I år ska en lång rad sjöar i olika vattendrag kalkas för att motverka försurning. Pelle Grahn på Länsstyrelsen berättar att sammanlagt 287 ton kalk ska ut i de aktuella vattendragen i Lindesbergs kommun.
Det är framförallt öring, mört och flodkräftan som har svårt att reproducera sig och säkra stammen på grund av försurningen i våra vatten. Därför koncentrerar man sig i huvudsak på vattendrag där man fortfarande har ett naturligt bestånd av t ex öring, för att vidhålla balansen och säkra artens fortlevnad. Med anledning av att återförsurning kan uppstå så snabbt som inom en 2-årsperiod, om kalkning upphör, så arbetar man idag mer effektivt för att undvika bakslag.
-Vi kalkar visserligen mindre idag jämfört med för några år sedan, men vi gör det mycket mer regelbundet numera. Denna strategi är mer kostsam men vi hoppas på sikt att resultatet ska bli bättre så här, säger Pelle Grahn.
Av den totala mängden kalk som ska ut i traktens vattendrag, 287 ton, så kommer 205 ton att spridas från båt och resterande 82 ton släpps från luften.
-Man använder ju i regel båtar men det är trots allt framkomligheten som styr. Därför kommer man att behöva helikopter för att nå ut till vissa av sjöarna. Totalt är det alltså 82 ton som ska släppas ner från luften, säger Pelle Grahn.
Dessa vattendrag ska kalkas:
Lindesberg
Södra Brunnsjön, belägen mellan Lindesberg och Siggebohyttan.
Gusselby
3 mindre sjöar, vattendraget ut i Aspasjön
Ramsberg
Restaån med totalt 6 sjöar, mellan Ösaren och Glien.
Ramshytteån med totalt 5 sjöar, mynnar ut i Glien.
Sandån, mynnar ut i Glien.
Storå
Hammarskogsån med totalt 7 mindre sjöar. Mynnar ut i Råsvalen.
Grönbo
Lopptjärnsbäcken.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.