Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

När brister jag i mitt föräldraansvar mitt i en pandemi?

INSÄNDARE/DEBATT: Är det när jag skickar mitt barn i detta fall med astma (som enligt mig är en riskgrupp men enligt Folkhälsomyndigheten inte är det) till skolan där den riskerar att smittas av Covid-19 eller är det när jag bryter mot skolplikten och håller mitt barn hemma för att skydda barnets hälsa mitt i en Pandemi?

Jag har sett samtliga av mina 3 barn kippa efter andan när de lagts in på sjukhus p.g.a. förkylningsastma till följd av en simpel förkylning, jag har sett dem få inhalation efter inhalation utan förbättring och jag har tackat gud varje gång de tillfrisknat och vi har fått åka hem.

Med mina barns redan nedsatta lungkapacitet bävar jag för om dem skulle smittas av Covid-19. Jag är säker på att de skulle behöva intensivvård om de ens skulle överleva. Vad är jag då för förälder om jag med den vetskapen och dessa erfarenheter mot min magkänsla motvilligt går med på att skicka mina barn till skolan efter påtryckning av klassföreståndare och rektor?

Enligt Skolinspektionen:
Föräldrabalken kapitel 6 paragraf 1 & 2

Garantansvaret & Föräldrabalken är så kallade skyldighetslag/paragrafer och väger tyngre än rätten till utbildning som är en rättighetslag.

Alltså har vi föräldrar ett föräldraansvar över våra barns hälsa i förstahand och har rätt att hålla dem hemma under en Pandemi.

Att skicka ett barn till skolan under en Pandemi och riskera barnets hälsa är att bryta mot föräldraansvaret och förenat med det i sig en orosanmälan till socialtjänsten.

Ändå jobbar Rektorer och klassföreståndare febrilt för att kalla tillbaka alla dessa barn som hålls hemma, deras starkaste argument är att det råder skolplikt och att om barnen inte kommer tillbaka kan en orosanmälan göras till socialtjänsten.

Men tar ni klassföreståndare och rektorer ansvar för att inte barnen smittas i skolan och blir sjuka, och i värsta fall dör?

Kan vi få ett påskrivet avtal på det? Att ni garanterar våra barns säkerhet?

Hur kan ni vifta bort oss föräldrars oro? Hur kan ni ta så lätt på läget vi befinner oss i?

Senast Sverige befann sig i pandemi är över hundra år sedan, ingen av oss idag levande kan förutspå Covid-19.

Ingen kan garantera eller lova något, Facit har vi först om något eller t.o.m några år.

Vi uppmanas dagligen att följa folkhälsomyndighetens rekommendationer, man uppmanas jobba och plugga hemma… Gymnasieskolor stänger och undervisas på distans, vissa skolor och klasser har distansundervisning t.o.m skolor inom samma kommun. Hur kan vi skilja på folk och folk?

VARFÖR SKA VÅRA YNGRE BARN RISKERAS?

I Sthlm är det helt ok att hålla barn hemma om man är så kallad ”Orolig” vad är skillnaden här och där? Vi står väl under samma lagar?

Det är helt omöjligt för Skolor att hålla folkhälsomyndighetens restriktioner, hur ska en klassföreståndare hålla reda på 22 elever vardera, som äter i en matsal med ruljans på ca snitt 132 elever?

Matserveringar hotas att få stänga om gäster sitter för tätt, i skolan sitter elever två och två vid en och samma bänk för grupparbeten.

Hur ser det ut i korridorer och skolgårdar?

Vart är Utbildningsförvaltningen? Vart är barn & Ungdomsförvaltningen, Rektorer och Politiker? Varför utsätter ni våra barns hälsa för fara, varför får vissa föräldrar på andra skolor befogenhet att skydda sina barn fullt ut och inte alla och varför möts vi oroliga ansvarstagande föräldrar av hot om orosanmälan med hänvisning till skolplikten? Eller i värsta fall ett brett hånskratt?

Vi Föräldrar ber om att få skydda våra barn, genom att hemundervisa och tar på oss ansvaret att hålla lagen om Läroplikt, som i sig inte är knuten till en plats (vill säga skolan.)

KLURIG MATEMATIK

Lisa & Olle är syskon, de går i skolan.
De är smittade av Covid-19 precis som sin mamma som jobbar inom äldreomsorgen, men vet inte om det ännu och visar än så länge inga symptom.

I Lisas klass är de 22, i Olles klass är de 24. På skolan går 132 barn från åk 1-6 . Hur många blir smittade och eller tar med sig smittan vidare och hem????

Ni som i tidigt stadie sade att Covid-19 är ”snällt mot barn” att den skonar barn, vad säger ni nu när barn och unga blivit sjuka och t.o.m dött (om ännu inte i Sverige) ?

Regeringen riskerar barnens hälsa för ekonomin, bara för att skolorna måste fortsätta vara öppna för så pass små barn som behöver tillsyn så att föräldrar kan fortsätta arbeta och driva runt ekonomin.
Regeringen och ni alla ansvariga på detta skepp borde orosanmälas. Ni är omdömeslösa.

Jag är inte ensam och jag talar för många fler föräldrar som är oroliga och som inte tänker låta er utsätta våra barns hälsa för onödig risk.

Vi kräver er Politiker, Rektorer och ansvarigas engagemang och stöttning NU, våra barn ska varken bli de förta och eller de sista, dem ska inte ens ha en plats i Covid-19´s statistik.

Vakna NU! TA ANSVAR!

Jag förväntar mig handling och ett svar.

Publicerad 27 april 2020 klockan 08:56

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.

20 augusti 2026 klockan 08:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Foto: Privat

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.

14 augusti 2026 klockan 21:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, ...
12 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-08-22 04:19