Nationaldagsfirande i Oscarsparken 2023. Foto: Jennie Einarsson

Nationaldagen: En heldag med festligheter och tradition

Torsdag 6:e juni stundar årets nationaldagsfirande som i år blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen. Festligheterna inleds med det fartfyllda Trollrallyt vid Lindeskolan och fortsätter vidare med traditionellt firande i Oscarsparken på eftermiddagen.
– Det händer mycket på nationaldagen i år, det blir verkligen en fullspäckad dag, berättar Sara Sporre, kultursekreterare på Lindesbergs kommun.

Redan klockan 09.00 på torsdagsmorgonen startar festligheterna på årets nationaldag då startskottet går för den årliga lådbilstävlingen Trollrallyt vid Lindeskolan. Därefter väntas medborgarceremoni på Kulturum 17:30 och strax därefter är det dags för det sedvanliga fantåget att ta avmarsch från Lindeskolan till Oscarsparken.

– Alla som vill är varmt välkomna att gå med i fantåget från Lindeskolan, vi kanske kan få med oss lite folk som har varit på Trollrallyt att följa med oss, säger Sara Sporre hoppfullt.

I Oscarsparken drar nationaldagsfirandet igång redan klockan 17.00 med en gratis clownföreställning för hela familjen: ”Det bubblar” med Clownerna Klara och Puff.

– Efter detta så kommer det bli ett traditionellt nationaldagsfirande i Oscarsparken, vi ska ju hålla på traditionerna, skrattar Sara.

Det blir en pampig inledning av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan och Lindesbergs folkdansgille bjuder upp till dans. Efter detta bjuder Ström, Kleber & Serra upp till somrig allsång som följs av prisutdelningar och tal till nationen.

– Det blir verkligen en fullspäckad nationaldag i år. Jag har arrangerat nationaldagsfirandet i nio år, hittills har det inte regnat en enda gång och det ser faktiskt ut att bli fint väder i år också, avslutar Sara glatt.

Hela programmet för firandet i Oscarsparken och övriga platser i kommunen hittar du i listan nedan.

Lindesberg – Lindeskolan

Lådbilstävling, vid Lindeskolan kl. 9.00-17.00 där alla barn och unga kan delta. Barnen kan köra egen lådbil eller låna en lådbil på plats. Mat kommer finnas till försäljning och underhållning utlovas under dagen.

Arrangör: Bergslagens IF och Trollrallyt

Lindesberg – Oscarsparken

Clownföreställning – en rolig sådan – om vänskap för hela familjen, från 4 år kl.17.00-17.30 (gratis) i Oscarsparken. Riksteatern i Lindesberg är arrangör.

Det traditionella Nationaldagsfirandet börjar kl. 18.00 i Oscarsparken, med Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan och Lindesbergs folkdansgille som bjuder upp till dans.
Det bjuds på allsång av härliga sommarsånger med Ström, Kleber & Serra på den stora scenen i Oscarsparken.

Tillväxtnämndens ordförande Tom Persson delar ut Kulturstipendiet, Föreningsledarstipendiet samt Byggnadspriset. Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson håller tal till nationen och det hela avslutas med Sveriges nationalsång.

Arrangör: Lindesbergs kommun

Frövi

Firandet startar kl. 11.00 vid Hembygdsgården i Mariedal. Underhållning av Frövidansarna och Frövifors musikkår. Högtidstalare är Peter Lundell. Hembygdsföreningen ordnar med lotteri och kaffeservering.

Arrangör: Näsby Hembygdsförening

Fellingsbro

Kl. 13.00 är det samling vid Olofsborg för parad av föreningar med fanor och Frövifors musikkår. Kl. 13.30 startar firandet vid Hembygdsgården. Dagens talare är diakon Anna-Lena Widén. Rotarystipendier delas ut. Servering.

Arrangör: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening.

Vedevåg

Kl. 14.00 firas Sveriges nationaldag utanför teatern i Vedevåg. Vid dåligt väder flyttas firandet inomhus. Högtidstalare är oppositionsrådet Magnus Storm (C). Wedevågs hembygdsförening bjuder på kaffe, tårta. Musikunderhållning av bandet Ingevidars.

Arrangör: Wedevågs Hembygdsförening.

Fornaboda

Nationaldagstrav på Fornaboda travbana. Första start kl. 14.00. Gratis barnaktiviteter. Kl 12.00 – 16.00 Megatrack hinderbana. 13.00 – 16.00 Ponnyridning och ansiktsmålning. Matservering.

Arrangör: Lindes Travklubb

Gusselby

Byaloppis och marknad vid Kerstins Gårdsbutik klockan 11.00 – 15.00. Flera säljare finns på plats med försäljning av bland annat hantverk, rökt fisk, ägg, blommor, hembakta kakor, kläder m.m. Hamburgare, korv, glass och fika.

Arrangör: Kerstins Gårdsbutik
—————————————————————————————–
Saknar du något firande i listan? Kontakta oss gärna.

Publicerad 3 juni 2024 klockan 13:42

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Andreas Rosenqvist

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.

3 augusti 2026 klockan 14:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjö...

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Amelie Boson och Emilia Nylin välkomnar alla till en ny säsong av Eftermiddagskaffe i trädgården. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.

29 juli 2026 klockan 09:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som ...
27 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och ...
24 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
24 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.

22 juli 2026 klockan 09:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att ...

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
13 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
10 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-08-04 12:52