Några tankar kring avverkningen i Fågelsången i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Samhällsbyggnad Bergslagen beslutade att göra ett rejält ingrepp i Fågelsången genom att fälla ett antal träd. Det är i sig inget konstigt utan ett naturligt steg med tanke på bl a almsjuka och döda träd i området. Det som däremot kan ifrågasättas är hur det gjorts och frånvaron av kommunikation med oss som bor i Fågelsångens absoluta närhet.
Foto: Fredrik Norman
Vi kan bara med förskräckelse inse att vår närmiljö, södra sidan av Fågelsången, har påverkats så vi kommer att ha bråte från avverkningen i vårt blickfång många år framöver. Frågan är varför det som avverkas där måste läggas ytterst i södra kanten av Fågelsången.
Enligt Arne Tschentscher är Fågelsången en skog. Ja, men då kan väl all bråten som ligger i kanten av ”skogen” placeras inne i Fågelsången där det ändå är ett enda virrvarr av träd liggande som ett plockepinn.
Fågelsången är ett grönområde i stadens centrala del, som invånarna helst inte skall använda sig av så mycket, enligt Arne Tschentscher och Samhällsbyggnad, för det är inte utan risk att gå där.
Foto: Fredrik Norman
Man förstår att det kan vara farligt när man ser den ”fälla” som finns vid en av stigarna på sydöstra sidan. En grov björkgren har slitits av från en björk som fälldes och hänger nu i ett träd intill precis över den stig som går där. När faller den?
Samhällsbyggnad Bergslagen och Arne Tschentscher har naturligtvis, när de beslutar och talar om Fågelsången, ett avstånd till det som skall ske och hur resultatet blir utifrån deras beslut. Det är vi som bor intill Fågelsången som drabbas av avverkningens negativa följder.
Tänk om en kontakt tagits, och det kunnat bli ett resonemang om hur det kan göras på ett sätt som också vi boende kunde känna oss nöjda med. Det skulle ha visat intresse för närboende och att vilja nå ett bra resultat. Vore inte det naturligt att ha en sån kontakt?
Det märkliga, som jag förstår, är att det vid sammanträdet, när beslutet togs, kommenterades om att det kan bli kritik av avverkningen. Följdfrågan blir då, om man var klar på detta i förväg, varför togs ingen kontakt, för att undvika kritiken?
Det vore intressant om vi tillsammans kan göra en besiktning av det som gjorts. Samhällsbyggnad Bergslagen, Länsstyrelsen, eftersom ni hänvisar till dem i den här frågan när man talar med er och vi närboende. Ni är välkomna, vi kanske till och med bjuder på en kopp kaffe!
Slutligen en inbjudan till alla Lindesbergare att bese stadens fulaste grönområde!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...