I år ska en lång rad sjöar i olika vattendrag kalkas för att motverka försurning. Pelle Grahn på Länsstyrelsen berättar att sammanlagt 287 ton kalk ska ut i de aktuella vattendragen i Lindesbergs kommun.
Det är framförallt öring, mört och flodkräftan som har svårt att reproducera sig och säkra stammen på grund av försurningen i våra vatten. Därför koncentrerar man sig i huvudsak på vattendrag där man fortfarande har ett naturligt bestånd av t ex öring, för att vidhålla balansen och säkra artens fortlevnad. Med anledning av att återförsurning kan uppstå så snabbt som inom en 2-årsperiod, om kalkning upphör, så arbetar man idag mer effektivt för att undvika bakslag.
-Vi kalkar visserligen mindre idag jämfört med för några år sedan, men vi gör det mycket mer regelbundet numera. Denna strategi är mer kostsam men vi hoppas på sikt att resultatet ska bli bättre så här, säger Pelle Grahn.
Av den totala mängden kalk som ska ut i traktens vattendrag, 287 ton, så kommer 205 ton att spridas från båt och resterande 82 ton släpps från luften.
-Man använder ju i regel båtar men det är trots allt framkomligheten som styr. Därför kommer man att behöva helikopter för att nå ut till vissa av sjöarna. Totalt är det alltså 82 ton som ska släppas ner från luften, säger Pelle Grahn.
Dessa vattendrag ska kalkas:
Lindesberg
Södra Brunnsjön, belägen mellan Lindesberg och Siggebohyttan.
Gusselby
3 mindre sjöar, vattendraget ut i Aspasjön
Ramsberg
Restaån med totalt 6 sjöar, mellan Ösaren och Glien.
Ramshytteån med totalt 5 sjöar, mynnar ut i Glien.
Sandån, mynnar ut i Glien.
Storå
Hammarskogsån med totalt 7 mindre sjöar. Mynnar ut i Råsvalen.
Grönbo
Lopptjärnsbäcken.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.