I år ska en lång rad sjöar i olika vattendrag kalkas för att motverka försurning. Pelle Grahn på Länsstyrelsen berättar att sammanlagt 287 ton kalk ska ut i de aktuella vattendragen i Lindesbergs kommun.
Det är framförallt öring, mört och flodkräftan som har svårt att reproducera sig och säkra stammen på grund av försurningen i våra vatten. Därför koncentrerar man sig i huvudsak på vattendrag där man fortfarande har ett naturligt bestånd av t ex öring, för att vidhålla balansen och säkra artens fortlevnad. Med anledning av att återförsurning kan uppstå så snabbt som inom en 2-årsperiod, om kalkning upphör, så arbetar man idag mer effektivt för att undvika bakslag.
-Vi kalkar visserligen mindre idag jämfört med för några år sedan, men vi gör det mycket mer regelbundet numera. Denna strategi är mer kostsam men vi hoppas på sikt att resultatet ska bli bättre så här, säger Pelle Grahn.
Av den totala mängden kalk som ska ut i traktens vattendrag, 287 ton, så kommer 205 ton att spridas från båt och resterande 82 ton släpps från luften.
-Man använder ju i regel båtar men det är trots allt framkomligheten som styr. Därför kommer man att behöva helikopter för att nå ut till vissa av sjöarna. Totalt är det alltså 82 ton som ska släppas ner från luften, säger Pelle Grahn.
Dessa vattendrag ska kalkas:
Lindesberg
Södra Brunnsjön, belägen mellan Lindesberg och Siggebohyttan.
Gusselby
3 mindre sjöar, vattendraget ut i Aspasjön
Ramsberg
Restaån med totalt 6 sjöar, mellan Ösaren och Glien.
Ramshytteån med totalt 5 sjöar, mynnar ut i Glien.
Sandån, mynnar ut i Glien.
Storå
Hammarskogsån med totalt 7 mindre sjöar. Mynnar ut i Råsvalen.
Grönbo
Lopptjärnsbäcken.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.