Kulturskolan Garnalias elever och lärare har tillsammans skapat och producerat en egenskriven musikal. Foto: Privat
Natten har kommit för att stanna i Kulturskolans nya musikal
För fjärde året i rad arbetar nu Kulturskolan Garnalias elever och lärare med att färdigställa sin årliga musikalföreställning, och den här gången utlovas det en spöklik sådan. Imorgon lördag är det dags för allmänheten att avnjuta det färdiga resultatet när ”Vesseltyr” spelas i Lindeskolans aula.
”Ungdomskören Fragi Voces är på hemväg från en konsert då busschauffören råkar svänga av vid fel avfart i ett ruskigt oväder. Vägen leder till en gammal herrgård där de får övernatta. På herrgården bor en äldre man och hans son, men det tycks även finnas andra invånare på herrgården – spöken och andar.”
Så lyder kortfattat handlingen i Kulturskolan Garnalias egenskrivna musikal Vesseltyr – Natten har kommit för att stanna, som under lördagen spelas i Lindeskolans aula. Repetitionerna är nu inne på sluttampen inför morgondagens stora premiär, där allmänheten har chansen att avnjuta en stunds musikalrysligheter.
En spöklik musikal utlovas när Vesseltyr har premiär. Foto: Privat
– Syftet med att skapa och producera en egenskriven musikal är att tillsammans skapa en föreställning där kulturskolans dans-, musik och teaterelever samverkar och får möjlighet att utmanas och växa, berättar Lisa Pettersson, musiklärare på Kulturskolan Garnalia och fortsätter:
– I projektet skapas även en gemenskap och sammanhållning mellan olika elevgrupper som i vanliga fall inte träffas, sedan får de ju chans att framträda och visa sina färdigheter.
Ida Andersson går i sjunde klass på Stadsskogsskolan i Lindesberg, och gör sitt andra år i ensemblen. Förra året medverkade hon enbart med sång, men i år provar hon sina vingar som skådespelerska också.
– Det är lite nervöst, men väldigt kul! Det ska bli roligt att få prova lite fler saker den här gången, berättar hon glatt och fortsätter:
– Det blir spännande att se hur allt blir, första gången inför publik är väldigt speciell. Men det här är min stora dröm att få hålla på med!
Föreställningen spelas för allmänheten lördagen den 8 februari kl. 18.00 i Lindeskolans aula.
Eftersom kulturskolan vill nå en bred publik oavsett ekonomisk bakgrund kommer det vara fri entré för allmänheten, dock kan man lämna en frivillig entré, där alla pengar går till elevgruppen. Biljetter till föreställningen hämtas ut på Lindesbergs stadsbibliotek.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...