Högt tempo och tidiga mornar. Det är bagarens vardag. Men från och med 2 maj, alltså på onsdag i nästa vecka, så blir vardagen helt annorlunda för bagarfamiljen Östlund med personal. Då öppnar nämligen nya Frosths Konditori på Kristinavägen i lokalen där butiken Metro tidigare fanns.
När vi träffar Lisa Östlund i konditoriets nuvarande lokaler på Prästgatan, så får vi ganska snart klart för oss att flytten därifrån har varit ett stort måste. Det är en synnerligen knepig arbetsmiljö som råder i de gamla lokalerna. Här finns inte ens utrymme att passera varandra utan viss planering. Om någon ska fram med en plåt eller dylikt, då måste de andra vara med på noterna och veta hur de ska göra för att ge plats. Och sedan ett år tillbaka så har konditoriet anställt mer personal. Det har i sin tur inneburit att arbetsytorna har blivit ännu mindre. Nu är man totalt åtta stycken som arbetar här.
-Vi har ju anpassat oss under åren lopp, men det är inte särskilt roligt att arbeta så här trångbott och påfrestande. Att vi flyttar beror faktiskt helt och hållet på att arbetsförhållandena är så här, förklarar Lisa.
Serveringsverksamhet har funnits i de här lokalerna ända sedan 20-talet, berättar personalen. Med anledning av det så har Prästgatan också blivit en plats många söker sig till för lite lugn och ro, avkoppling i vardagen helt enkelt. Men trots flytten så har reaktionerna inte blivit alltför våldsamma. Troligtvis ser många fram emot ett nytt fik – om än på ny adress.
I de nya lokalerna råder ännu kameraförbud, förklarar man med glimten i ögat. Det är mycket som är färdigt – men nästan lika mycket är inte färdigt. Just därför får vi hålla oss ännu ett litet tag med fotografering inne i fiket.
Kortfattat kan man beskriva det nya som ”mycket bättre”. Mer detaljerat kan man beskriva det som ungefär dubbelt så stort och en mer välkomnande miljö.
Direkt när man kliver in så möts man av en betydligt mycket större disk och en interiör som till viss del följer det gamla och beprövade men ändå har tillräckligt mycket nyheter för att kännas – nytt.
Men det är ändå inne i bageriavdelningen som man ser den största förändringen. Här finns stora fria ytor med öppna avdelningar för de olika arbetsmomenten. Det som var mer eller mindre omöjligt i det gamla bageriet är en baggis i det nya. Nu kan personalen ju faktiskt passera varandra – även om någon av dem skulle få för sig att bära omkring på en smörgåstårta med måtten 3×3 meter.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.