På måndagsförmiddagen hade inget nytt hänt i fallet med den mystiska skottlossning som skedde klockan tre natten till lördag den gångna helgen. Det enda polisen har att rapportera är att ytterligare en boende i området hört av sig nu på morgonen och berättat att hon hört skotten.
Det var alltså tidigt på lördagen flera skott avlossades på Hagabergsområdet. En patrull skickades omgående till platsen och medan de befann sig där hördes ytterligare sju smällar. Dock kunde inte patrullen lokalisera varifrån ljudet kom. Skogspartier har sökts igenom, men inget vapen eller spår efter en skjutning har hittats.
Boende i området har ingen anledning att känna någon större oro för vad som hänt, menar närpolischef Magnus Luhr.
-För det första är det ju ännu inte fastställt att det är ett skjutvapen som använts. Skulle det ändå vara så vet vi inte om skottlossningen ens skett på Hagaberg. Ljuden kan ha kommit från annat håll, det beror helt på hur ekot gått. Det är mycket svårt att lokalisera ljuden. Vittnen från såväl norra delen som södra har hört smällarna, säger Luhr.
Vad gör polisen åt saken?
-Det finns inte så mycket vi kan göra just nu. Det skulle vara om vi får några tips som kan leda oss till en misstänkt. Vi har inte mer än vittnen som hört smällarna men inte sett något. Det är mycket svårt att lösa det här.
Även om det skulle ha varit ett skjutvapen som avlossats, så behöver det inte innebära att något brottsligt skett. Ibland händer det att folk avlossar skott vid t ex födelsedagar. Att det skulle vara fallet här är dock långsökt, menar polisen.
-Oftast är de snabba att informera oss om sånt innan. Men nu var det här ju på en tidpunkt som inte är så vanlig i såna sammanhang, så man tvivlar ju lite, säger Bengt Eriksson.
Magnus Luhr fortsätter:
-Skjutvapen bli vanligare och vanligare inom kriminella kretsar, men att detta skulle vara någon uppgörelse tvivlar jag på. Det kan också tänkas att någon berusad person avlossat några skott i ruset. Men det kan ju lika gärna vara s k knallskott, smällare. Det jag finner mest konstigt är att det avlossats så många skott. Det är lite udda att någon skyltar så med ett vapen, konstaterar Magnus Luhr.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.