Kulturskolan Garnalias elever och lärare har tillsammans skapat och producerat en egenskriven musikal. Foto: Privat
Natten har kommit för att stanna i Kulturskolans nya musikal
För fjärde året i rad arbetar nu Kulturskolan Garnalias elever och lärare med att färdigställa sin årliga musikalföreställning, och den här gången utlovas det en spöklik sådan. Imorgon lördag är det dags för allmänheten att avnjuta det färdiga resultatet när ”Vesseltyr” spelas i Lindeskolans aula.
”Ungdomskören Fragi Voces är på hemväg från en konsert då busschauffören råkar svänga av vid fel avfart i ett ruskigt oväder. Vägen leder till en gammal herrgård där de får övernatta. På herrgården bor en äldre man och hans son, men det tycks även finnas andra invånare på herrgården – spöken och andar.”
Så lyder kortfattat handlingen i Kulturskolan Garnalias egenskrivna musikal Vesseltyr – Natten har kommit för att stanna, som under lördagen spelas i Lindeskolans aula. Repetitionerna är nu inne på sluttampen inför morgondagens stora premiär, där allmänheten har chansen att avnjuta en stunds musikalrysligheter.
En spöklik musikal utlovas när Vesseltyr har premiär. Foto: Privat
– Syftet med att skapa och producera en egenskriven musikal är att tillsammans skapa en föreställning där kulturskolans dans-, musik och teaterelever samverkar och får möjlighet att utmanas och växa, berättar Lisa Pettersson, musiklärare på Kulturskolan Garnalia och fortsätter:
– I projektet skapas även en gemenskap och sammanhållning mellan olika elevgrupper som i vanliga fall inte träffas, sedan får de ju chans att framträda och visa sina färdigheter.
Ida Andersson går i sjunde klass på Stadsskogsskolan i Lindesberg, och gör sitt andra år i ensemblen. Förra året medverkade hon enbart med sång, men i år provar hon sina vingar som skådespelerska också.
– Det är lite nervöst, men väldigt kul! Det ska bli roligt att få prova lite fler saker den här gången, berättar hon glatt och fortsätter:
– Det blir spännande att se hur allt blir, första gången inför publik är väldigt speciell. Men det här är min stora dröm att få hålla på med!
Föreställningen spelas för allmänheten lördagen den 8 februari kl. 18.00 i Lindeskolans aula.
Eftersom kulturskolan vill nå en bred publik oavsett ekonomisk bakgrund kommer det vara fri entré för allmänheten, dock kan man lämna en frivillig entré, där alla pengar går till elevgruppen. Biljetter till föreställningen hämtas ut på Lindesbergs stadsbibliotek.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...