Två av Lindesbergs nattklubbar skall säljas. Det är ägarna bakom namnen Bistro Bellman och Folkan #13 som nu önskar överlåta verksamheterna till nya aktörer. Hälsoskäl och tidsbrist sägs vara anledningen.
Garip Gumussoy (Bistro Bellman) och Lawrence Li (Folkan #13) har nyligen fattat beslut om en försäljning och har nu annonserat ut verksamheterna. I fallet Bistro Bellman berättar ägaren om att det helt enkelt börjar slita på kroppen alldeles för påtagligt. Det är A och O att varva ner nu, säger Garip.
-Min diabetes sätter stopp. Jag klarar inte längre av stressen och de långa arbetsdagarna, så jag måste helt enkelt lära mig att trappa ner på arbetet, säger han.
Men samtidigt tror han inte mycket på att han helt tar avstånd från den stressiga branschen som restaurangvärlden är.
-Jag kommer nog aldrig bort från restaurangbranschen, skrattar Garip som arbetat inom restaurangvärlden sedan 1976.
-Men jag hoppas åtminstone få chansen att arbeta lite färre timmar nu, och som anställd istället och komma bort från det här med att arbeta 14 timmar per dag.
Garip kommer inte arbeta kvar i Lindesberg när verksamheten är såld. Att pendla varje dag är en belastning och stressfaktor han måste bli kvitt, säger han.
-Jag trivs bra i Lindesberg men att pendla varje dag innebär en viss stress och det är just det jag måste bli av med. Stressen.
Tre blev droppen
Folkan #13 bytte ägare hösten 2009 men nu har den nye ägaren, Lawrence Li, beslutat sig för att lämna över till nästa aktör. Anledningen är att han sedan flera år tillbaka driver två andra verksamheter på hemmaplan (Ludvika / Grängesberg) och satsningen i Lindesberg blev helt enkelt droppen som fick bägaren att rinna över.
-Det är väldigt svårt att finna tid för samtliga satsningar, så jag har inget annat val. Det har varit roligt att jobba i Lindesberg men det räcker inte, man måste ha tid för det också, berättar Lawrence.
Trots den relativt korta sejouren i stan summerar han att Folkan #13 kommit ganska långt ändå.
-Det var lite knackigt i början, sedan fick vi en omfattande vattenskada som satte stopp och jag tvingades hålla stängt i flera månader. Men efter det tycker jag det har rullat på ganska bra, speciellt vad gäller danskvällarna. Blå Hallen-satsningen har blivit mycket lyckad och även de nya klubbarna i källarplanet känns rätt, säger Lawrence Li.
Trots planerna kommer Lawrence köra stenhårt tiden ut. Att avvakta är inget alternativ, menar han.
-Nej, det går absolut inte. Jag kör på så länge jag blir kvar i Lindesberg.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.