Några tankar kring avverkningen i Fågelsången i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Samhällsbyggnad Bergslagen beslutade att göra ett rejält ingrepp i Fågelsången genom att fälla ett antal träd. Det är i sig inget konstigt utan ett naturligt steg med tanke på bl a almsjuka och döda träd i området. Det som däremot kan ifrågasättas är hur det gjorts och frånvaron av kommunikation med oss som bor i Fågelsångens absoluta närhet.
Foto: Fredrik Norman
Vi kan bara med förskräckelse inse att vår närmiljö, södra sidan av Fågelsången, har påverkats så vi kommer att ha bråte från avverkningen i vårt blickfång många år framöver. Frågan är varför det som avverkas där måste läggas ytterst i södra kanten av Fågelsången.
Enligt Arne Tschentscher är Fågelsången en skog. Ja, men då kan väl all bråten som ligger i kanten av ”skogen” placeras inne i Fågelsången där det ändå är ett enda virrvarr av träd liggande som ett plockepinn.
Fågelsången är ett grönområde i stadens centrala del, som invånarna helst inte skall använda sig av så mycket, enligt Arne Tschentscher och Samhällsbyggnad, för det är inte utan risk att gå där.
Foto: Fredrik Norman
Man förstår att det kan vara farligt när man ser den ”fälla” som finns vid en av stigarna på sydöstra sidan. En grov björkgren har slitits av från en björk som fälldes och hänger nu i ett träd intill precis över den stig som går där. När faller den?
Samhällsbyggnad Bergslagen och Arne Tschentscher har naturligtvis, när de beslutar och talar om Fågelsången, ett avstånd till det som skall ske och hur resultatet blir utifrån deras beslut. Det är vi som bor intill Fågelsången som drabbas av avverkningens negativa följder.
Tänk om en kontakt tagits, och det kunnat bli ett resonemang om hur det kan göras på ett sätt som också vi boende kunde känna oss nöjda med. Det skulle ha visat intresse för närboende och att vilja nå ett bra resultat. Vore inte det naturligt att ha en sån kontakt?
Det märkliga, som jag förstår, är att det vid sammanträdet, när beslutet togs, kommenterades om att det kan bli kritik av avverkningen. Följdfrågan blir då, om man var klar på detta i förväg, varför togs ingen kontakt, för att undvika kritiken?
Det vore intressant om vi tillsammans kan göra en besiktning av det som gjorts. Samhällsbyggnad Bergslagen, Länsstyrelsen, eftersom ni hänvisar till dem i den här frågan när man talar med er och vi närboende. Ni är välkomna, vi kanske till och med bjuder på en kopp kaffe!
Slutligen en inbjudan till alla Lindesbergare att bese stadens fulaste grönområde!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...