I år ska en lång rad sjöar i olika vattendrag kalkas för att motverka försurning. Pelle Grahn på Länsstyrelsen berättar att sammanlagt 287 ton kalk ska ut i de aktuella vattendragen i Lindesbergs kommun.
Det är framförallt öring, mört och flodkräftan som har svårt att reproducera sig och säkra stammen på grund av försurningen i våra vatten. Därför koncentrerar man sig i huvudsak på vattendrag där man fortfarande har ett naturligt bestånd av t ex öring, för att vidhålla balansen och säkra artens fortlevnad. Med anledning av att återförsurning kan uppstå så snabbt som inom en 2-årsperiod, om kalkning upphör, så arbetar man idag mer effektivt för att undvika bakslag.
-Vi kalkar visserligen mindre idag jämfört med för några år sedan, men vi gör det mycket mer regelbundet numera. Denna strategi är mer kostsam men vi hoppas på sikt att resultatet ska bli bättre så här, säger Pelle Grahn.
Av den totala mängden kalk som ska ut i traktens vattendrag, 287 ton, så kommer 205 ton att spridas från båt och resterande 82 ton släpps från luften.
-Man använder ju i regel båtar men det är trots allt framkomligheten som styr. Därför kommer man att behöva helikopter för att nå ut till vissa av sjöarna. Totalt är det alltså 82 ton som ska släppas ner från luften, säger Pelle Grahn.
Dessa vattendrag ska kalkas:
Lindesberg
Södra Brunnsjön, belägen mellan Lindesberg och Siggebohyttan.
Gusselby
3 mindre sjöar, vattendraget ut i Aspasjön
Ramsberg
Restaån med totalt 6 sjöar, mellan Ösaren och Glien.
Ramshytteån med totalt 5 sjöar, mynnar ut i Glien.
Sandån, mynnar ut i Glien.
Storå
Hammarskogsån med totalt 7 mindre sjöar. Mynnar ut i Råsvalen.
Grönbo
Lopptjärnsbäcken.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.