Förra säsongens tabellfemma VästeråsIrsta fick besök av LIF Lindesberg under lördagen. Med fortsatta skador och sjukdomar i LIF, så fick flera intressanta namn som Fatlum Ahmeti och publikfavoriten Mikael Gerlström gästa Västerås. Trots bortaförlust blev det istället Fredrik Karlsson som blev mest uppmärksammad för sina elva mål.
Matcher mot VästeråsIrsta brukar sluta med jämna slutsiffror när man möter LIF Lindesberg och under lördagen var det inget undantag. Många av Lindelagets huvudspelare och målvakten Tom Shev Tov och Oskar Cosmo är ännu på skadebänken, vilket gav en chans till revansch för LIFs ”nödtrupp” när man gästade förra säsongens tabellfemma.
Matchen på bortaplan fick en jämn inledning men förutsättningarna ändrades tidigt. Efter två raka straffmål för Västerås ändrade man de inledande siffrorna från 5-4 till 7-4, ett nytt mål kom och utökade allt till en fyramålsledning för motståndarlaget.
Västerås hade länge ett stort kommando i matchen och kunde även öka sin stora ledning, till en fem bollar. LIF Lindesberg krigade sig ikapp och fick även dem med sig dubbla straffmål, vilket kvitterade till 16-16 med minuten kvar av halvleken.
Västerås fick hann med dubbla mål och höll ledningen i halvtidsvilan.
Efter halvtidsvilan höll LIF jämna steg med det ledande hemmalaget, utan att hämta in någon större del av den tidiga underläget. Först med två och en halv minut kvar av matchen, kom målet som lade LIF med ett uddamålsunderläge.
Med minuten kvar kom en utvisning på Fabian Lindholm, vilket Västerås kunde utnyttja för att hålla för seger.
Det blev en ny förlust för LIF Lindesberg, där Fredrik Karlsson visade sig målstark under matchen. Hela 11 av LIFs 31 mål kom från vänsternian som kommer att kunna bli en viktig faktor för LIF, om man vill hålla sig ovanför de nedre strecken.
Resultat VästeråsIrsta HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 34-31 (18-16)
Publik: 323 personer
Målgörare: Fredrik Karlsson (11), Fatlum Ahmeti (6), Fabian Lindholm (5), Max Broman (3), Algot Hane (1), Joel Karlström (1), Filip Ottosson (1), Asso Eliassi (1), Mikael Gerlström (1), Robin Johansson (1)
Läget i tabellen: Med bara en poäng och näst sista plats i tabellen, står LIF Lindesberg mycket farligt till. Trots att det bara har spelats sju matcher i serien, så börjar lagen ovanför nästjumbon att utöka sina poäng, vilket gör upphämtningarna svårare. En näst sista plats i tabellen efter seriens slut, innebär nedflyttning till Division 1.
Nästa match: Onsdagen 10:e november vs HK Varberg i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.