Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

När brister jag i mitt föräldraansvar mitt i en pandemi?

INSÄNDARE/DEBATT: Är det när jag skickar mitt barn i detta fall med astma (som enligt mig är en riskgrupp men enligt Folkhälsomyndigheten inte är det) till skolan där den riskerar att smittas av Covid-19 eller är det när jag bryter mot skolplikten och håller mitt barn hemma för att skydda barnets hälsa mitt i en Pandemi?

Jag har sett samtliga av mina 3 barn kippa efter andan när de lagts in på sjukhus p.g.a. förkylningsastma till följd av en simpel förkylning, jag har sett dem få inhalation efter inhalation utan förbättring och jag har tackat gud varje gång de tillfrisknat och vi har fått åka hem.

Med mina barns redan nedsatta lungkapacitet bävar jag för om dem skulle smittas av Covid-19. Jag är säker på att de skulle behöva intensivvård om de ens skulle överleva. Vad är jag då för förälder om jag med den vetskapen och dessa erfarenheter mot min magkänsla motvilligt går med på att skicka mina barn till skolan efter påtryckning av klassföreståndare och rektor?

Enligt Skolinspektionen:
Föräldrabalken kapitel 6 paragraf 1 & 2

Garantansvaret & Föräldrabalken är så kallade skyldighetslag/paragrafer och väger tyngre än rätten till utbildning som är en rättighetslag.

Alltså har vi föräldrar ett föräldraansvar över våra barns hälsa i förstahand och har rätt att hålla dem hemma under en Pandemi.

Att skicka ett barn till skolan under en Pandemi och riskera barnets hälsa är att bryta mot föräldraansvaret och förenat med det i sig en orosanmälan till socialtjänsten.

Ändå jobbar Rektorer och klassföreståndare febrilt för att kalla tillbaka alla dessa barn som hålls hemma, deras starkaste argument är att det råder skolplikt och att om barnen inte kommer tillbaka kan en orosanmälan göras till socialtjänsten.

Men tar ni klassföreståndare och rektorer ansvar för att inte barnen smittas i skolan och blir sjuka, och i värsta fall dör?

Kan vi få ett påskrivet avtal på det? Att ni garanterar våra barns säkerhet?

Hur kan ni vifta bort oss föräldrars oro? Hur kan ni ta så lätt på läget vi befinner oss i?

Senast Sverige befann sig i pandemi är över hundra år sedan, ingen av oss idag levande kan förutspå Covid-19.

Ingen kan garantera eller lova något, Facit har vi först om något eller t.o.m några år.

Vi uppmanas dagligen att följa folkhälsomyndighetens rekommendationer, man uppmanas jobba och plugga hemma… Gymnasieskolor stänger och undervisas på distans, vissa skolor och klasser har distansundervisning t.o.m skolor inom samma kommun. Hur kan vi skilja på folk och folk?

VARFÖR SKA VÅRA YNGRE BARN RISKERAS?

I Sthlm är det helt ok att hålla barn hemma om man är så kallad ”Orolig” vad är skillnaden här och där? Vi står väl under samma lagar?

Det är helt omöjligt för Skolor att hålla folkhälsomyndighetens restriktioner, hur ska en klassföreståndare hålla reda på 22 elever vardera, som äter i en matsal med ruljans på ca snitt 132 elever?

Matserveringar hotas att få stänga om gäster sitter för tätt, i skolan sitter elever två och två vid en och samma bänk för grupparbeten.

Hur ser det ut i korridorer och skolgårdar?

Vart är Utbildningsförvaltningen? Vart är barn & Ungdomsförvaltningen, Rektorer och Politiker? Varför utsätter ni våra barns hälsa för fara, varför får vissa föräldrar på andra skolor befogenhet att skydda sina barn fullt ut och inte alla och varför möts vi oroliga ansvarstagande föräldrar av hot om orosanmälan med hänvisning till skolplikten? Eller i värsta fall ett brett hånskratt?

Vi Föräldrar ber om att få skydda våra barn, genom att hemundervisa och tar på oss ansvaret att hålla lagen om Läroplikt, som i sig inte är knuten till en plats (vill säga skolan.)

KLURIG MATEMATIK

Lisa & Olle är syskon, de går i skolan.
De är smittade av Covid-19 precis som sin mamma som jobbar inom äldreomsorgen, men vet inte om det ännu och visar än så länge inga symptom.

I Lisas klass är de 22, i Olles klass är de 24. På skolan går 132 barn från åk 1-6 . Hur många blir smittade och eller tar med sig smittan vidare och hem????

Ni som i tidigt stadie sade att Covid-19 är ”snällt mot barn” att den skonar barn, vad säger ni nu när barn och unga blivit sjuka och t.o.m dött (om ännu inte i Sverige) ?

Regeringen riskerar barnens hälsa för ekonomin, bara för att skolorna måste fortsätta vara öppna för så pass små barn som behöver tillsyn så att föräldrar kan fortsätta arbeta och driva runt ekonomin.
Regeringen och ni alla ansvariga på detta skepp borde orosanmälas. Ni är omdömeslösa.

Jag är inte ensam och jag talar för många fler föräldrar som är oroliga och som inte tänker låta er utsätta våra barns hälsa för onödig risk.

Vi kräver er Politiker, Rektorer och ansvarigas engagemang och stöttning NU, våra barn ska varken bli de förta och eller de sista, dem ska inte ens ha en plats i Covid-19´s statistik.

Vakna NU! TA ANSVAR!

Jag förväntar mig handling och ett svar.

Publicerad 27 april 2020 klockan 08:56

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.

15 oktober 2026 klockan 11:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Skärmbild

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.

14 oktober 2026 klockan 10:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Rotarys president Marie Selander tillsammans med Staffan Blixt. Foto: Camilla Lagerman

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.

12 oktober 2026 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Under en presskonferens på måndagen presenterades det nya styret för Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.

12 oktober 2026 klockan 15:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.

9 oktober 2026 klockan 13:08 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara ...

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Willhelm Sundman (L). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.

6 oktober 2026 klockan 13:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-10-15 11:15