Högt tempo och tidiga mornar. Det är bagarens vardag. Men från och med 2 maj, alltså på onsdag i nästa vecka, så blir vardagen helt annorlunda för bagarfamiljen Östlund med personal. Då öppnar nämligen nya Frosths Konditori på Kristinavägen i lokalen där butiken Metro tidigare fanns.
När vi träffar Lisa Östlund i konditoriets nuvarande lokaler på Prästgatan, så får vi ganska snart klart för oss att flytten därifrån har varit ett stort måste. Det är en synnerligen knepig arbetsmiljö som råder i de gamla lokalerna. Här finns inte ens utrymme att passera varandra utan viss planering. Om någon ska fram med en plåt eller dylikt, då måste de andra vara med på noterna och veta hur de ska göra för att ge plats. Och sedan ett år tillbaka så har konditoriet anställt mer personal. Det har i sin tur inneburit att arbetsytorna har blivit ännu mindre. Nu är man totalt åtta stycken som arbetar här.
-Vi har ju anpassat oss under åren lopp, men det är inte särskilt roligt att arbeta så här trångbott och påfrestande. Att vi flyttar beror faktiskt helt och hållet på att arbetsförhållandena är så här, förklarar Lisa.
Serveringsverksamhet har funnits i de här lokalerna ända sedan 20-talet, berättar personalen. Med anledning av det så har Prästgatan också blivit en plats många söker sig till för lite lugn och ro, avkoppling i vardagen helt enkelt. Men trots flytten så har reaktionerna inte blivit alltför våldsamma. Troligtvis ser många fram emot ett nytt fik – om än på ny adress.
I de nya lokalerna råder ännu kameraförbud, förklarar man med glimten i ögat. Det är mycket som är färdigt – men nästan lika mycket är inte färdigt. Just därför får vi hålla oss ännu ett litet tag med fotografering inne i fiket.
Kortfattat kan man beskriva det nya som ”mycket bättre”. Mer detaljerat kan man beskriva det som ungefär dubbelt så stort och en mer välkomnande miljö.
Direkt när man kliver in så möts man av en betydligt mycket större disk och en interiör som till viss del följer det gamla och beprövade men ändå har tillräckligt mycket nyheter för att kännas – nytt.
Men det är ändå inne i bageriavdelningen som man ser den största förändringen. Här finns stora fria ytor med öppna avdelningar för de olika arbetsmomenten. Det som var mer eller mindre omöjligt i det gamla bageriet är en baggis i det nya. Nu kan personalen ju faktiskt passera varandra – även om någon av dem skulle få för sig att bära omkring på en smörgåstårta med måtten 3×3 meter.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.