På måndagsförmiddagen hade inget nytt hänt i fallet med den mystiska skottlossning som skedde klockan tre natten till lördag den gångna helgen. Det enda polisen har att rapportera är att ytterligare en boende i området hört av sig nu på morgonen och berättat att hon hört skotten.
Det var alltså tidigt på lördagen flera skott avlossades på Hagabergsområdet. En patrull skickades omgående till platsen och medan de befann sig där hördes ytterligare sju smällar. Dock kunde inte patrullen lokalisera varifrån ljudet kom. Skogspartier har sökts igenom, men inget vapen eller spår efter en skjutning har hittats.
Boende i området har ingen anledning att känna någon större oro för vad som hänt, menar närpolischef Magnus Luhr.
-För det första är det ju ännu inte fastställt att det är ett skjutvapen som använts. Skulle det ändå vara så vet vi inte om skottlossningen ens skett på Hagaberg. Ljuden kan ha kommit från annat håll, det beror helt på hur ekot gått. Det är mycket svårt att lokalisera ljuden. Vittnen från såväl norra delen som södra har hört smällarna, säger Luhr.
Vad gör polisen åt saken?
-Det finns inte så mycket vi kan göra just nu. Det skulle vara om vi får några tips som kan leda oss till en misstänkt. Vi har inte mer än vittnen som hört smällarna men inte sett något. Det är mycket svårt att lösa det här.
Även om det skulle ha varit ett skjutvapen som avlossats, så behöver det inte innebära att något brottsligt skett. Ibland händer det att folk avlossar skott vid t ex födelsedagar. Att det skulle vara fallet här är dock långsökt, menar polisen.
-Oftast är de snabba att informera oss om sånt innan. Men nu var det här ju på en tidpunkt som inte är så vanlig i såna sammanhang, så man tvivlar ju lite, säger Bengt Eriksson.
Magnus Luhr fortsätter:
-Skjutvapen bli vanligare och vanligare inom kriminella kretsar, men att detta skulle vara någon uppgörelse tvivlar jag på. Det kan också tänkas att någon berusad person avlossat några skott i ruset. Men det kan ju lika gärna vara s k knallskott, smällare. Det jag finner mest konstigt är att det avlossats så många skott. Det är lite udda att någon skyltar så med ett vapen, konstaterar Magnus Luhr.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn