Några tankar kring avverkningen i Fågelsången i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Samhällsbyggnad Bergslagen beslutade att göra ett rejält ingrepp i Fågelsången genom att fälla ett antal träd. Det är i sig inget konstigt utan ett naturligt steg med tanke på bl a almsjuka och döda träd i området. Det som däremot kan ifrågasättas är hur det gjorts och frånvaron av kommunikation med oss som bor i Fågelsångens absoluta närhet.
Foto: Fredrik Norman
Vi kan bara med förskräckelse inse att vår närmiljö, södra sidan av Fågelsången, har påverkats så vi kommer att ha bråte från avverkningen i vårt blickfång många år framöver. Frågan är varför det som avverkas där måste läggas ytterst i södra kanten av Fågelsången.
Enligt Arne Tschentscher är Fågelsången en skog. Ja, men då kan väl all bråten som ligger i kanten av ”skogen” placeras inne i Fågelsången där det ändå är ett enda virrvarr av träd liggande som ett plockepinn.
Fågelsången är ett grönområde i stadens centrala del, som invånarna helst inte skall använda sig av så mycket, enligt Arne Tschentscher och Samhällsbyggnad, för det är inte utan risk att gå där.
Foto: Fredrik Norman
Man förstår att det kan vara farligt när man ser den ”fälla” som finns vid en av stigarna på sydöstra sidan. En grov björkgren har slitits av från en björk som fälldes och hänger nu i ett träd intill precis över den stig som går där. När faller den?
Samhällsbyggnad Bergslagen och Arne Tschentscher har naturligtvis, när de beslutar och talar om Fågelsången, ett avstånd till det som skall ske och hur resultatet blir utifrån deras beslut. Det är vi som bor intill Fågelsången som drabbas av avverkningens negativa följder.
Tänk om en kontakt tagits, och det kunnat bli ett resonemang om hur det kan göras på ett sätt som också vi boende kunde känna oss nöjda med. Det skulle ha visat intresse för närboende och att vilja nå ett bra resultat. Vore inte det naturligt att ha en sån kontakt?
Det märkliga, som jag förstår, är att det vid sammanträdet, när beslutet togs, kommenterades om att det kan bli kritik av avverkningen. Följdfrågan blir då, om man var klar på detta i förväg, varför togs ingen kontakt, för att undvika kritiken?
Det vore intressant om vi tillsammans kan göra en besiktning av det som gjorts. Samhällsbyggnad Bergslagen, Länsstyrelsen, eftersom ni hänvisar till dem i den här frågan när man talar med er och vi närboende. Ni är välkomna, vi kanske till och med bjuder på en kopp kaffe!
Slutligen en inbjudan till alla Lindesbergare att bese stadens fulaste grönområde!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.