Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

När brister jag i mitt föräldraansvar mitt i en pandemi?

INSÄNDARE/DEBATT: Är det när jag skickar mitt barn i detta fall med astma (som enligt mig är en riskgrupp men enligt Folkhälsomyndigheten inte är det) till skolan där den riskerar att smittas av Covid-19 eller är det när jag bryter mot skolplikten och håller mitt barn hemma för att skydda barnets hälsa mitt i en Pandemi?

Jag har sett samtliga av mina 3 barn kippa efter andan när de lagts in på sjukhus p.g.a. förkylningsastma till följd av en simpel förkylning, jag har sett dem få inhalation efter inhalation utan förbättring och jag har tackat gud varje gång de tillfrisknat och vi har fått åka hem.

Med mina barns redan nedsatta lungkapacitet bävar jag för om dem skulle smittas av Covid-19. Jag är säker på att de skulle behöva intensivvård om de ens skulle överleva. Vad är jag då för förälder om jag med den vetskapen och dessa erfarenheter mot min magkänsla motvilligt går med på att skicka mina barn till skolan efter påtryckning av klassföreståndare och rektor?

Enligt Skolinspektionen:
Föräldrabalken kapitel 6 paragraf 1 & 2

Garantansvaret & Föräldrabalken är så kallade skyldighetslag/paragrafer och väger tyngre än rätten till utbildning som är en rättighetslag.

Alltså har vi föräldrar ett föräldraansvar över våra barns hälsa i förstahand och har rätt att hålla dem hemma under en Pandemi.

Att skicka ett barn till skolan under en Pandemi och riskera barnets hälsa är att bryta mot föräldraansvaret och förenat med det i sig en orosanmälan till socialtjänsten.

Ändå jobbar Rektorer och klassföreståndare febrilt för att kalla tillbaka alla dessa barn som hålls hemma, deras starkaste argument är att det råder skolplikt och att om barnen inte kommer tillbaka kan en orosanmälan göras till socialtjänsten.

Men tar ni klassföreståndare och rektorer ansvar för att inte barnen smittas i skolan och blir sjuka, och i värsta fall dör?

Kan vi få ett påskrivet avtal på det? Att ni garanterar våra barns säkerhet?

Hur kan ni vifta bort oss föräldrars oro? Hur kan ni ta så lätt på läget vi befinner oss i?

Senast Sverige befann sig i pandemi är över hundra år sedan, ingen av oss idag levande kan förutspå Covid-19.

Ingen kan garantera eller lova något, Facit har vi först om något eller t.o.m några år.

Vi uppmanas dagligen att följa folkhälsomyndighetens rekommendationer, man uppmanas jobba och plugga hemma… Gymnasieskolor stänger och undervisas på distans, vissa skolor och klasser har distansundervisning t.o.m skolor inom samma kommun. Hur kan vi skilja på folk och folk?

VARFÖR SKA VÅRA YNGRE BARN RISKERAS?

I Sthlm är det helt ok att hålla barn hemma om man är så kallad ”Orolig” vad är skillnaden här och där? Vi står väl under samma lagar?

Det är helt omöjligt för Skolor att hålla folkhälsomyndighetens restriktioner, hur ska en klassföreståndare hålla reda på 22 elever vardera, som äter i en matsal med ruljans på ca snitt 132 elever?

Matserveringar hotas att få stänga om gäster sitter för tätt, i skolan sitter elever två och två vid en och samma bänk för grupparbeten.

Hur ser det ut i korridorer och skolgårdar?

Vart är Utbildningsförvaltningen? Vart är barn & Ungdomsförvaltningen, Rektorer och Politiker? Varför utsätter ni våra barns hälsa för fara, varför får vissa föräldrar på andra skolor befogenhet att skydda sina barn fullt ut och inte alla och varför möts vi oroliga ansvarstagande föräldrar av hot om orosanmälan med hänvisning till skolplikten? Eller i värsta fall ett brett hånskratt?

Vi Föräldrar ber om att få skydda våra barn, genom att hemundervisa och tar på oss ansvaret att hålla lagen om Läroplikt, som i sig inte är knuten till en plats (vill säga skolan.)

KLURIG MATEMATIK

Lisa & Olle är syskon, de går i skolan.
De är smittade av Covid-19 precis som sin mamma som jobbar inom äldreomsorgen, men vet inte om det ännu och visar än så länge inga symptom.

I Lisas klass är de 22, i Olles klass är de 24. På skolan går 132 barn från åk 1-6 . Hur många blir smittade och eller tar med sig smittan vidare och hem????

Ni som i tidigt stadie sade att Covid-19 är ”snällt mot barn” att den skonar barn, vad säger ni nu när barn och unga blivit sjuka och t.o.m dött (om ännu inte i Sverige) ?

Regeringen riskerar barnens hälsa för ekonomin, bara för att skolorna måste fortsätta vara öppna för så pass små barn som behöver tillsyn så att föräldrar kan fortsätta arbeta och driva runt ekonomin.
Regeringen och ni alla ansvariga på detta skepp borde orosanmälas. Ni är omdömeslösa.

Jag är inte ensam och jag talar för många fler föräldrar som är oroliga och som inte tänker låta er utsätta våra barns hälsa för onödig risk.

Vi kräver er Politiker, Rektorer och ansvarigas engagemang och stöttning NU, våra barn ska varken bli de förta och eller de sista, dem ska inte ens ha en plats i Covid-19´s statistik.

Vakna NU! TA ANSVAR!

Jag förväntar mig handling och ett svar.

Publicerad 27 april 2020 klockan 08:56

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.

17 januari 2026 klockan 19:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

LIF Lindesbergs herrar kommer med fyra raka triumfer och hoppas på fullt stöd när tabellfyran gästar arenan. Arkivfoto: Hasse Persson

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.

15 januari 2026 klockan 15:33 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat

En utvecklad primärvård kräver nytt styre

REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.

14 januari 2026 klockan 14:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken

Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.

14 januari 2026 klockan 09:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm "Tyst faller snön" får världspremiär på Gö...

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten ...

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest...

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, ...

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 ...

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026

Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ...

Många drabbade av vattenläcka i Storå

Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenl...

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr ...

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vattenläcka i bostadsområde
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda ...
7 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan n...
6 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 ...
4 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-02

2026-01-02

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-30

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-26

2025-12-23

2025-12-22

2025-12-22

2026-01-19 07:54