Två av Lindesbergs nattklubbar skall säljas. Det är ägarna bakom namnen Bistro Bellman och Folkan #13 som nu önskar överlåta verksamheterna till nya aktörer. Hälsoskäl och tidsbrist sägs vara anledningen.
Garip Gumussoy (Bistro Bellman) och Lawrence Li (Folkan #13) har nyligen fattat beslut om en försäljning och har nu annonserat ut verksamheterna. I fallet Bistro Bellman berättar ägaren om att det helt enkelt börjar slita på kroppen alldeles för påtagligt. Det är A och O att varva ner nu, säger Garip.
-Min diabetes sätter stopp. Jag klarar inte längre av stressen och de långa arbetsdagarna, så jag måste helt enkelt lära mig att trappa ner på arbetet, säger han.
Men samtidigt tror han inte mycket på att han helt tar avstånd från den stressiga branschen som restaurangvärlden är.
-Jag kommer nog aldrig bort från restaurangbranschen, skrattar Garip som arbetat inom restaurangvärlden sedan 1976.
-Men jag hoppas åtminstone få chansen att arbeta lite färre timmar nu, och som anställd istället och komma bort från det här med att arbeta 14 timmar per dag.
Garip kommer inte arbeta kvar i Lindesberg när verksamheten är såld. Att pendla varje dag är en belastning och stressfaktor han måste bli kvitt, säger han.
-Jag trivs bra i Lindesberg men att pendla varje dag innebär en viss stress och det är just det jag måste bli av med. Stressen.
Tre blev droppen
Folkan #13 bytte ägare hösten 2009 men nu har den nye ägaren, Lawrence Li, beslutat sig för att lämna över till nästa aktör. Anledningen är att han sedan flera år tillbaka driver två andra verksamheter på hemmaplan (Ludvika / Grängesberg) och satsningen i Lindesberg blev helt enkelt droppen som fick bägaren att rinna över.
-Det är väldigt svårt att finna tid för samtliga satsningar, så jag har inget annat val. Det har varit roligt att jobba i Lindesberg men det räcker inte, man måste ha tid för det också, berättar Lawrence.
Trots den relativt korta sejouren i stan summerar han att Folkan #13 kommit ganska långt ändå.
-Det var lite knackigt i början, sedan fick vi en omfattande vattenskada som satte stopp och jag tvingades hålla stängt i flera månader. Men efter det tycker jag det har rullat på ganska bra, speciellt vad gäller danskvällarna. Blå Hallen-satsningen har blivit mycket lyckad och även de nya klubbarna i källarplanet känns rätt, säger Lawrence Li.
Trots planerna kommer Lawrence köra stenhårt tiden ut. Att avvakta är inget alternativ, menar han.
-Nej, det går absolut inte. Jag kör på så länge jag blir kvar i Lindesberg.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.