Några tankar kring avverkningen i Fågelsången i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Samhällsbyggnad Bergslagen beslutade att göra ett rejält ingrepp i Fågelsången genom att fälla ett antal träd. Det är i sig inget konstigt utan ett naturligt steg med tanke på bl a almsjuka och döda träd i området. Det som däremot kan ifrågasättas är hur det gjorts och frånvaron av kommunikation med oss som bor i Fågelsångens absoluta närhet.
Foto: Fredrik Norman
Vi kan bara med förskräckelse inse att vår närmiljö, södra sidan av Fågelsången, har påverkats så vi kommer att ha bråte från avverkningen i vårt blickfång många år framöver. Frågan är varför det som avverkas där måste läggas ytterst i södra kanten av Fågelsången.
Enligt Arne Tschentscher är Fågelsången en skog. Ja, men då kan väl all bråten som ligger i kanten av ”skogen” placeras inne i Fågelsången där det ändå är ett enda virrvarr av träd liggande som ett plockepinn.
Fågelsången är ett grönområde i stadens centrala del, som invånarna helst inte skall använda sig av så mycket, enligt Arne Tschentscher och Samhällsbyggnad, för det är inte utan risk att gå där.
Foto: Fredrik Norman
Man förstår att det kan vara farligt när man ser den ”fälla” som finns vid en av stigarna på sydöstra sidan. En grov björkgren har slitits av från en björk som fälldes och hänger nu i ett träd intill precis över den stig som går där. När faller den?
Samhällsbyggnad Bergslagen och Arne Tschentscher har naturligtvis, när de beslutar och talar om Fågelsången, ett avstånd till det som skall ske och hur resultatet blir utifrån deras beslut. Det är vi som bor intill Fågelsången som drabbas av avverkningens negativa följder.
Tänk om en kontakt tagits, och det kunnat bli ett resonemang om hur det kan göras på ett sätt som också vi boende kunde känna oss nöjda med. Det skulle ha visat intresse för närboende och att vilja nå ett bra resultat. Vore inte det naturligt att ha en sån kontakt?
Det märkliga, som jag förstår, är att det vid sammanträdet, när beslutet togs, kommenterades om att det kan bli kritik av avverkningen. Följdfrågan blir då, om man var klar på detta i förväg, varför togs ingen kontakt, för att undvika kritiken?
Det vore intressant om vi tillsammans kan göra en besiktning av det som gjorts. Samhällsbyggnad Bergslagen, Länsstyrelsen, eftersom ni hänvisar till dem i den här frågan när man talar med er och vi närboende. Ni är välkomna, vi kanske till och med bjuder på en kopp kaffe!
Slutligen en inbjudan till alla Lindesbergare att bese stadens fulaste grönområde!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...