Nattklubbar till salu

Två av Lindesbergs nattklubbar skall säljas. Det är ägarna bakom namnen Bistro Bellman och Folkan #13 som nu önskar överlåta verksamheterna till nya aktörer. Hälsoskäl och tidsbrist sägs vara anledningen.

Annons

Garip Gumussoy (Bistro Bellman) och Lawrence Li (Folkan #13) har nyligen fattat beslut om en försäljning och har nu annonserat ut verksamheterna. I fallet Bistro Bellman berättar ägaren om att det helt enkelt börjar slita på kroppen alldeles för påtagligt. Det är A och O att varva ner nu, säger Garip.
-Min diabetes sätter stopp. Jag klarar inte längre av stressen och de långa arbetsdagarna, så jag måste helt enkelt lära mig att trappa ner på arbetet, säger han.
Men samtidigt tror han inte mycket på att han helt tar avstånd från den stressiga branschen som restaurangvärlden är.
-Jag kommer nog aldrig bort från restaurangbranschen, skrattar Garip som arbetat inom restaurangvärlden sedan 1976.
-Men jag hoppas åtminstone få chansen att arbeta lite färre timmar nu, och som anställd istället och komma bort från det här med att arbeta 14 timmar per dag.
Garip kommer inte arbeta kvar i Lindesberg när verksamheten är såld. Att pendla varje dag är en belastning och stressfaktor han måste bli kvitt, säger han.
-Jag trivs bra i Lindesberg men att pendla varje dag innebär en viss stress och det är just det jag måste bli av med. Stressen.

Tre blev droppen
Folkan #13 bytte ägare hösten 2009 men nu har den nye ägaren, Lawrence Li, beslutat sig för att lämna över till nästa aktör. Anledningen är att han sedan flera år tillbaka driver två andra verksamheter på hemmaplan (Ludvika / Grängesberg) och satsningen i Lindesberg blev helt enkelt droppen som fick bägaren att rinna över.
-Det är väldigt svårt att finna tid för samtliga satsningar, så jag har inget annat val. Det har varit roligt att jobba i Lindesberg men det räcker inte, man måste ha tid för det också, berättar Lawrence.
Trots den relativt korta sejouren i stan summerar han att Folkan #13 kommit ganska långt ändå.
-Det var lite knackigt i början, sedan fick vi en omfattande vattenskada som satte stopp och jag tvingades hålla stängt i flera månader. Men efter det tycker jag det har rullat på ganska bra, speciellt vad gäller danskvällarna. Blå Hallen-satsningen har blivit mycket lyckad och även de nya klubbarna i källarplanet känns rätt, säger Lawrence Li.
Trots planerna kommer Lawrence köra stenhårt tiden ut. Att avvakta är inget alternativ, menar han.
-Nej, det går absolut inte. Jag kör på så länge jag blir kvar i Lindesberg.

Publicerad 21 mars 2011 klockan 09:15

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

En 54 meter hög telemast har rests för att förbättra både täckningen och datahastigheterna i 4G- och 5G-nätet. Foto: Jennie Einarsson

Nya telemaster ska ge bättre fart på surfen: ”Ett jättelyft”

Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.

6 november 2026 klockan 10:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Färgglada löv och gyllene lärkträd

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.

6 november 2026 klockan 14:44 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Historisk hemmapremiär inom futsalens högsta liga: ”Stort”

På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans gymnasiemässa väckte stort intresse

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både ...

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgå...

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.

4 november 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön

UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.

4 november 2026 klockan 11:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vä...
4 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
3 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda ...
2 november 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Familjen Hansson från Vedevåg tävlar i SVT:s 1%Klubben. Foto: Privat

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.

30 oktober 2026 klockan 11:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med ...

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor ...
23 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
23 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-22

2026-10-21

2026-10-21

2026-10-20

2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-11-07 02:41