Kulturskolan Garnalias elever och lärare har tillsammans skapat och producerat en egenskriven musikal. Foto: Privat
Natten har kommit för att stanna i Kulturskolans nya musikal
För fjärde året i rad arbetar nu Kulturskolan Garnalias elever och lärare med att färdigställa sin årliga musikalföreställning, och den här gången utlovas det en spöklik sådan. Imorgon lördag är det dags för allmänheten att avnjuta det färdiga resultatet när ”Vesseltyr” spelas i Lindeskolans aula.
”Ungdomskören Fragi Voces är på hemväg från en konsert då busschauffören råkar svänga av vid fel avfart i ett ruskigt oväder. Vägen leder till en gammal herrgård där de får övernatta. På herrgården bor en äldre man och hans son, men det tycks även finnas andra invånare på herrgården – spöken och andar.”
Så lyder kortfattat handlingen i Kulturskolan Garnalias egenskrivna musikal Vesseltyr – Natten har kommit för att stanna, som under lördagen spelas i Lindeskolans aula. Repetitionerna är nu inne på sluttampen inför morgondagens stora premiär, där allmänheten har chansen att avnjuta en stunds musikalrysligheter.
En spöklik musikal utlovas när Vesseltyr har premiär. Foto: Privat
– Syftet med att skapa och producera en egenskriven musikal är att tillsammans skapa en föreställning där kulturskolans dans-, musik och teaterelever samverkar och får möjlighet att utmanas och växa, berättar Lisa Pettersson, musiklärare på Kulturskolan Garnalia och fortsätter:
– I projektet skapas även en gemenskap och sammanhållning mellan olika elevgrupper som i vanliga fall inte träffas, sedan får de ju chans att framträda och visa sina färdigheter.
Ida Andersson går i sjunde klass på Stadsskogsskolan i Lindesberg, och gör sitt andra år i ensemblen. Förra året medverkade hon enbart med sång, men i år provar hon sina vingar som skådespelerska också.
– Det är lite nervöst, men väldigt kul! Det ska bli roligt att få prova lite fler saker den här gången, berättar hon glatt och fortsätter:
– Det blir spännande att se hur allt blir, första gången inför publik är väldigt speciell. Men det här är min stora dröm att få hålla på med!
Föreställningen spelas för allmänheten lördagen den 8 februari kl. 18.00 i Lindeskolans aula.
Eftersom kulturskolan vill nå en bred publik oavsett ekonomisk bakgrund kommer det vara fri entré för allmänheten, dock kan man lämna en frivillig entré, där alla pengar går till elevgruppen. Biljetter till föreställningen hämtas ut på Lindesbergs stadsbibliotek.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Även om matchens första period inte blev den bästa för Lindlöven så fick hemmalaget fira in tre nya poäng efter en succéartad mittperiod. Foto: Hasse Persson
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Primärvården måste utvecklas under år 2026
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ...
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.