräcka nollan efter ett välförtjänt och tungt arbete, där man även var nära att utöka sin reducering genom en straff.
IFK Lindesberg ljusnade till inför den andra halvleken där speltempot hade skruvats upp. Efter åtta minuter under den andra halvan så lyckades gästerna att ta sig igenom hemmatruppen med 1-4, därefter gick det bara utför.
Bortalaget drog på sig en skada under matchen efter en krock mellan två spelare. Spelaren fick efter en längre väntan lämna matchen för ansiktsskada efter händelsen. Foto: Timmy Lundegård
Hemmatruppen fick några chanser under matchens andra halva men det var även tunga huvuden från IFK Lindesberg, som fick svårt att hitta motivation i det sista arbetet. Fem mål släpptes in under matchens andra halvlek vilket gör slutsiffrorna till 1-8, säsongens största förlust.
– Jag har aldrig släppt in 16 mål på två matcher. Det är en ny erfarenhet, kommenterar IFK Lindesbergs tränare Niklas Christensson direkt efter matchen.
– Jag tycker att vi har situationer där vi är bra men kanske inte får utdelning. Killarna gör bra saker men vi har inte marginalerna med oss och därifrån får man psykologiska mål mot sig där det blir tungt att komma igen. Därefter rinner det bara iväg med enkla mål. Någonstans så får man vad man förtjänar över tid samtidigt som man inte kan säga så mycket när man släpper in sexton mål på två matcher, då vinner man inga fotbollsmatcher.
Resultat IFK Lindesberg-Skyllbergs IK
Slutresultat: 1-8 (1-3) Publik: Ca. 75 personer
Mål:
1-3 Ayoub Bahzad Mahmoud (40’)
Nästa match: Måndagen 17:e juni vs Hovsta IF i Fritidsbyn med avspark kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...