Två av Lindesbergs nattklubbar skall säljas. Det är ägarna bakom namnen Bistro Bellman och Folkan #13 som nu önskar överlåta verksamheterna till nya aktörer. Hälsoskäl och tidsbrist sägs vara anledningen.
Garip Gumussoy (Bistro Bellman) och Lawrence Li (Folkan #13) har nyligen fattat beslut om en försäljning och har nu annonserat ut verksamheterna. I fallet Bistro Bellman berättar ägaren om att det helt enkelt börjar slita på kroppen alldeles för påtagligt. Det är A och O att varva ner nu, säger Garip.
-Min diabetes sätter stopp. Jag klarar inte längre av stressen och de långa arbetsdagarna, så jag måste helt enkelt lära mig att trappa ner på arbetet, säger han.
Men samtidigt tror han inte mycket på att han helt tar avstånd från den stressiga branschen som restaurangvärlden är.
-Jag kommer nog aldrig bort från restaurangbranschen, skrattar Garip som arbetat inom restaurangvärlden sedan 1976.
-Men jag hoppas åtminstone få chansen att arbeta lite färre timmar nu, och som anställd istället och komma bort från det här med att arbeta 14 timmar per dag.
Garip kommer inte arbeta kvar i Lindesberg när verksamheten är såld. Att pendla varje dag är en belastning och stressfaktor han måste bli kvitt, säger han.
-Jag trivs bra i Lindesberg men att pendla varje dag innebär en viss stress och det är just det jag måste bli av med. Stressen.
Tre blev droppen
Folkan #13 bytte ägare hösten 2009 men nu har den nye ägaren, Lawrence Li, beslutat sig för att lämna över till nästa aktör. Anledningen är att han sedan flera år tillbaka driver två andra verksamheter på hemmaplan (Ludvika / Grängesberg) och satsningen i Lindesberg blev helt enkelt droppen som fick bägaren att rinna över.
-Det är väldigt svårt att finna tid för samtliga satsningar, så jag har inget annat val. Det har varit roligt att jobba i Lindesberg men det räcker inte, man måste ha tid för det också, berättar Lawrence.
Trots den relativt korta sejouren i stan summerar han att Folkan #13 kommit ganska långt ändå.
-Det var lite knackigt i början, sedan fick vi en omfattande vattenskada som satte stopp och jag tvingades hålla stängt i flera månader. Men efter det tycker jag det har rullat på ganska bra, speciellt vad gäller danskvällarna. Blå Hallen-satsningen har blivit mycket lyckad och även de nya klubbarna i källarplanet känns rätt, säger Lawrence Li.
Trots planerna kommer Lawrence köra stenhårt tiden ut. Att avvakta är inget alternativ, menar han.
-Nej, det går absolut inte. Jag kör på så länge jag blir kvar i Lindesberg.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.