I år ska en lång rad sjöar i olika vattendrag kalkas för att motverka försurning. Pelle Grahn på Länsstyrelsen berättar att sammanlagt 287 ton kalk ska ut i de aktuella vattendragen i Lindesbergs kommun.
Det är framförallt öring, mört och flodkräftan som har svårt att reproducera sig och säkra stammen på grund av försurningen i våra vatten. Därför koncentrerar man sig i huvudsak på vattendrag där man fortfarande har ett naturligt bestånd av t ex öring, för att vidhålla balansen och säkra artens fortlevnad. Med anledning av att återförsurning kan uppstå så snabbt som inom en 2-årsperiod, om kalkning upphör, så arbetar man idag mer effektivt för att undvika bakslag.
-Vi kalkar visserligen mindre idag jämfört med för några år sedan, men vi gör det mycket mer regelbundet numera. Denna strategi är mer kostsam men vi hoppas på sikt att resultatet ska bli bättre så här, säger Pelle Grahn.
Av den totala mängden kalk som ska ut i traktens vattendrag, 287 ton, så kommer 205 ton att spridas från båt och resterande 82 ton släpps från luften.
-Man använder ju i regel båtar men det är trots allt framkomligheten som styr. Därför kommer man att behöva helikopter för att nå ut till vissa av sjöarna. Totalt är det alltså 82 ton som ska släppas ner från luften, säger Pelle Grahn.
Dessa vattendrag ska kalkas:
Lindesberg
Södra Brunnsjön, belägen mellan Lindesberg och Siggebohyttan.
Gusselby
3 mindre sjöar, vattendraget ut i Aspasjön
Ramsberg
Restaån med totalt 6 sjöar, mellan Ösaren och Glien.
Ramshytteån med totalt 5 sjöar, mynnar ut i Glien.
Sandån, mynnar ut i Glien.
Storå
Hammarskogsån med totalt 7 mindre sjöar. Mynnar ut i Råsvalen.
Grönbo
Lopptjärnsbäcken.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.