IFK Lindesberg kämpade bra under den första halvleken mot Skyllberg och såg även ut att kunna jämna ut ställningen inför den andra halvan. Många psykiska mål släpptes in och istället fick hemmalaget ta emot sin sjätte raka förlust. Foto: Timmy Lundegård
Mycket tung förlust för IFK Lindesberg
Det är tungt hos IFK Lindesberg. Under torsdagskvällen kom den sjätte raka förlusten för den unga truppen som ännu är rejält drabbat av skador och sjukdomar. Hemmalaget såg stridsvilliga ut inför den andra halvleken men visade inte alls samma motivation som vid den tidigare upphämtningen mot Örebro. Med flera raka förluster mot seriens tuffaste gäng så blir det allt svårare att kämpa sig tillbaka.
IFK Lindesberg genomgår en tuff period inom Division 5. Den unga truppen, med en snittålder runt 17 år, har under de senaste matcherna fått blanda ett skadedrabbat lag med favorittippade motståndare på planen till seriematcherna.
De senaste matcherna har i princip enbart bestått av topptippade lag i motståndarbåset, vilket har lett till tunga förluster. Med slutsiffror som 4-0 mot tabellettan Laxå på bortaplan och 8-2 borta mot Örebro Söder, så är det nog tungt för en ung trupp som måste leverera när de skadade kamraterna inte kan delta.
Ett liknande resultat kom även under torsdagskvällen. Det normalt sett, hemmastarka, IFK Lindesberg var inte sig likt och tappade rejält till tabellens målskillnad.
IFK Lindesberg hade speltempot och viljan med sig i den första halvleken. Foto: Timmy Lundegård
Nykomlingarna Skyllbergs IK gästade Fritidsbyn där gästerna var snabbast till ett målgörande. Trots ett underläge så var inte hemmalaget helt borta, där truppen lyckades att få upp bollen mot mållägen. Den omöjliga uppgiften låg istället i att få in bollen i straffområdet.
Skyllberg hade större marginaler på sin sida och hade utökat till 0-3 efter matchens första halvtimme. Bara minuter innan halvtidsvila så kunde hemmalaget spräcka nollan efter ett välförtjänt och tungt arbete, där man även var nära att utöka sin reducering genom en straff.
IFK Lindesberg ljusnade till inför den andra halvleken där speltempot hade skruvats upp. Efter åtta minuter under den andra halvan så lyckades gästerna att ta sig igenom hemmatruppen med 1-4, därefter gick det bara utför.
Bortalaget drog på sig en skada under matchen efter en krock mellan två spelare. Spelaren fick efter en längre väntan lämna matchen för ansiktsskada efter händelsen. Foto: Timmy Lundegård
Hemmatruppen fick några chanser under matchens andra halva men det var även tunga huvuden från IFK Lindesberg, som fick svårt att hitta motivation i det sista arbetet. Fem mål släpptes in under matchens andra halvlek vilket gör slutsiffrorna till 1-8, säsongens största förlust.
– Jag har aldrig släppt in 16 mål på två matcher. Det är en ny erfarenhet, kommenterar IFK Lindesbergs tränare Niklas Christensson direkt efter matchen.
– Jag tycker att vi har situationer där vi är bra men kanske inte får utdelning. Killarna gör bra saker men vi har inte marginalerna med oss och därifrån får man psykologiska mål mot sig där det blir tungt att komma igen. Därefter rinner det bara iväg med enkla mål. Någonstans så får man vad man förtjänar över tid samtidigt som man inte kan säga så mycket när man släpper in sexton mål på två matcher, då vinner man inga fotbollsmatcher.
Resultat IFK Lindesberg-Skyllbergs IK
Slutresultat: 1-8 (1-3) Publik: Ca. 75 personer
Mål:
1-3 Ayoub Bahzad Mahmoud (40’)
Nästa match: Måndagen 17:e juni vs Hovsta IF i Fritidsbyn med avspark kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...