Två av Lindesbergs nattklubbar skall säljas. Det är ägarna bakom namnen Bistro Bellman och Folkan #13 som nu önskar överlåta verksamheterna till nya aktörer. Hälsoskäl och tidsbrist sägs vara anledningen.
Garip Gumussoy (Bistro Bellman) och Lawrence Li (Folkan #13) har nyligen fattat beslut om en försäljning och har nu annonserat ut verksamheterna. I fallet Bistro Bellman berättar ägaren om att det helt enkelt börjar slita på kroppen alldeles för påtagligt. Det är A och O att varva ner nu, säger Garip.
-Min diabetes sätter stopp. Jag klarar inte längre av stressen och de långa arbetsdagarna, så jag måste helt enkelt lära mig att trappa ner på arbetet, säger han.
Men samtidigt tror han inte mycket på att han helt tar avstånd från den stressiga branschen som restaurangvärlden är.
-Jag kommer nog aldrig bort från restaurangbranschen, skrattar Garip som arbetat inom restaurangvärlden sedan 1976.
-Men jag hoppas åtminstone få chansen att arbeta lite färre timmar nu, och som anställd istället och komma bort från det här med att arbeta 14 timmar per dag.
Garip kommer inte arbeta kvar i Lindesberg när verksamheten är såld. Att pendla varje dag är en belastning och stressfaktor han måste bli kvitt, säger han.
-Jag trivs bra i Lindesberg men att pendla varje dag innebär en viss stress och det är just det jag måste bli av med. Stressen.
Tre blev droppen
Folkan #13 bytte ägare hösten 2009 men nu har den nye ägaren, Lawrence Li, beslutat sig för att lämna över till nästa aktör. Anledningen är att han sedan flera år tillbaka driver två andra verksamheter på hemmaplan (Ludvika / Grängesberg) och satsningen i Lindesberg blev helt enkelt droppen som fick bägaren att rinna över.
-Det är väldigt svårt att finna tid för samtliga satsningar, så jag har inget annat val. Det har varit roligt att jobba i Lindesberg men det räcker inte, man måste ha tid för det också, berättar Lawrence.
Trots den relativt korta sejouren i stan summerar han att Folkan #13 kommit ganska långt ändå.
-Det var lite knackigt i början, sedan fick vi en omfattande vattenskada som satte stopp och jag tvingades hålla stängt i flera månader. Men efter det tycker jag det har rullat på ganska bra, speciellt vad gäller danskvällarna. Blå Hallen-satsningen har blivit mycket lyckad och även de nya klubbarna i källarplanet känns rätt, säger Lawrence Li.
Trots planerna kommer Lawrence köra stenhårt tiden ut. Att avvakta är inget alternativ, menar han.
-Nej, det går absolut inte. Jag kör på så länge jag blir kvar i Lindesberg.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.